Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

 1. д-р С. Лазаревски (Систина)

  128 глас(а)
  16,9%
 2. д-р М. Ивановски (Систина)

  117 глас(а)
  15,4%
 3. д-р М. Поповиќ (Систина)

  34 глас(а)
  4,5%
 4. д-р С. Адамова (Систина)

  23 глас(а)
  3,0%
 5. д-р К. Кузеска (Систина)

  11 глас(а)
  1,5%
 6. д-р З. Петановски (Ремедика)

  54 глас(а)
  7,1%
 7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

  27 глас(а)
  3,6%
 8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

  52 глас(а)
  6,9%
 9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

  40 глас(а)
  5,3%
 10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

  116 глас(а)
  15,3%
 11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

  3 глас(а)
  0,4%
 12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

  92 глас(а)
  12,1%
 13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

  7 глас(а)
  0,9%
 14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

  26 глас(а)
  3,4%
 15. ГАК (Сите доктори)

  24 глас(а)
  3,2%
 16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

  4 глас(а)
  0,5%
 1. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Не ќе да е од млечни производи и пилешко :D :lol: не сум бач по таа храна а и никогас сум немала проблем со овој хормон,секогач бил во ред,во секој случај ќе ти пишам порака со подетално објаснување
   
 2. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  Денес прашав во фондот ми одобриле ивф, ама во петокот го пуштиле Решението по пошта, неможев да си го подигнам денес.
   
 3. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Со среќа беломорка,процедурата е иста и за второ ??Повторно контрацептивни апчина или???Кога почнуваш?
   
 4. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  денес ми стигна известувањето по пошта. протеа мила оваа процедура ке ми биде кратка. 5 дена пред да добија ке ми даде естроген, па од трет ден од циклус 4 дена еден хормон и потоа уште 4 дена друг и здравје боже пункција. на 20 декември одам да ме види на ехо и тогаш ке ми даде листа, бидејки најверојатно ке добијам на 1 јануари. со првото ивф, не примав контрацептивни туку цел месец се боцкав секој ден па дури наредниот продолжив повторно со хормони тоа е долга процедура.
   
 5. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Не ми е баш јасно :^) но како и да е ке не извстуваш постепено па ќе биди полесно барем за мене бидеќи многу работи ми се непознати.Досега не ни сакав да читам за ивф,мислев немам да имам потреба од тоа ама....сега еве морам да учам многу работи.
  Јас бев на испитувања и сега пролактинот ми е во ред,направивме и 3Д сликчина,спермограм и сега од понеделнички да видиме резултатите од брисот што ке покажат и ако е во ред да ги поднесам повторно.
   
 6. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  леле супер мила ке ти бидат добри ке видиш.
   
 7. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Денеска ми стигна резултатот од брисот,се е во ред па утре одам во фондот за да ги доставам и да се надевам на позитивни резултати.Минатиот пат за две недели добив одговор ама сега со празнициве незнам како ке оди ама ќе си чекаме ......само нека биди позитивно па во новава година да почниме со процедурата.
   
 8. Milena.Martina

  Milena.Martina Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Zdravo sakam da prasam dali ima nekoj praveno in vitro vo remedika kaj Dr Makuli i kolku se zadovolni tie sto pravele tamu in vitro.Cao i pozdrav
   
 9. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  milena.martina јас имам правено во ремедика кај Димитров. за овој доктор што го напиша прв пат слушам, а богами таму бев многу често. Ако имаш намера да правиш инвитро јас би ти го препорачала Боби Лазаревски од систина, моментално се спремам да правам кај него.
  Поздрав.
   
 10. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  708
  Дали има некоја тука искуство веке со инвитро или на сите ви е првпат? мене денес ми внесоа еден ембрион и после тоа доктрот рече да станам , да одам и нормално да функционирам, рече дека неморам да лезам! незнам колку е добро тоа, ова ми е прво инвитро! Би ли било пречка ако одам на работа? сто мислите вие? поздрав
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  лори мила јас веке сум правела еднаш и јас лежев 14 дена ама кога читав на интернет таму пишува дека лежењето по инвитро особено 14 дена било МИТ, а и јас се слагам со тоа. Кажи ми ти каде правење инвитро обично во странство така им викаат само кај нас нешто измислуваат. Многу ме интересира кај правеше и кај кој доктор. Инаку колку што знам ,те треба да се заморуваш и да се наведнуваш или да се истегнуваш и да не чистиш со правосмукалка и да не се качуваш по скали ова што сум го читала од нет.
  И јас за второто ивф здравје боже немам намера да лежам можеби првиот ден само
   
 12. protea

  protea Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  Јас немам досега правено и јас исто сум во голема дилема, дали да не одам на работа и да останам дома да одмарам,не буквално од кревет да не станувам ама сепак дома ќе си бидам порелаксирана.
  Многу ми е голем овај проблем бидеќи од работа не ни признаваат боледување а можи и замена да ми најдат а ако не дај боже ништо не излези од инвитрото да си останам дома :(
   
 13. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  708
  Tocno e deka kaj nas vo Mkd se i sesto izmisluvaat, ako saka Gospod ke dade, jas sum vo stranstvo i tuka ne se pazat voopsto ni vo bremenost ni vo nisto, svedok sum za toa i se cudam koja razlika e od kaj nas, zatoa se i pozdravi vo se, ako veruvate zivo krvavo meso jadat, pa dozivuvaat dlaboka starost, a kaj nas neli kancer se dobiva od zivo meso, abe nie za nekoi raboti sme za nikade! Drug primer, edna moja prijatelka rabotese kako kelnerka i rabotese do tri dena do pred da se porodi i nosese posluzavnik poln so cinii sto tezi neznam kolku mnogu , a stomak do zabi, i koga i kazuvav nemoj trudna si, ona mi odgovarase, pasto , ne sum bolna ako sum trudna! ete primeri! i za inseminacii, kaj nes citav deka se lezelo, pa se plakalo, a tuka ti vbrizguvaat i odma doma, na noze! izvinete , se raspisuvav, no sakam da vi kazam deka treba site da bideme poopusteni i da ne se zamarame premnogu so ova ili ona! jas eve doma sedam, ali normalno se odnesuvam, ne sakam uste prv den da bidam opsednata so simptomi i odmori, ako treba da bide i ako gospod saka da dade, ke bide sekako,Devojki, samo relaksirano i se ke si bide kako treba, samo ne digajte tesko, drugoto neka vi bide se normalno, ako ve interesira uste nesto slobodno pisete, pozdrav! :inlove:
   
 14. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  801
  Пол:
  Женски
  ajde Lori, да даде господ да се израдуваш во новата година... се ке биде, не се опседнувај со тоа, однесувај се нормално, бидејки стресот многу влијае на се.. поздрав и со среќа
   
  На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  751
  Со среќа Лори, чекаме две бебиња за две неделииииииииии :* :* :* :*
   
  На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  708
  Дај Бозе Силк да добиеме и повеќе бебиња:) засто чекаме одговор од повеќе феминки деновиве, само нека е на добро, а јас ке дознаам точно на нова год или ке се радувам или ке си плачам:)тоа е 11ден од ЕТ малку е рано да, но така ми рекоа преку крв:)))ти благодарам за убавите посакувања:))поздрав и до тебе :*
   
 17. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  751
  Лори јас чекам две бебиња само од тебе.А од другите посебно........А што мислеше ти со едно ли ќе поминеш...??? Најмалце две, иначе ич муабет не ти правам. А баш убаво што е за нова година моментот, ќе ти ја развесели прославата, бидејќи јас СУМ СИГУРНА дека тестот ќе биде ПОЗИТИВЕН. Не за џабе се наместило за нова година.........Поубаво пакетче-амин. :*
   
  На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  708
  Фала ти Силк за позитивноста, се надевам дека ке ве израдувам, инаку ке биде едно засто тука законот со инвитро не дозволува две! и ке морас муабет да ми правис :P :* :inlove:
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lale24

  lale24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  149
  Лори мила ајде со среќа нека тргне ова...силно ти стискам палци да ти се оствари желбата.....биди си активна и блескај со позитивна енергија!!! Чекаме само убава вест! :* :*
   
  На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  708
  Blagodaram, i od tebe isto cekame ubava vest sledniot pat :*