Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

 1. д-р С. Лазаревски (Систина)

  128 глас(а)
  16,9%
 2. д-р М. Ивановски (Систина)

  117 глас(а)
  15,4%
 3. д-р М. Поповиќ (Систина)

  34 глас(а)
  4,5%
 4. д-р С. Адамова (Систина)

  23 глас(а)
  3,0%
 5. д-р К. Кузеска (Систина)

  11 глас(а)
  1,5%
 6. д-р З. Петановски (Ремедика)

  54 глас(а)
  7,1%
 7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

  27 глас(а)
  3,6%
 8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

  52 глас(а)
  6,9%
 9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

  40 глас(а)
  5,3%
 10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

  116 глас(а)
  15,3%
 11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

  3 глас(а)
  0,4%
 12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

  92 глас(а)
  12,1%
 13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

  7 глас(а)
  0,9%
 14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

  26 глас(а)
  3,4%
 15. ГАК (Сите доктори)

  24 глас(а)
  3,2%
 16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

  4 глас(а)
  0,5%
 1. zordi

  zordi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Te molam Belomorka kazimi kakvi se tie dopolnitelni uslugi,mene najmnogu mi e strav da ne treba da mi stavaat uste poveke injekcii od tie sto gi pokriva fondot po sto jajnicite mi se mnogu slabi i nemam ovulacii, a za toa velat deka se naplacalo plus 500 evra.Jas insiminaciite go pravev ja Snezana Stojkovska vo Remedika i mnogu sum zadovolna od nea iako ne bea uspesni,sega maticniot me tera da odam kaj Lazarevski vo Sistina i neznam sto da pravam.Za toj petanovski vikaat deka ima mnogu pacienti i deka ne objasnuva mnogu.Ima li nekoj iskustvo kaj ovaa lekarka?
   
  На Snaata му/ѝ се допаѓа ова.
 2. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  jas primiv vkupno 40 inekcii a od nif fondot pokriva 10 i plus pripremata za punkcia i neznam uste sto toa im spaga vo dopolnitelni uslugi. Jas koga pravev ivf imase edna devojka od struga bese albanka i bese mnogu fina, so mazoti bile kaj doktorkata sto ja spomnuvas, ama nekako ic ne mi ostavi dobar vpecatok gledajki ja odstrana. Devojkata bese spremna za transfer i ja cekase doktorkata, ama bidejki pred nea imase veke eden doktor koj pravese transfer trebase da se poceka 20 minuti, ama doktorkata bidejki bila prva smena na rabota, koga dojde sestrata i rece ti si na red ama doktorkata si otide sega ke dojde drug doktor, i taka namesto onaa doktorka so koja si so dogovatal skoro 2 meseca transver i napravi sosema drug doktor, a se zaradi toa sto i zavrsila smenata i sakala da si odi. Neznam sto se sluci so devojkata poveke ne ja vidov, ama mislam deka toa ne e vo red ti da izberes eden doktor a da ti i spratat sosema drug.
  Jas ti predlagam da odis kaj lazarevski vo sistina ustvari da zakazes i da vidis kako ke ti se bendisa dali ke ti obrne vnimanie ili onaka kako na lenta, jas na site doktori im se postavuvam kako jas da sum glavna ne im dozvoluvam da mi se ponasaat nadmeno i da ne mi dozvolat da prasam nisto, za moi pari sama si biram, ednas duri otidov i kaj direktorkata na remedika da prijavam eden doktor. Zenata ke propadnese vo zemja mi se izvinuvase mi dade nejzin mobilen i mi rece koga sakam da ja baram ako treba i vo nok. Lele te otekov. Ama znaes kako vikaat na zabar i na genikolog kaj zena ne se ide. :)
   
 3. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.443
  Допаѓања:
  17.344
  Здраво девојки како сте? Беломорка ти како си имаш ли резултати? Сакам да ве прашам колку чини ИН ВИТРО ама на приватно? Не сакам да чекам 8 месеци да поминат со инсеминации, па затоа сакам на приватно. Сакам да почнам од Декември месец и сакам да одам кај Др. Поповиќ. Тој мислам дека правеше Ин ВИТРО така? Поздрав и фала однапред на одговорите.
   
 4. zordi

  zordi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Беломорка ти благодарам за одговорот,и да знаеш дека ке те послушам за кај Лазаревски по што сите околу мене ме советуваат да одам кај него.Кажи ми кога ке го земам ваучерот веднаш одам кај него или првин кај матичниот.Ти посакувам од се срце успех овој месец со забременувањето.Поздрав!
  IKI26 те советувам да пробаш барем со една инсеминација можеби ке успееш,тоа е многу полесен пат отколку Ин витрото.Поздрав.
   
 5. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
 6. Didi80

  Didi80 Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site jas sum nov clen na forumot.Bi sakala da go podelam moeto iskustvo so vas.Imam 31 godina.Dva pati pravev ivf .Prviot pat bese 2008g.privatno vo Sistina kaj dr.Ivanovski,a vtoriot pat bese 2010g. preku fond vo sv.Lazar kaj dr.Damcevski.BEZ USPEH i prviot i vtoriot pat.Pominav trnliv pat,mnogu bolka i razocaruvanje.No pomina se.Go izodiv patot.I sega poagam pak od pocetok.Sega sakam ivf na priroden ciklus so mnogu mala,nezna stimulacija.Moze da se pravi takvo nesto se rasprasav i bi sakala da prasam dali nekoja od vas ima iskustvo so dr.Isijanova od Ultramedika.

  [mod-kirilica:ydx9x6gz][/mod-kirilica:ydx9x6gz]
   
 7. FallingStar75

  FallingStar75 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Здраво Зорди,

  За Петановски можам да кажам се најдобро. Он е еден од најдобрите во Македонија, заедно со Лазаревски од Систина. Но не заборавајте дека за успешна бременост не важен само гинекологот, туку и биологот и ембриологот (посебно!). Тоа е цел процес и треба сите фази од него да поминат беспрекорно, за да има позитивен резултат. Не вреди ако гинекологот е добар, ако ембриологот ја оплеска, а кај нас за жал ембриолозите не се толку искусни, иако се образовани. Кај нас инвитро се прави одвај 7-8 години, а искуството е многу битно.... Ремедика се специјалисти за машка неплодност и имаат методи, кои други не ги применуваат, додека Систина се повеќе за женска неплодност.
  Инаку за ампулите: фондот покрива 30 ампули, а ако има потреба од повеќе, се плаќаат приватно. Зависи како гинекологот ќе оцени, т.е. одреди колку ампули плус требаат. Тоа е индивидуално за секоја жена, зависи како реагира на хормонската стимулација. Има на некои им се доволни и 10 ампули, на некои пак ни 40 не им стигаат. Тоа зависи и од возраста, (за жал), што постара е жената, толку појака стимулација и треба, зашто не сите јајце клекти што ќе се создадат, се квалитетни и добри за оплодување. Последниот пат кога правев инвитро на неполни 36 години, од 9 добиени јајце клетки, 3 не беа баш добри, значи околу 1/3 од нив. Сега само што наполнив 37, така што сега кога ќе правам повторно ин витро, очекувам дека ќе ми треба малку појака стимулација, ама ќе видиме.
  Само тоа да беше арно ќе беше :( Ама нема откажување.
  Поздрав

  Здраво Ики26,

  Мое мислење: не би ти советувала да одиш на инвитро во приватна клиника од типот на Ултрамедика, Гинекомедика и сл. зашто ветуваат многу, а реално не се во состојба да го остварат, туку се во потрага само парите да им ги соберат на луѓето. (Чини во просек 3000 евра). Немаат искусни ембриолози, туку некои што вчера излегле од факултет и си играат правење бебиња. Џабе добар гинеколог, ако ембриологот ја оплеска... Единствени три клиники во кои вреди да се проба во Македонија (приватно или преку фонд) и кои се сериозни се: Ремедика, Систина и Плодност во Битола.
  А инсеминациите се губење време, успешноста е само 15% по обид, што значи и природно (теоретски) се повисоки шансите.
  Со среќа како и да се решиш!
  Поздрав
   
 8. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  12.460
  Пол:
  Женски
  здравооо ве молам само некој дтално да ми казе сакам ин витро ама со ова преку фондов како оди колку пари ке фе фати одприлика и колку има санса за успех ,,колку време трае процедурата ве молаам ;(
   
 9. Didi80

  Didi80 Активен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Мариатим јас правев инв преку фонд чекав еден месец за да го добијам ваучерот и почнав веднаш значи за неполни 2 месеци се се заврши(за жал неуспешно) и во болницата платив само 18.000 ден но ти требаат и резултати за поднесување кои не се постари од 6 месеци а за нив јас сум дала сигурно 30-40.000 ден зашто ги правев во приватна клиника а ако ги правиш на државна ке ти биде многу поевтино но и многу ке чекаш и ке бидеш под стрес дали ке ти закажат или не дали ке ги направат за 2-3 месеци или не.Но јас кажувам за нешто што се случуваше 2010 значи пред 2 години.Сега слушнав дека има некои промени за преку фонд па затоа јас решив да пробам пак но приватно.На што и да се одлучиш нека ти е со среќа :)
   
 10. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.111
  Допаѓања:
  12.460
  Пол:
  Женски
  uff...znam bev pred nekoj den prasav ima mn ispituvanja i toa kakao go vikaat dlaboko snimanje vikaat mn bolelo,,i se toa da napravis i so brisevite dodeka ti stignat rezultati llele majkoo...i baska toa zavisi dali ke te izvlecat od fondot :( nz nemam veke nikakava nadez mn sum razocarana ne zamisluvav vaka deke ke mi bide ama toa e... ;(
   
 11. rihhana

  rihhana Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Zdravo na site dali neko od vas znae kolku kosta veshtacko oploduvajne vo macedonia :(
   
 12. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  odamna tuka ne sum se uklucila. Zodi sto se sluci, bese li kaj lazarevski, pocna li postapka ili mozebi sei veke trudnicka. Jas utre imam pregled kaj lazarevski. podnesov dokumenti vo fondot za ivf pa sega cekam odgovor.
   
 13. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Zdravo na site,redovno ve citam no eve prv pat i jas nesto da pisam odnosno da prasam.Na 19 noemvri podnesov dokumenti vo fondot na ivf i seuste nemam odgovor a mi rekoja deka za 7-10 dena ke dobijam odgovor.Me interesira za kolku vreme vie dobivte odgovor i dali ako e pozitivno vednas se dobiva vaucerot ili i za nego povtorno se ceka???Pozzz


  Jas odam vo PLodnost vo Bitola i tuka ke gi najdes i cenite i se drugo sto te interesira
  http://www.plodnost.com.mk
  Facebook http://facebook.com/plodnostbolnica


  Se nadevam ti pomognav :)))
   
 14. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  протеа, јас кога аплицирав првиот пат еден приател ми се јави телефонски да ми каже дека ми одобриле после одприлика 10 дена а писменото известување го добив по една недела откако тој ми се јави. и фактички тоа што ке ти го испратат тоа е ваучерот, друго не се чека.
  Мене лани ми кажаа дека во зависност од тоа колку има поднесено толку пати се состанува комисијата, обично секоја втора среда. Јас овој пат ги поднесов документите на 26.11.2012 тоа беше понеделник
   
 15. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Благодарам беломорка за одговорот,многу сум нестрплива,неможам да дочекам.Значи јас сум ги поднесла една недела пред тебе па се надевам заедно ке ни одобрат и ке можиме да споредуваме кој до каде и дај боже заедно да се радуваме на две цртички!!!
   
 16. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  дајбоже мила
   
 17. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Немав трпение и денеска се јавив во фондот да прашам до каде е процедурата но за жал ми кажаа дека вчера бил разгледан мојот предме но не ми е одобрено ;( Деновиве требало да стаса писмо во кое ке има објаснување зошто и што понатаму...... :worried:
   
 18. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  протеа мила кој се документи ги поднесе ти. Јас вчера кога му се јавив на приателот од фондот ми рече дека тој чичкото што ги собира документите не ги препратил моите уште, леле ке полудам, а лазаревски ми рече ако го донесеш ваучерот од утре почнуваме ама ништо.
   
 19. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Ги поднесов сите документи сто ги бараа,е сега ми стаса писмото и ми бараат да го намалам пролактинот,нов спермограм и замисли потврда од фондот дека досега немаме правено инвитро .....свашта.Тие би требало да имаат увид таму а не подврда да ми бараат,само малтретирања.
  А тебе како тоа ти ги заборавиле....леле.Исто така на телефон ми рекоја дека во понеделник ги разгледувале па би требало во среда да имаш одговор
   
 20. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  а колку ти е пролактинот, кога проверуваш пролактин барем недела дена немој да јадеш млечни производи и пилешко месо, мене една година кога сите околу мене имаа бебиња од преголема желба ми се покачи има 1100 тогаш таа што ми беше матична ненормална ми вика леле изгеда имаш тумор на мозок, абе јас цел викенд (беше петок) да се утепам од плачење дека сум готова. кога отидов во понеделникот во лабораторија кај една позната од плачење неможев да и кажам што ми е кога го виде резултато ми вика е добор де и бебињат имаат волкав пролактин. потоа отидов во систина докторката ми рече одма ке го намалиме ми даде мислам добростон или така нешто и по една недела кога проверив ми беше 36. А спермограмот ти е постар од една година? Ако сакаш испрати ми приватна порака.