1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    351 глас(а)
    20,6%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    220 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    63 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    35 глас(а)
    2,1%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,2%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    73 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    101 глас(а)
    5,9%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    96 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    279 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    233 глас(а)
    13,7%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,5%
  1. livethelife

    livethelife Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Znamm, mene ne mi se sluci da mi bide krivo tuku od menee bliskaa osobaa kriese 3 meseci i doznav preku facebook uste polosoo iskrenoo, sto da kazam ne znam
     
    На Anyshka, Joanna28, ButterflyBaby и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Hope IT

    Hope IT Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2024
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Исто како јас вчера, не знам колку пати вртев за да ги добијаам... Ми рекоа крај на мај ќе го разгледавле следна недела, оваа недела немало комисија..
     
  3. livethelife

    livethelife Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Zenski vo vrska so vaucerot ja na 25ti mart aplicirav nekade 10 maj bese praten po postaaa 25 majj go zemav da znaete isto i druga clenka sto aplicirase so meneee isto i na nea togas i bese gotov taka daaa odprilika tolku e vremeee no namesto daaa se opteretuvate so toaaa gledajte ispolnete se so pozitivna energija napolnete gi bateriiite zosto samoto invitro osven bockanjeto i cekanjeto najlosoo e za psihata spored menee taka da ne se obeshrabruvate sigurno ke bi bidat vaucerite no ovaa vremeee pominete go vo pozitivno raspolozeniee i napolnete se so sila zosto toa mnogu e potrebno ♡
     
    На Lady Miami, Nensi_k@#$ и Ma4ence11 им се допаѓа ова.
  4. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    52
    Normalno e da se cuvstvuvas taka, jas sum istata. Nie veke 3 godini sme vo obidi, a vo ovie 3 godini site moi bliski rodija po 2 deca, jas sum edinstvena vo drustvo i vo familija bez dete. Jas se raduvam za site, no tagata za nas e tuka.
     
    На Lady Miami, Joanna28, pandelka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. livethelife

    livethelife Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Jas imam bliska osoba vo familija stoednas mi rece vie sigurno ne ni sakate decaaa, dodeka ona vekje imase 2 i na patot i bese 3to, taka da sto da kazam sto da diskutiramm
     
    На Anyshka и ButterflyBaby им се допаѓа ова.
  6. Elliana

    Elliana Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Од такви па што од поглед остануваат бремени ич нејќам памет да ми солат. :D
    Од муабетот опушти се, не мисли, напиј се алкохол ми се повраќа веќе. Луѓе што ни хормони немаат испитано во животот а не нешто покомплицирано не примам совети.
    Немам ништо против, нека си родат уште 10 и нека им се живи и здрави, ама секој нека си го гледа својот пат и нека не дава мислења неповикан.
     
    На Marr_ss, JanaDarling, Muhreenuhd и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    52
    Komentari veke ne mi vlijaat, sum se iznaslushala se, ama mene mnogu mi pomogna poseta na psiholog, bidejki prethodno komentarite mnogu mi vlijaea. Imam i drugarka so ne me pokani na rodenden samo mene poso sto ke sme praele so maz mi nie bez deca vo igroteka, i toa me povredi mnogu ama sea mi pomina, pomalce pari za pokloni i sikter od takvi luge :D
     
    На Lady Miami, Anyshka, Joanna28 и 8 други им се допаѓа ова.
  8. livethelife

    livethelife Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Kaj koj psiholog bese ako imas nekoj za preporakaa
     
  9. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    1.609
    I ti koga ke imas deca i ti nejze nema da ja pokanis..Lelele majko nemi se veruva kolku gnasa i odvratni luge sme,fuj
     
    На Мамааааа, 5678m, Nikol29 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Јас не лежев нон стоп,дури ко за инат уште после трансфер дома бев стани седни,нервозс ме фаќаше. Нормално функционирам две недели,дури и на свадба бев во друг град со шетање со се. Криво ми е и боледување шо земав две недели ама ум за друг пат. Кафиња пијам по две во денот,цигари само првите денови малку ги поднамалив,сега пушам колку што сум пушела претходно. Не сум за пример и не треба така,ама чисто сумљам дека негативниот исход би бил од тоа. :?:
     
    На Ubavo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DANA.M

    DANA.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2022
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Не и се лути на блиската особа. Не ти кажала затоа што ти ја знаела болката, да ти кажела сигурно ќе ти било исто тешко како што ти е тешко сега затоа што не ти кажала. Никако не си во таа ситуација. Јас додека се мачев со ивф, сестра ми остана природно трудна. Се мачев со кнедлите во стомак, кога се роди внук ми бев најсреќна на свет.
     
    На Lady Miami и S.Biserce@@ им се допаѓа ова.
  12. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Сите се осеќаме така,дури и таа шо ќе рече дека не се осеќала така,понекогаш се осеќала потсвесно. Мило ми е за другите ама кога ќе дознаам осеќам љубомора и тоа е во човечката природа. Не се оптеретувај ич.
     
    На Anyshka и kristi23 им се допаѓа ова.
  13. Elliana

    Elliana Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Колку пати не ме викале на роденден затоа што немам дете. Сите викнати само јас не, апла дека тоа е причина. На почеток се нервирав ама после не, нивна одлука, и јас нема да ги викнам. :D
     
    На Lady Miami, Anyshka и Hope IT им се допаѓа ова.
  14. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Минуваме низ сито и решето за да стигнеме до дете и уште со вакви работи да се замараме кај ни е крајот. Треба да се фокусираме на работи што вредат. Шо викаш и јас нема да ги викам и кој ги шиша. Дај Боже да имаме повод за викање,тогаш нема ни да ни текне на нив.
     
    На Anyshka, Hope IT и Elliana им се допаѓа ова.
  15. Elliana

    Elliana Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Точно! Ама знаеш знаеше да ме здоболи, бидејќи гледаат дека на 30 и кусур години немаме деца, а во брак сме повеќе години, апла е дека имаме некој проблем, и со тоа не викање некако се осеќав како уште толку да ми го потенцираат тоа. Као оваа без децата не ја викаме.
    Не знам можеби грешев ама така се осеќав во моментот.
     
    На Anyshka, ButterflyBaby, emiliana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Знам. Јас не сум во брак ама со дечко ми сме заедно 6 години и од тогаш пробуваме и живееме заедно. Повеќето не ни претпоставуваат дека пробуваме,бидејќи нели не сме во брак,ама на некои им стана јасно,и на домашните им е веќе јасно,само не смеат да прашаат. Уз муабет со пријателка уште пред 4 години падна муабет оваа тема,она има дете и кажуваше за нејзина другарка од друштво што немаат дете со години,вика ептен ми е незгодно кога ја канам на роденден,се осеќа непријатно и тажно,сите прават на маса муабет за деца она така си седи. Така да јас ги разбирам и оние од другата страна со деца што се,и они осеќаат некоја емпатија спрема некој шо нема дете и ете одлучиле да не поканат некоја заради тие причини. Не го направиле со лоша намера,ама ние сме осетливи заради патот кој го одиме и не погодува.
     
    На kristi23, ButterflyBaby, emiliana и 2 други им се допаѓа ова.
  17. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    40.810
    Пол:
    Женски
    Значи како ме заболува стомак на моменти, грчеви исто како пред циклус вчера и денес што све си мислам готово ќе ми пробие :doh:.
    И на моменти сум оптимист, галам меше радосно, за друг момент да сум даун и мислам дека е неуспешно ова.
    Мене лично од цел процес исчекувањево најтешко ми падна.
     
    На Sim. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Пункцијата и трансферот може вода да му носат на исчекувањето од две недели :rofl::rofl:
     
    На Lady Leona, Ma4ence11, pandelka и 6 други им се допаѓа ова.
  19. ButterflyBaby

    ButterflyBaby Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2024
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Добар психолог дали ти помогна, сакам да посетам
     
  20. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    40.810
    Пол:
    Женски
    Ама баш, и боцкање секој ден :D.
    Ја после пункција бев на нога, ништо не ми беше, нареден ден спремав дома роденден на детево, по скали се качив сто пати, ама ова ме изеде.:D
    Немам концентрација ни за филм, ни за книга, нит нерви имам, плус хормони додај на ова:sweat:.
    Маж си го окркува најчесто, оти на моменти не можам без него, а на моменти ме нервира и зошто трепка:rofl:.
     
    На praski4e, livethelife и Beba95 им се допаѓа ова.