1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    233 глас(а)
    15,2%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    182 глас(а)
    11,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    54 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    33 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,2%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    73 глас(а)
    4,8%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    101 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    96 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    275 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,5%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    233 глас(а)
    15,2%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,8%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    55 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    187
    Да, јас и сопругот и тоа кај нас беше не само мал број туку и лоша морфологија на примерокот од сопругот. Првото ивф успешно со детенце, второто ивф од замрзнат ембрион исто сега за сега позитивно (многу сме на почеток). Е сега, прво сопругот 3 месеци си ја подобруваше неговата состојба со витамини, апчиња, пешачење, сакам да кажам 3 месеци пред да даде материјал да си се посвети на здрав живот бар додека пие витамини, за материјалот што ќе го даде после да ви користи, да знаете дека вие сте направиле се што можете. Ти ако немаш друг проблем, со стимулација ќе ти извадат убав број јк ќе си се оплодат и ете бебее :) Не е секогаш лесно, ама помага позитивна мисла. Само да не се разочаруваш најчесто инсеминација не успева за машли фактор, ивф е начинот и мислам дека ќе биде се супер.
     
    На Hope IT му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SokolDijana

    SokolDijana Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли да ми кажеш на кој број се јави за да прашаш дали е готов ваучерот? Фала ти❤️
     
    На zone89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mila0000

    Mila0000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Женски
    Да од приватно не ти важи.
    Јас си отидов во болницата во мојот град на трансфузиологија и кажав дека по препорака на инвитро докторот треба да примам клексани, докторката ти пишува извештај и тој извештај заедно со сметкопотврда од аптеката каде што ќе ги купеш клексаните ги поднесуваш во фондот.
    Е сега, треба да внимаваш датата на фискалната сметка од клексаните не треба да биде понапред од извештајот, фактички да не ги купеш порано пред датата на извештајот, може во исти ден или после извештајот да ги купеш.
     
  4. Mila0000

    Mila0000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Женски
    Немора од инвитро специјалист, јас ги поднесував од мојот матичен гинеколог.
     
  5. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.179
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Za kolku vreme te isplakja fondot, imam podneseno na 9ti april uste nemam isplata.
     
  6. Anny.che

    Anny.che Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site,
    nova sum na forumov, se razmisluvame so soprugot da probame invitro iako samo 7 meseci probuvame, za sreka sto postojat vakvi forumi pa napravivme spermogram i izleze deka treba da se raboti na morfologijata I brzinata kako sto sfativ. Sansite za prirodno gi ima no se daleku pomali od normalnite.
    Od pregledot na urolog mu bese najdeno varikocela.. so sto sovetuvase za operacija.. dr doktor veli deka nema garancija deka ke se popravi sprermogramot podobro da ne se pipa ako nema bolki ..celata situacija e zbunuvacka Isplasena sum sto ako posle operacija mu se namai skroz spermogramot ... nikoj ne garantira!
    Ve molam nekoj so slicno iskustvo za sovet kako da go podobrime spermogramot I kaj koj doktor da se odlucime za pregledi I invitro.
    Blagodaram,
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    57
    Фала ти многу на одговорот. Со лесно бременоста. Инаку сопругот пие витамини веќе неколку месеци и после три месеци од витамините ете пак олигозооспермија. Не бил пушач никогаш, алкохол не пие, вежба и колку толку здраво се храни, но прима сулфасалазин поради кронова болест. Сулфасалазинот го намалува бројот на сперматозоиди, ама не смее да ги прекине. Дали може да ми кажеш каде ги праваше ИВФ?
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    827
    Допаѓања:
    1.784
    Пол:
    Женски
    Претходно ме исплаќаа во рок од 30 дена, овие поднесени на 5ти април, ми ги исплатија вчера. Слушам за рефундирање немало правило и по 3 месеци некои чекале.
     
    На Mila0000 и Bejb15 им се допаѓа ова.
  9. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.179
    Допаѓања:
    1.013
    Пол:
    Женски
    Fala, ako ima nekoj problem kje mi se javat ili treba da odam da si prasam
     
  10. Mina888

    Mina888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Кога ми го даде докторот извештајот за 2Д/ЗД немаше слики да ми пушти од ехото, но ми ги слила со телефон. Да ги испринтам така сликите дали би ми ги прифатиле. Дали во извештајот мора да биде нагласено 2Д/3Д, на мојот пишува само UZ. Дали сега не треба 4Д?
     
  11. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    7.342
    Пол:
    Женски
    Не бараат слики, јас пратив само извештај без слики.
     
  12. Marr_ss

    Marr_ss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2023
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    немам лично искуство со варикочелата, но од блиски кои направиле таква операција знам дека имало мало подобрувсње после некое време после операцијата.
    Распрашај си повеќе доктори, повеќе искуства...
     
    На Anny.che му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marr_ss

    Marr_ss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2023
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    377
    Пол:
    Женски
    Девојки Цикологест во која аптека во Скопје го наоѓате? не можам да најдам
     
  14. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    187
    Ние со ист случај се одлучивме директ за ивф, шансите за природно кај нас скоро ги немаше :)
     
    На Anny.che му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    2.432
    И ние сме со истиот проблем, урологот предложи операција, меѓутоа др.Трајковски ни рече да не ја прави операцијата, освен ако не му смета во нормалното функционирање, односно ако има болки, отоци и слично - да, тогаш се препорачува операција и тогаш има резултат, меѓутоа да се прави операција со надеж дека ќе има подобрување во резултатот на спермограмот - не, затоа што многу е мал процентот на подобрување и најчесто се враќа варикоцелата.
    Сопругот е на терапија профертил 3 месеци, мед и ореви, суплементи како витамин ц 1000, витамин д и витамин а 5000, режим на исхрана и физичка активност.
     
    На Anny.che и Лалина им се допаѓа ова.
  16. Anny.che

    Anny.che Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    @Лалина кај кој доктор ,клиника се одлучивте, читам тука различни методи имало тоа секој доктор различно го одлучува или бирате сами ? Каква метода се препорачува во услови со слаб спермограм знаеш?

    @meggle даа и јас бев на консултација кај Трајковски во ЊуБорн истото ми го кажа, ... не можам да одлучам дали тамо да правиме ивф или кај Лазаревски на форумов тука читам добри искуства од кај него. Верувам дека и двајцата се добри доктори е сега како да се донесе одлука
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    187
    Кај Трајковски сме ние. Не сум прашала за метода која се користела искрено :)
     
  18. Garry

    Garry Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    8
    Zdravo kolku od prilika bi cinelo vestacko oploduvanje na prirodno, i dali moze dokolku se drzavjani na makedonija,a ziveat vo stranstvo,da im se odobri preku fond?
     
  19. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Na priroden ciklus neznam jas kolku e.jas pravev invitro na privatno vo bitola i sekoja terapija kako ja zimav taka si ja plakav odman i zatoa znam deka za punkcija plativ 36900 a za oploduvanje i transfer 123000.
     
  20. Megimeow

    Megimeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2020
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    472
    Пол:
    Женски
    Ako imate zdravstveno osiguruvanje vo mk togas da,moze da podnesete za vaucer,a za na priroden ciklus mene mi pobaraa 1200 evra,toa vo noemvri,sega ne znam