1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. TrueDejzi

    TrueDejzi Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    64
    Здраво девојки,
    После вашиот совет за бета Хцг се смирив малку и решив да почекам до прво закажано ехо. Бев во гинекологија на клиника (мораше таму за да ми дадат приоритетен упат за трансфузиологија). Ме гледаа абдоминално и видоа сакус со ембрионални форма што одговара за 5 недели и 4 дена, колку што ми е според менструација. Докторот не сакаше да ме види вагинално да не расипал нешто и не утврдивме срцева акција. Исто и матичната ми кажа да не правам ехо вагинално бар уште недела или две. Треба да одам кај Ивановски утре или задутре и се мислам дали да инсистирам само на абдоминално ехо. Не знам како му е праксата да го прави ехото. Најмногу сакам да одам кај него за да ми каже дали да ја прекинам терапијата од него, имам естрофем 3х4, аспирин (што според матичната не треба да примам), клексан, декортин 5 мг 2х1/2, пролутекс и еден куп витамини.
     
    Последна измена: 5 јуни 2024
    На 5678m му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Dobro e sto ima sakus i odgovara so ciklisot
    Sega e bitno da se razviva soodvetno. Olabavi se i vaginalno da te gledaat, ne e strasno voopste.
    P.S jas ti pisav za bhcg za da bides sigurna deka e se soodvetno na rastot zosto primas terapija sto ne e za potcenuvanje. Sepak eve za brzo ke ve vidi Ivanovski i soodvetno ke vi postavi terapija
     
    На Lady Miami и TrueDejzi им се допаѓа ова.
  3. TrueDejzi

    TrueDejzi Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    64
    За хормони може да ти испаднат подобри ако ги правиш на 1 ден место на 3. Ако те прашаат таму кажи 3 ден ти е. Мене така ми испаднаа добри вредности ама сепак не ми дадоа втор ваучер зошто првиот беше со молба заради Амх.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.149
    Допаѓања:
    32.122
    Пол:
    Женски
    Така и мислам да направам, прв или втор ден, а не на 6-ти како што ми предложи Трајковски.
    И што направи со амх сега, достави ли?
     
  5. TrueDejzi

    TrueDejzi Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    64
    Не, јас веќе го искористив првиот ваучер со молба и низок амх. За вториот не доставив амх. Откако ми одобрија втор со донирани, проверив пак амх. Беше пак помал од 1 и од тогаш терам приватно, ваучерот со донирани не го искористив.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TrueDejzi

    TrueDejzi Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    64
    Знам, фала ти за советот ама тогаш веќе стварно немав сила да одам да ме боцкаат па продолжив со цела таа терапија што ич не е малку.
    За вагинално знам дека некои практикуваат одма, јас со првото бев кај матичната неколку денови после каснење на менструација и ме гледаше вагинално. Исто и една недела подоцна и се беше во ред. Сега ми е малку шубе што и новата матична и Калчовски од ГАК не сакаа тоа да го прават.
     
    На Blondie715 и nikja им се допаѓа ова.
  7. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.149
    Допаѓања:
    32.122
    Пол:
    Женски
    А ваучерот важи и за донирани?
    Не знаев.
     
  8. TrueDejzi

    TrueDejzi Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2023
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    64
    Да, мене ми дадоа втор ама за со донирани.
     
  9. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.149
    Допаѓања:
    32.122
    Пол:
    Женски
    Ако е така воопшто да не се малтретирам со собирање документи, да си одам приватно.
     
  10. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Јас сум исто со хашимото, со превисоки антитела едните повеќе од 1500, другите ги намалив и сега ми се повеќе од 500, инаку и тие беа до плафон :) Еднаш пробав да ги намалам со исхрана, пред да почнам со ивф неколку месеци и бев на исхрана нешто беше протокол за автоимуни заболувања од интернет рецепти (по пат на елиминација на храна, па воведуваш назад и следиш како се осеќаш) и кафе дека не смее не пиев во тие околу 2 месеци и ми се намалија, минимално, ама мрднаа малце. Со еутирокс не ми мрдаат воопшто, ама еутирокс ми влијае добро на тсх, па морам да си го пијам. Суплементи плус не пијам за да регулирам. Кај мене се превисоки од моментот кога прв пат ги открив и сеуште не сум нашла начин како да ги намалам во граници, но за ивф не ми влијае негативно, тоа е во мојот случај.

    За исхраната нема гаранција тоа е проблемот, треба од свашта да се откажеш, а може да не ти одговара на тело полошо да се осеќаш. Потоа што прочитав е дека кај лица што имаат проблем со тироидна и пијат редовно кафе, не смее наеднаш да се прекине внес на кофеин затоа што тоа му е стрес на организмот и ќе те нападнат повеќе антителата, друго не смее јако вежбање, како кардио или многу се тежина, се препорачува јога или пилатес, за да го смири телото :) Епа тоа е тоа од советите за антитела, кои и мене не ми помогнале да ги намалам :) :) :)
     
    На Dijana DM му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nensi_k@#$

    Nensi_k@#$ Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2021
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Мене anti tpo од 1300 ми се намалија на 400, а како не знам. Освен еутирох и бразилски ореви што јадам. И инозитол што редовно внесувам.
     
    На Лалина му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.120
    Допаѓања:
    2.051
    So lesno i so pozitivna misla i se ke bide vo red.Mene maticnata samo prviot pat na 4+5nedeli me gledase vaginalno prv pat i utvrdi beemenost i sakusi i site eha posle toa samo abdomenalno.Ne praktikuvaat vaginalno zaradi infekcii,bakterii i ne e preporaclivo mene taka mi kazaa.Sistina Lazarevski samo abodomenalno gleda.Opustise sega i uzivkaj si
     
    На TrueDejzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Лалина

    Лалина Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2024
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Супер, одлично :) Нешто си сменила и ти одговара. Јас не можам да си ги објаснам антителата, а не пак да ги контролирам, а фала богу ни еден доктор не знае да ги намали, така да, со антитела вака мислам, на среќа нешто да погодиме да ни одговара и да се намалат, друго универзално на сите што одговара мислам нема.
     
  14. Nensi_k@#$

    Nensi_k@#$ Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2021
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    И јас истото го мислам, нема правило што може да помогне за намалување на антителата, на трефка само
    Мене тсх многу ми варира, сега ми покачија доза на еутирох, да го спуштиме пред ивф
     
    На 5678m и Лалина им се допаѓа ова.
  15. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    754
    Пол:
    Женски
    Лавици мои,пак јас паничам. Една недела сум на стимулации Фостимон и не осеќам буквално ништо. Никаков знак дека растат фоликули,ниту болка во јајници ниту ништо. Нормално ли е? Како се осеќавте вие?:sweat:
     
  16. Kumanovka95

    Kumanovka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2022
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Се боцкав со мериофет бемфола и цетеротиде имав 2 оплодени ембриона и болови во јајници и 7 фоликули па неуспешен трансфер така да опушти се ќе одиш на ехо и ќе видиш не си стварај стресови пред време
     
    На Anyshka и Beba95 им се допаѓа ова.
  17. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Do sega nitu eden dr mi nema nesto staveno accent na antitelata. Kako endokrinolog taka j ginekolog. Sega smeniv namesto eutirox poxnav so Tirosint od Grcija gi zimam pa da vidime kako ke reagiram na niv. Inace od stimulaciite mi se kaxuva tsh a anti tela ne proveriv posledno. Vcera bev na endokrinolog I ne mi dade antitela da ispitam . I da ispitam neznam so ke smenam koga nema tocna terapija za toa.
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.679
    Допаѓања:
    87.276
    Пол:
    Женски
    Што сакаш да осеќаш? Како си ги замислувала стимулациите?
    Уживај во периодов и биди си позитивна и смирена.
    Среќно
     
    На Lady Miami и CasaDePapel им се допаѓа ова.
  19. Blondie715

    Blondie715 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    2.264
    Допаѓања:
    4.710
    Пол:
    Женски
    Zgolemi selen na 2x100, mene taka mi se podnamaluvaat anti tpo do kaj 200 od 1700, probaj, ova mi e terapija od Sinisa od Nuklearna
     
    На Bejb15 и Лалина им се допаѓа ова.
  20. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Tnx ❤️ jas 50 piev sega 100 ama ke zgolemam na 200. Fala ti ♥️
     
    На Blondie715 му/ѝ се допаѓа ова.