1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    351 глас(а)
    20,6%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    220 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    63 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    35 глас(а)
    2,1%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,2%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    73 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    101 глас(а)
    5,9%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    96 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    279 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    230 глас(а)
    13,5%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,5%
  1. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    E ova e mojata cudesna zemja.Ako imas vujko vladika dobar si ako ne nikoj ne te sisa
     
  2. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Епа токму тоа е проблемот.Јас во мојава ситуација пример морам многу брзо да реагирам затоа што имам 30 години (не дека се премногу), но јајниците веќе ослабнуваат, ФСХ високо и мора да се реагира брзо. Преградата ќе ја отстранувам во Ремедика уште следен месец, а ХСГ би направила на ГАК но само ако не се чека предолго. Во спротивно и тоа ќе го правам на приватно. Може некој да ми каже само зашо плаќаме здравствено осигурување? Ни реагенси за хормони имаат, ни апарати ни бутур. На крај се се сведува да си тргаш пари на страна и да се лечиш по Ремедики и Систини.
     
    На Natasa. P и stevemila им се допаѓа ова.
  3. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Многу се чека кај Тофовски?
     
  4. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Jas ne cekav ama bev so domument od fondot za dve nedeli zavrsiv rabota
     
  5. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    4.581
    Пол:
    Женски
    Докторов како да се навреди што му предложив за имунолошкиве и генетскиве испитувања.Ми вика ако сакаш направи си го,а не ми кажа ни од кој ден се испитува ако ништо.На трансфузиологија што се испитува каков упут да барам и од кој ден на циклусот?Треба да се јавам да закажам?За двајцата се овие испитувања?Колку пари на приватно е и за колку време резултатите.
     
    На деара му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    4.581
    Пол:
    Женски
    Срцко а на трансфузиологија што се испитува,таму ми рече Лазаревски ако сум сакала да испитам.За ова ти што ми рече за двајцата ли е 18000?И и на кој ден се прават и за колку време резултати ке стасаат.Оти замрзнативе ако се во ред ке ми ги вракаат во декември кога ке мо дојде тој циклус.
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.735

    Мој совет прво хсг прави па после хистеро. Ако излезе дека каналите се блокирани ќе треба лапаро да правиш. Вака на едно би поминала.
     
    На izmislena, деара, Anna 81 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    на трансфузиологија, афа, д димери, протеин с, протеин ц, ЛА, Ат III, хемостаза, антителата ти се на имунологија исто и генетските мутации ти се таму, на трансфузиологија не е мн скапо околу 1500 резултати за недела максимум може и помалце. на имунологија се чекаат до два месеца.
     
  9. papillon red

    papillon red Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Jas imav takva pregrada sto moraa 3 pati da mi ja secat...na GAK vo Skopje kaj Dr.Trajkovski Vlatko.Golemo poverenje vo nego
     
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    на трансфузиологија се само за тебе, на имунологија вродена тромбофилија или генетски мутации или фактори на коагулација едно исто ти е треба за двајцата, автоантитела треба за тебе, за маж ти само од антителата Аса други не. Ова чини околу 7300 , ако правите и хла тоа за двајца е 6400. но може да потпишете согласност за донацијана на коскена срж е бесплатно. циклус нема врска со испитувањата само да не имаш добиено, и да има месец поминато од аспиринот поминато и естрогените за да се добие точна слика.
    упат од гинеколог за трансфузиологија со приоритет оти така нема термини, за имунологија обичен упат таму не работат со мој термин, за тебе може и од гинеколог и од општ матичен било како, за маж ти општ матичен. на упатите како што ти кажав нека пишува вродена тромбофилија/фактори на коагулација и автоантитела. мислам дека се ти кажав, ако треба уште нешто тука сум.
    да дополнам за упатот на трансфузиологија тромботест нека пишува па транафузиологот откако ке разговараш со него ке ти назначи се или може и испитувањата што ти ги пишав погоре да ги напише матичната, а ова другово со антителата и вродена тромбофилија се однесува на упатите за имунологија.

    и витамин д испитај на клиничка биохемија поврзан е со имплантацијата , чини 80 денари упат дава матичен гинеколог.
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
    На bebaa и stevemila им се допаѓа ова.
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Isto I jas potpisav dokument za Donator na koskena srz I plativ minimalno.
     
    На Anna 81 и alisijad им се допаѓа ова.
  12. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Devojki jas denes bev kaj Petanovski na pregled i sea do 5 dekevri treba da dobijam i ke pocneme so inekciji so brz protokol se resifme i so lesno i da bide nisto daj BODZE nisto da ne ni smeta na patot i taka :*:hug::hug:
     
    На MADO, Natasa. P, деара и 5 други им се допаѓа ова.
  13. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    4.581
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу срцко :* .А цениве што ми ги пиша на приватно се или преку фонд.И зошто не ми кажа докторов дека треба да има месец поминато од аспиринот и естрогенот,ако не ми кажеше ти ке направев и грешен резултат може да испаднеше.Ова за сите тестови важи или за на трансфузиологија само.
     
    Последна измена: 25 ноември 2015
  14. swordfish

    swordfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    I jas vcera bev kaj Petanovski i jas treba da dobijam na 4.11 i kje pocneme so kratka postapka. Se nadevam deka i dvete kje imame srekja.
     
    На Natasa. P, pandelka, guldzana и 2 други им се допаѓа ова.
  15. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    преку фонд се цениве мила, скапички се :( за сите тестови важи освен за антителата, сите останати се поврзани со состојбите на коагулацијата на крвта и затоа треба така.
    витамин д можеш уште утре тој нема врска со ништо од ова
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.397
    Допаѓања:
    9.004
    Пол:
    Женски
    A da be znae nekoj sto se ispituva za da razbereme zasto e tolku tapa spermogramot? Vo remedika nekako ne se zainteresiraa da vidat zosto e toa taka tuki aj odma ivf
     
  17. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    http://zdravstvo24.mk/2015/11/25/besplatno-in-vitro-za-treto-i-cetvrto-dete/
    kako za infomracija moze veke znaete......go citav ova i prvata recenica glasi

    Пациентките кои сакаат да остварат право на ин витро за добивање прво, второ, трето и четврто дете најмногу до трет неуспешен обид за оплодување се ослободени од плаќање на партиципацијата од 6.000 денари. Партиципацијата ќе биде надоместена од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

    sakam da pra[am sto im znaci toa najmnogu do tret neuspesen obid za oploduvanje...kako go razbirate vie
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Ti vo drzavna gi pravese? Nema nigde na privatno? A srz li ti vadat? Neli e toa bolno??
     
  19. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Pravev u drzavna.A sega letovo pravev I u hemolab na privatno mnogu raboti.Ne vadat srz toa e radi reda samo potpis
     
    На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anna 81

    Anna 81 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Aa aha. A na privatno kolku kosta toa? I moze li se tamu da se napravi? Oti od taa drzavna kosata mi se kreva ne mi se stapnuva tamu...