1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Miami1

    Miami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    435
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    na gak treba da ocekuvas najloso za se sto ke bide barem malku arno da ti se cini deka e super
    odnosot im takov kakov sto e, ama plakas malce ili nisto
    vo sporedba so privatnive sto plakame edno cudo pari, odnosot na personalot vo bitola ni malku nebese poaren od tie vo gak.
    pr.vo bitola lezam na intenzivna sestrata zad sankot i toa kako si ruca, mene ligi mi tecat kaj sto ja slusam a taa mi vika ne smees ni voda (ama taa si se naslapa)
    imav bolki,op sega inekcija ketonal (mi ja sibna bez opomena kolku mnooogu boli)
    za budenjeto od anestezijata da ne zboruvam horor se razbudiv pri kraj na postapkata se slusam ne mozam da mrdnam kako na film i nema kraj mozam do sabajle da pisuvam
    na gak pole operacija 2 sati sum otspala na intenzivna, me zedoa gore i drugiot den doma
     
    На Delfina15, izmislena и деара им се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    А бе глупо е што ги маткаат луѓето кога само тоа им е останато како надеж. Може јас сум премногу емотивна и не би можела така да ги мотам.. Ми спласнаа градите, чекам да добијам - тест еден правев, неисправен, друг немав ни кога да правам.
     
    На emkaemka и деара им се допаѓа ова.
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.741
    Допаѓања:
    107.148
    Пол:
    Женски
    @izmislena po mene nema vrska dali e privatno dali e drzavno, koja e klinikata biten e doktorot, ako e za tebe sekade ke te stasa, ali ako ne e....... sudbina li se vikase toa!!?? :wasntme: :D
     
    На Natasa. P и Miami1 им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.741
    Допаѓања:
    107.148
    Пол:
    Женски
    I da znaes deka e do nas, dali ova makive ne pravat uste poranlivi ili neznam ali iskreno se nerviram, za sekoja edna sto ke ja procitam.....
    Sto ako ti splasnale, zarem se otkaza ]:) pa i sto kasnenje ke da ti bese veke 50ti den fati ima nesto :wasntme:
     
    На Natasa. P, kukla21, деара и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. деара

    деара Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Vo GAK ili so vrski, ili so mito
     
  6. guldzana

    guldzana Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    579
    Пол:
    Женски
    Devojki imam simptomi kako da ke dobijam menstrulni i deneska cel.den placam hormonite Mi poludea ne znam bremenki kazuvajte
     
  7. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    I jas imav simptomi za dobivanje pa nisto od toa ;)
     
    На Natasa. P, guldzana, Libra88 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Баш така!
     
    На Anna 81 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Јас да ти го кажам моето искуство од Ремедика со хистероскопијата (знам дека повеќето од вас имаат поминато многу постресни моменти со ИВФ и хормонални терапии и слично, ама мене ова ми беше стварно голем стрес):
    Стигнувам таму во 8 сабајле, кревам притисок 160 со 100 од страв и паника... ме легнуваат у соба, сестра до мене на 10 минути, ми мери притисок и се зеза да ме опушти... Доаѓаат 10 луѓе ми прават преданестезиолошки и анестезиолошки испитувања и целосна анамнеза... Ми бараат инфективен скрининг и ми го прават на лице место бесплатно затоа што мојот си го заборавив дома...
    По 3 часа ме внесуваат у сала (3 часа заради тоа што почекаа да се смири притисокот за да ме внесат, инаку ќе беше и порано) анестезиологот уште да ме гушне колку беше срцка, особено коа ме виде дека сум исплашена. Ми рече, цитирам „Ние анестезиолозите овде сме за да го избркаме стравот. Ти само опушти се и ни најмалку да не се секираш, во сигурни раце си“. Веројатно сите знаете колку многу значат овие зборови во таква стресна ситуација.
    Ме успаа, ме разбудија, ми кажаа дека се било во ред, поминала операцијата и ми објаснија се што ќе се случува понатаму. Ме однесоа во шок соба, две-три насмеани сестри се врткаа околу мене цело време... После пола саат у соба дојдоа сите по ред од анестезиолог до сестри до докторот што ме оперираше. Ми рекоа да си полежам додека јас не се чувствувам дека можам да станам и да си одам. Тоа траеше околу 2 часа, после ме пуштија а во наредните 3 дена докторот ми се јавуваше на телефон за да ме праша како сум и да не имам некакви компликации.

    Точно дека платив 37000 што е мноогу повеќе од 2000 денари за „истата постапка“ на ГАК, ама ни еден денар не жалам затоа што се чувствував како принцеза, буквално.
    Не секој може да си го дозволи, едвај си го дозволив и јас - да бидам искрена, ама мислам дека кога станува збор за лечење било какво, а особено за операција, луѓе, крпете, позајмувајте, пустете...пари се заработуваат, за недај боже секој ќе помогне... немојте да се самоповредувате со идиоти на ГАК и слични клиники кои нудат „безбедни“ и „стручни“ услуги.
     
    На Anna 81, Miami1, деара и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Isto i jas imav bolki identicni kako pred dobivanje i nista :) normalni se tie bolki ne se panici.
     
    На mimidjon, Natasa. P, guldzana и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Potpolno se slagam so tebe. Verojatno imavme ist anesteziolog, mene mi bese eden malce postar okolu 40. so seda kosa i naocarcinja, so tolku prijaten glas i bukvalno kako svoe dete me galese po kosa zatoa sto pritisok od strav mi skokna na 170 gorniot :) taka da potpolno te poddrzuvam vo celiot tvoj komentar, sepak e bitno da niz seta taa trauma se osekame kako da e nekomu griza za nas a ne rutina.
     
    На деара, pandelka и izmislena им се допаѓа ова.
  12. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    @деара и @Miami1 не ви зборам за џабе за ова со самоповредувањето, затоа што стварно е така... лично пред 20 години значи кога сум била уште многу мала, имам доживеано страшна траума поради докторска нестручност заради која се уште трпам последици.
     
    На деара му/ѝ се допаѓа ова.
  13. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Еве го :)

    Го најдов пред некој ден по презимето затоа што имаме исто презиме, ми кажа откако се разбудив после операцијата...:) Срцка најголема е :)
     
    На Stasija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    секој различно, мене па пример тофоски ми е толку неодговорен, несериозен, пре би трајковски него он. Инаку една женичка од форумиве правеше ивф кај него не знам што и утна со терапија и направи хиперстимулација преку 30 јк и извадија , а само една се оплоди, ивф неуспешно, после продолжи во ремедика кај петановски каде што беше се поинаки и со позитивни резултати. Мене лично Гак ми е поим на неорганизираност. Денес на моја блиска дотична докторка од таму и кажа ти не можеш да имаш деца, тоа без грам емпатија и го кажа на младо девојче , само затоа што имала дијабет и хормонален дисбаланс кој не е ни така лош за разлика од она што јас го имав па никој никогаш не ми кажал така. Ете какво работат на Гак.
     
    На деара и izmislena им се допаѓа ова.
  15. Stasija

    Stasija Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Daaaaa toj e :) srcka navistina! Bev raspolozena ama sega epten mi go razubavi utresniot den, ne se smeta sega, ke spijam hehehhe :)
     
    На Delfina15, irenna и izmislena им се допаѓа ова.
  16. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Така и да си бидеш расположена... И сите други феминки... Без нервози, се ќе биде во ред на крај. Ако не е во ред-не е крај :))
     
    На guldzana и Stasija им се допаѓа ова.
  17. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Хаос, како и се друго државно... За шо плаќаме здравствено осигурување, тоа само некој нека ми го објасни?
     
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    не знам ама мене искрено кога правев хистероскопија ми беше страв да помислам на гак а не да правам таму, па така да парите од свадба ги дадов систина, ама не жалам. Е сега што можам правам државно финансиски не можам да постигнам се, пример хормони, крвна слика, пап, мм спермограм исто на државно, не сум имала проблем со грешни резултати или слично, ама едноставно не можам да замислам на гак да правам нешто посериозно многу ми е страв :( А сум била и таму на прегледи два пати кај Трајковски еднаш кај Тофоски, за Тофоски само најлошо имам да кажам брисеви ми зимаше без ракавици и ми рече абе види ти вака што не добиваш циклус имаш големи шанси за рак, не дека сигурно ке фатиш ама ти кажувам, а тогаш имав само 21 година и он тоа ми го кажува |(
     
    На деара, irenna и izmislena им се допаѓа ова.
  19. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Како бе? Како може да си дозволи такво нешто, со децении се прават истражувања кои се уште не можат да откријат од што точно се „фаќа“ рак, а он види, знаел. Се наежив луѓе, сега и дефинитивно не би помислила за ин витро, инсеминации или (дај боже поскоро) пораѓај на ГАК.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.763
    Пол:
    Женски
    Е aјде де, немaм кoментaр , дaј бoже се дa е oк дo крaј кaкo знaм ке нaјдaм пaри aмa нa гaк не се пoрaгaм, штo се не им прaвaт нa жениве ги мaчaт буквaлнo, рoднинa мoјa се пoрoди средaтa , четвртoкoт беше дoмa јa пуштијa oдмa искaсaпенa, шиенa сo 20 кoнци.
     
    На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.