1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    233 глас(а)
    15,2%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    183 глас(а)
    11,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    54 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    33 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,2%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    73 глас(а)
    4,8%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    101 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    96 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    275 глас(а)
    17,9%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,5%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    235 глас(а)
    15,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,8%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    55 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    1.668
    Ima i privatno citav na forumov edna clenka pisa da necekas privatno i so meseci vo ramus 3.200 den
     
    На ButterflyBaby му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    @ButterflyBaby
    Ubav sovet ti dadoa. Inace Popovic I I jas ne go pretpocitam I ne go preporacuvam. Inace Remedika za bez pari ti go.zimat embrionot od kade so ti e. Ako ne smenile nesto. Znam deka ne prasuvas za niv ama informativno.
     
    На ButterflyBaby, Lady Miami и nikja им се допаѓа ова.
  3. Bjanka1992

    Bjanka1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Што е причина за неуспешно инвотро, кога веќе е оплодено ?? докторот не ми дади одговор
    Витамини пред транфер дали можи да ми кажете сакам да почнам да пијам на своја рака
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady Miami

    Lady Miami Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    832
    Допаѓања:
    1.804
    Пол:
    Женски
    Моето беше уште постаро, меѓу првите испитувања пред инсеминации што ги правев. Во суштина со добивање на прв ваучер веќе имаш исполнето услов за ваучер. Сега праќаш од док дека се др е ок и со извештај од првото ивф дека имаш иакористен еден ваучер со негативен исход.
     
    На Snowflake92 и Anyshka им се допаѓа ова.
  5. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    1.668
    Kaj koj doktor si? Neti prepisa suplemnti za podgotovka pred invitro
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kikiriki89

    Kikiriki89 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo,
    Sobiram dokumenti za prv vaucer za in vitro pa se naogjam zbuneta od baranata dokumentacija.

    Za oniie koi podnesuvale dokumenti za vaucher kaj sto ne e maski faktor na neplodnost me interesira kolku spermogrami podnesuvavte i so kolkav vremenski razmak pomegju niv?
    Na obrazec 2 vika dva so razlika od najmalku eden mesec na stranata na fondot vika 3 meseci da se odaleceni.

    Isto na stranata baraat izvod od vencani da se prilozi a vo obrazecov toa ne e navedeno.

    I posledno, dokumenti za neosuduvanost i sposobnost e potrebno ako podnesuvas kako zena individua, bez partner t.e da bides samohran roditel?

    Imav nedoumica i za dokumentite koi go imame vo eden orginal kako HSG ama najdov odgovori od clenki deka vo fondot gi cuvaat i imaat uvid. Ne mora da se pravat povtorno.

    Blagodaram odnapred.
     
    На Hope IT и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  7. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Причини за неуспешен трансфер може да има многу и тешко е некогаш и за докторот да оцени која е точната причина. Можни причинители се:
    1. Квалитет на ембрионите - лош квалитет на ембрионот има помала шанса за успешна имплантација. Под квалитет не се подразбира само морфолошки да биде добар, туку и хромозомски (за жал само со PGT метода може да бидеме сигурни за хромозомскиот квалитет) .
    2. Рецептивност на ендометриумот - не е важна само дебелината, туку и дали и колку е рецептивен ендометриумот за време на трансфер
    3. Имунолошки фактори - поради кои телото може да го отфрли плодот
    4. Лош проток на крвта - може да афектира на процесот на имплантација
    5. Структурни проблеми на матката - полипи, миоми, ендометриоза и сл
    6. Дисбаланс на хормоните - тироида, висок пролактин, повисок прогестерон и сл
    7. Начин на живот- преголем стрес и те како влијае негативно на хормоните, а со тоа може и негативно да влијае на имплантацијата. Исто така влијание имаат и цигарите, алкохолот, лошата исхрана и слично.
    8. Непознати фактори - клетките се делат толку брзо на толку различни начини, а тоа е толку комплексен процес, било што може да отиде во погрешна насока во било кој момент и имплантацијата да биде неуспешна.
    Процентот на успешност на ивф во просек е 48% при прв обид, а може да достигне и до 67% на трет обид. Се разбира влијание имаат и годините, помлади жени до 30/35 имаат поголеми шанси за успех од постари.

    Знам дека е тежок секој неуспех и обесхрабрува максимално. Јас имам 3 неуспешни ивф. Но нема откажување, само напред со позитивна мисла и што е најбитно гледај да го елиминираш стресот и напнатоста колку можеш максимално. Кога тогаш ќе се поклопат коцките. Ти посакувам за брзо да се израдуваш!
     
    На pineapple89, JanaDarling, La-loca и 9 други им се допаѓа ова.
  8. Tlo88

    Tlo88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Zdravo devojki
    Vcera napraviv transfer po 3 pat so zamrznati blastocisti. Mi rekoa testot da go napravam na 12 den. Dali da go napravam na 10 den?
     
  9. Hope IT

    Hope IT Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2024
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Повели, потребни документи за Прв ваучер:
    1.
    • Предлог за БПО од гинеколог;
    • Барање за БПО;
    • Изјава за БПО;
    • Податок за брачна состојба (копија од извод на венчани или изјава заверена на нотар за вонбрачна состојба);
    • Копија од лични карти
    2.
    За жената:
    • Ултразвучен преглед со 2D на овариуми и 3D за утврдување на морфологија на утерусот, не постар од 6 месеци;
    • Метода за проодност на тубите и кавумот на утерусот: ХСГ , ХСЦ (хистероскопија), ЛПСЦ (лапароскопија) или лапаротомија ( во зависност од каква метода е извршено);
    • Хормонски статус од 3-5 ден на менструалниот циклус: FSH, LH, PRL, E2, TSH, не постари од 6 месеци;
    • PAP тест (не постар од 1 година);
    • Микробиолошки брисеви од вагина и цервикс, брис за Chlamidia trachomatis, брис за Mycoplasma/Ureaplasma, не постари од 6 месеци;
    • Крвна слика, гликемија, седиментација, не постари од 6 месеци;
    • Серолошки анализи за Hepatit B i C, HIV не постари од 1 година.
    • Отпусни писма и лекарски извештаи од претходни операции и здравствени состојби кај жената (доколку има).
    За мажот:
    • 2 спермограми, со растојание од најмалку 3 месеци, а последниот не постар од 6 месеци;
    • 4 ИУИ(најмалку 2 месеци помеѓу инсеминациите), со исклучок на паровите каде постојат апсолутни индикации за ИВФ (намалена подвижност, а мислам дека и ако има дна фрагментација над 15% не се потребни ИУИ)
    • Серолошки анализи за Hepatit B i C, HIV не постари од 1 година

    Од оваа година спермограмите треба да се со минимум 3 месеци растојание, потврда за неосудуваност се однесува за деловна жена а што ти е во фондот оргиналот за ХСГ мислам дека доволна ти е копија..

    Со среќа :l:
     
    На Lady Leona, Mawoto-Stefi и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  10. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Читав дека се прави ЕРА тест за да се провери рецептивноста на ендометриумот. Како уопште се утврдува дека е нерецептивен и има ли лек освен промена на начин на живот?
     
    На Ma4ence11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ma4ence11

    Ma4ence11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    58

    Оваа PGT метода што ја имаш спомнато, некоја од нашите клиники ја прави? Исто да прашам можда некој знае, дали ембрионите воошто некако се тестираат пред трансфер? Јас се спремам за прво инвитро, чекам ваучер а на темава освен основните стимулации, пункција, трансфер не сум баш уходана.
     
    На Hope IT му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sim.

    Sim. Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2023
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    37
    Da se prijavam i jas so negativen test, beta ne mi se ni pravi
     
  13. Kikiriki89

    Kikiriki89 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ete bas toa me zbunuva edno pisuva na veb stranata drugo na obrazecot br.2.
    Mene mi se sobrani vekje site dokumenti osven vtoriot spermogram. Za tri meseci razlika sega ke treba da cekam uste dva meseci. ‍♀️
     
  14. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Да ERA тестот може да го одреди прозорецот (временската рамка) кога ендометриумот е најрецептивен. Јас бев заинтересирана да го направам овој тест, но и Ивановски (кај кој ги направив првите 2инвитра) и ивф докторот во Солун (кај што се префрлив) ми го дадоа истиот одговор, а тоа е дека пред неколку години го практикувале тестот и точно до минута гледале да погодат трансфер со тој рецептивен прозорец, но не приметиле никакво подобрување во успехот и прекинале да го практикуваат.
    Инаку докторите може да направат некоја естимација за рецептивноста и според други параметри, како соодветна дебелина на ендометриумот, соодведна структура - дали е трилиниски, проток на крв во ендометриумот, да се направи биопсија на ендометриумот за проверка на молекуларни маркери и потенцијални инфекции, како и да се провери нивото на прогестерон (не треба да биде над 1) и естрадиол пред трансфер.

    Колку што знам кај нас само зимаат примерок од ембрионот и го праќаат во странство за испитување на ПГТ. Мене ме советуваа дека е подобро ако сакам да го правам, тоа да биде во странство негде каде што во иста лабараторија се зима и се прави испитувањето. Кај нас ретко се прави, а треба ептен голема претпазливост и стручност на ембриологот кога се одвојува делчето, а и може да се оштети при транспорт.
     
    На pineapple89, Lady Leona, Dijana DM и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Mawoto-Stefi

    Mawoto-Stefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    171
    Shout out to @Hygge-girl ! Секој твој пост е толку добро осмислен, концизно напишан, јасно и секогаш едукативно. Браво за твојата посветеност на процесот, но и на форумов, потребни ни се повеќе вакви другарки. Посакувам што побрзо вака детално и убаво за читање да ни ја раскажеш својата успешна приказна, и тоа со печатни грешки зошто рацете ќе ти се зафатени со држење на бебе :l:
     
    На pineapple89, Lady Leona, Piccola и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Tlo88

    Tlo88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2018
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Isto sakam da dodadam deka vcera pred transfer imav kafeav iscedok i koga me vide na mikroskop mi izvadi polip od sluzinata na grloto na matkata, rece ako e dobar progesteronot odime na transfer. Progesteronot mi bese 30 i rece deka e normalno posto zemav veke 5 dena Prolutex i Cyclogest vaginaletite. Nekoj so slicno iskustvo?
     
  17. Hygge-girl

    Hygge-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2023
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила за убавите зборови, дај боже сите што е можно побрзо да се исчистиме од темава :hug: Иначе сфатив дека изгледа си ја имам утнато професијата хахах, прво почна од мака да си разјаснам некои работи и потенцијално да дојдам до некои одговори, но како што читав се поинтересно и поинтересно ми стануваше да истражувам понатаму на тема неплодност и да читам стручни статии и истражувања. Мора да си се подржуваме и помагаме, зошто само ние што идеме по овој пат, разбираме како е и колку е тешка оваа борба
     
    На _Vera_, Kris80, 5678m и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Стварно да ти е мерак да ја читаш. @Hygge-girl girl,you rock! :l:
     
    На _Vera_, Lady Miami, 5678m и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Nikol29

    Nikol29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за сите корисни информации ❤️ од доктор волку опсежен одговор немаме добиено. Само уште едно прашање ме мачи цело време. Дали прогестеронот треба да биде под 1 пред трансфер или пункција?
    Кај мене пред пункција ми беше 1,02. Пред трансфер со терапија ми беше 37. Дали е тоа превисоко?
     
    На 5678m и Hygge-girl им се допаѓа ова.
  20. A.a.gj

    A.a.gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    Девојки поздрав, пишував овде често,се советуваме, си помагавме,се тешевме сите заедно ..
    Ви пишувам само за да ве поздравам и да ви кажам да бидете СИЛНИ!
    Да имате верба во СЕБЕ и во БОГА!
    И НИКОГАШ да не се откажете!

    После 5 години,поминати безброј километри низ државава, посетено секое место каде што сум слушнала дека некој или нешто може да ми помогне,операции,инсеминаци,испитувања, јас станав мајка :)
    Благодарение пред се на Бога, а потоа на Др Петановски и на целиот тим во Ре Медика,моите раце се полни среќа :inlove:
    Од срце на сите ви посакувам да успеете! Јас го поминав вашиот пат,многу добро знам како е ;(.
    Затоа,ви пишувам само за да ве охрабрам и да ви кажам дека ништо не е невозможно!
    Ве чекам во темите за бебиња,сите во најскоро време!
     
    На _Vera_, Piccola, SweetAngel86 и 37 други им се допаѓа ова.