1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Наташке, јас го ставав Нешто повеќе од пола стапчето...не го ставав до крај од истиот страв, ама па и не само врвот зошто мислам дека треба подлабоко малку да навлезе кринонот, не би имало сврха само врвот да го ставиш и гелот да заврши плитко. Сепак мислам дека џабе ни е тој страв, не е така блиску за да се направи беља.
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    2.320
    И јaс имaм суперфaкт вo фрижидер стои ,не е мнoгу нo aкo ти треба ке ти сликaм кoлку е пa мoже ке зaврше рaбoтa.
     
    На guldzana, Libra88, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    2.320
    Нaтaшке ,слoбoднo целo гo ставај дo тoј ширoкиoт дел ,пред тoa прoтреси гo кaкo тoплoмер и не му се секирaј ,јaс уште тaкa гo стaвaм тoa си е тaкa нaпрaвенo тaмaн кoлку шo треба.И убaвo стискaј пoвеке пaти нa тoј делoт некoгaш знaе дa oстaне уште гел внaтре ,дa не бидaт џaбе 170 ден :lol: треба дa имa ефект:P Сo леснo миличкa ,чекaм 2 цртки дa знaеш :* Мене нa 7 ми ден ми пoкaжa бледa 2 рa линијa,знaчи трансферот беше пoнеделник нередниoт пoнеделник нaпрaвив пoручек.Ке биде oпушенo сaмo,чувaј трпение зa пoнaтaму :hug:
     
    Последна измена: 29 ноември 2015
    На stevemila и Natasa. P им се допаѓа ова.
  4. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Zdravo, nie imame dostaveno dva spermogrami praveni vo razmak od eden mesec i rezultati od TESA. Ne mi baraa ni hsg, samo 4d ultrazvuk.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот стасија. Ако можеш само кажи ми која дијагноза ја имавте? Ќе пробам и јас да доставам документи така. Ние сме со оглигоастенотератозооспермија, но морфологија 0.00 %. Шансата ни е само ифв, Да правам 4д и доставувам документи и јас. Спермограмот ни е во три месеци размак. Ќе доставам тоа што имам, па ако ме вратат да знам да направам тоа што бараат и да доставам пак.
     
    На Anetaoh му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @nn@

    @nn@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Првата ок е да е после утрогестанот.. Оваа втората ме буни на 20-ти ден. Ај ваљда ќе се стабилизира од следниот
     
  7. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски

    Mene 3 mesec po red mi ide na 40dena. Go prasav doktorot pred nekoj den mi rece ne e toa sea tolku vazno ke vidime koga ke treba pak ivf da praime odnosno kaj mene samo transfer bi trebalo
     
    На @nn@ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски

    Jas mislam ke vi odobrat. Nie sme so azospermija i za mene samo hormoni i 4d i za maz mi 2 spermogrami, tese,patohistoloski naod i potvrda deka imame smrznati i bez problem ni odobrija vaucer
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.778
    Пол:
    Женски
    И јас се надевам ќе ми одобрат. А и ако ме вратат ќе направам што бараат, важно ми е да почнам. Таман да си се боцнам во вторник и за хормони...Одлично! (fingers)
     
  10. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    A be jas do pola go stavam toa cevceto, a potoa legnuvam so nozete potkaceni demek da se lizga gelot za da si navleze vo matkata. Mi bese strav celoto da go stavam, mi se vrtea vo glava onie muabeti deka od pregled so vaginalno eho na poveke zenicki im se slucil abortus, deka bilo zabraneto navleguvanje vo matkata. Mozebi e glupavo i sum gi pomesala A i S, no nekako mi imase nekakva povrzanost i logika vo mojava glava.
    No sega koga ke razmislam, ako bilo opasno, ili ako trebalo da se stava na poseben nacin, sigurno doktorot ke mi kazel. Nemoze takva bitna rabota da bide zanemarena. Po se izgleda jas sum samo malku paranoicna :lol::$
     
  11. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    se sto se bara od dokumentacija vo prilogot se se dostavuva
    hsg,hormoni od tret den,markeri za hepatit,hiv,brisevi+pap,spermogrami dva od razlicno mesto,vidi uste nesto mislam imase..
     
  12. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски

    isto i jas na 4 dena progesteron,a cevceto barem do pola za da ne ispadne gelot,kuti i ja so strav go stavam,ama ne se plasi nema nisto da povredis,mene vcera mm mi dokupi uste i vnatre imase upatstvo so slika,treba da go protreses prvo cevceto za da se izmesa pa posle go stavas do pola vnatre,uzasno e ama morame :)
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    ako nedostasuva nekoj dokument ke ti se javat ili ke ti kazat sto nedostavuva,vazno gi razgleduvaat dok.ajde so sreka,nas ni pobaraa fotokopija i od kniskite zdrav.prvata strana,zatoa ti vikam vidi si ubavo na stranata na fondot
     
  14. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Мене од криноне гелот ми беше многу непријатно и ми го сменија со утрогестан вагиналети. Инаку девојки јас од утре решив да се вратам на нормала. Ќе одам на работа ,ќе шеткам, не можам веќе в кревет.
    Вие како се чувствувате?
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    I jas pomisliv na toa,vaka grbot me boli pa denes i nekoj misli mi se motaat,na rab e poopusteno,vo smisla nema da mislime na toa,minatiot pat lezev samo 3 dena i trgnav na rab.ama ne bev sigurna deka se ia fateno,a sega pa nekako su pooptimist i zatoa se mislam :) a kolku dena lezis ti zvecarka?
     
    На S.Snezana и Natasa. P им се допаѓа ова.
  16. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Трансферот ми беше во четврток значи трет ден денес, мислам така се рачуна. Претходните пати лежев, сега да сменам малку.:)
     
    На papillon red, guldzana, S.Snezana и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Jas sum super, nemam maka od krinonot,barem zasega. Odvreme na vreme blaga vrtoglavica,ama mozno e da se javuva od zalezanosta, postojano vo krevet...i koga ke se ispravam malku mi se svrtuva. Drugoto se e nekako normalno. Nisto sto bi go izdvoila kako nekoja promena. Planiram da lezam uste dva dena...da ne se forsiram. A potoa, ke se vratam vo normala. Normalno, umereno i bez krevanje, bez fizicko opteretuvanje.
     
    На S.Snezana и zvecarka им се допаѓа ова.
  18. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Da, denot na transfer ne se racuna, znaci petokotti bil prv den, denes nedela, tret den. Ama lezi barem uste denes, mene doktorot mi preporaca taka, barem tri dena vo krevet.
     
    На S.Snezana и zvecarka им се допаѓа ова.
  19. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Јас немам некои промени ама грбот ме боли,т.е. кичмата од лежење,онака станувам поседувам оти не се долежува,и незнам до кога да лежам,ако спомнам за на работа мм паника ќе го фати,хахах.денес дури со страв се миев глава,се набрзина само за да легнам,ајде како е господ никој не е,затоа со лесно и со среќа на сите нас,ќе биде добро,ќе видите :makeup::hug::l:
     
    На S.Snezana и Natasa. P им се допаѓа ова.
  20. Anicka16

    Anicka16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    исто и мене,првите 3 дена лежење,после нормално функционирање
     
    На S.Snezana и Natasa. P им се допаѓа ова.