1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    2.065
    Пол:
    Женски
    И кај мене беа слични вредностите. Пред еден трансфер проверував на некои 2-3 недели и ден пред трансфер. Варираше од 2.2 до 2.9. Ама јас немам проблеми со тироидна и антителата ми се во ред. И нив ги проверував неколку пати и на интернист бев да направиме ехо на тироидната и тој ми рече дека таму нема никаков проблем. Немаше индикација за сево ова туку сакав да ја најдам причината зошто не успева.
    Под 2 може треба да е за тие што се на еутирокс. Мојот TSH не бил никогаш под 2. Не знам дали ти помогнав.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    2.591
    Јас правев сега скоро во Њуборн, 39.000 за хистероскопија (отстранував септум). Многу убаво пројдов и персоналот и условите таму се одлични. После интервенцијата си лежев во апартманот додека не си придојдам на себе, а и сопругот беше цело време со мене. Пред заминување ми го дадоа резултатот и шема за пиење на терапија. Доколку те интересира нешто повеќе слободно пиши ми <3
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    71
    Јас има испитано многу одамна антитела, уште пред воопшто да размислувам за бременост, значи пред 6 години од прилика, но сега мислам дека треба да испитам пак. Неможам да останам бремена природно ни со инсеминации (3 имам правено). Пробуваме 3 години и сега се спремаме за ИВФ. Инаку имаме необјаснета неплодност, па си наоѓам причина што би можело да биде.
     
  4. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    937
    Пол:
    Женски
    Клетки убијци, дна фрагментација, компатинилност на партнери, брис од ендометриум, д витамин, инсулинска резистенција? Тоа имате ли испитано? Не знам што друго, и ние се водиме идиопатска неплодност, еден куп испитувања и папки имам…
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    71
    Немам испитано тоа, па никој не ни ми кажал од докториве, одев кај Димитров за инсеминациите и хистерсокопија, а сега прва консултација имав кај Трајковски во Њу Борн. Каде да испитам тоа?

    иначе имам правено хистероскопија, ХСГ, хормони х2 (со амх), спермограм и спермокултура. Хормоните да ти кажам Димитров не ни ми ги гледаше, еднаш го напнав и ми вика мене доволно ми е јајниците да ти ги видам :^)
     
  6. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    937
    Пол:
    Женски
    Докторите и нема се да ти кажат за жал, многу работи јас испитав на своја иницијатива, читајќи по форуми и интернет.
    Ова д витамин можеш во било која лабараторија, дна фрагментација испитав во Плодност јас, и компатибилност на партнери. И Систина испитуваат. Инсулинот како хормон и тоа во лабараторија.
    Антитела на имунологија…
    Правев и јас две инсеминации кај Димитров, не се позамара воопшто..
     
    На Joanna28, Anyshka и Lady Miami им се допаѓа ова.
  7. blablaabla

    blablaabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    793
    Da tocno, no sepak i na priroden ciklus za da bide uspesno treba hormonite da ti bidat kako sto treba. Site tie ispituvanja se mnogu bitni za da se dobie pozitiven ishod. Znam kolku e tesko i nekogas nekoi raboti mnogu se odolgovlekuvaat no za zal seto toa vlijae dali na kraj kje imame pozitiven ili negativen ishod. Za se postoi resenie, samo mora da se vidi da ne slucajno ima nekoj problem so hormoni bidejki e mn bitno. I da na kraj sekako najbitno e sto kje kaze doktorot. Sto i da odlucis podrska
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    826
    Пол:
    Женски
    ХСГ еднаш се прави е сега да не е некој голем размак од 5 години па пак да направиш. Не знам секој др. различно зависи и од дијагнозата секако.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    826
    Пол:
    Женски
    Искрено мислам за ет нема толку врска кој ќе го вбризга ембрионот сите тие се стручњаци. Види ако треба да биде ќе биде тука нема дилема. Мислам тоа е најважниот дел од целата карика, но само треба да го намести убаво и си ја знаат работата.
    Тие се искусни сите знаат што прават исто како било каде кога одиш на одмор им предаваш се на колегите кои те заменуваат, така и тука тие знам дека прават координација на дневно ниво се советуваат се консултираат поготово за нешто вакво сензитивно. Се сеќавам кога бев кај др. Трајковски во моментот го викнаа еден од докторите за да се консултираат за некој случај и заедно мислат решаваат.
    Секој доктор пред себе ја има има твојата историја пред да ти прави било што.
    Да сите сакаме да не води од почеток до крај еден др., но и тие се луѓе.
     
    На pandelka, Аанггелла и Lady Miami им се допаѓа ова.
  10. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    2.065
    Пол:
    Женски
    Tell me about it. 4 инсеминации, полупреградата ја отстранив уште после прва инсеминација. Полупреградата рече Ивановски подобро веднаш да ја отстраниме пред било која процедура иако рече дека е премала за да биде проблем, ама отстрануваме една по друга препрека. И за ивф сиг треба да се отстрани. Инаку исто, необјаснети причини.
    6 години сепак е одамна, не е лошо да си провериш пак. Со среќа што и да е наредно.
     
  11. Vaa

    Vaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Devojki sto odbrojuvate koj den od transfer vi e , kako se cubstvuvate ?
     
  12. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    754
    Пол:
    Женски
    Девојки,додека примавте вагиналети Polygynax за време на ивф дали имавте односи? Смее ли?
     
  13. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    937
    Пол:
    Женски
    Не се препорачува односи додека се ставаат вагиналети.
     
    На Anyshka и Beba95 им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.149
    Допаѓања:
    32.122
    Пол:
    Женски
    Мене и за првиот ваучер Трајковски ми кажа дека немам потреба од хсг, направив на своја рака.
    @Beba95 јас немав, лично за себе, никој ништо не ми кажал, ама не е препорачливо.
     
    На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    826
    Пол:
    Женски
    Ете може зависи и на колку години си нз мене ми кажа задолжително да направам ХСГ.
     
  16. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Jas od tie anti tela 5 godini se vrtam vo krug. Mnogu problemi pravat, toa ti e edna od pricinite.....ima pozitivni iskustva na grupava, daj boze pobrzo od mene da se batalis od grupava. So srekja!
     
  17. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Jas sum so visoki anti tela I toa mnogu visoki. Posledno mi bea Anti Tpo 65.7 I Anti TG 66.2 I tsh 1.4. Osven eutiroks I selen od 50 nisto drugo ne primam . Postoi nekoe resenie?
     
  18. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    937
    Пол:
    Женски
    Мила да пробаш со интралипидна? Имаше една членка исто имаше проблем со антитела знам примаше интралипидна.
     
  19. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Primav na poslednite dva transfera. I nisto
     
  20. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Eve jas sum beter od tebe, anti tpo >1700, drugite tiroidni hormoni mi se okey. Pijam samo selen, ali so pauzi na 3 meseci. Ne znam resenie seuste, citam pozitivni iskustva so ishrana, ali jas ne go mozam toj ritam zosto premnogu patuvam od rabota, a bez rabota ne se zivee na denesnicava!
    I se vrtam vo krug kako tebe, za zal!
     
    На Bejb15 и Dijana DM им се допаѓа ова.