1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    233 глас(а)
    15,2%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    183 глас(а)
    11,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    54 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    33 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,2%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    73 глас(а)
    4,8%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    101 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    96 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    275 глас(а)
    17,9%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,5%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    235 глас(а)
    15,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,8%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    55 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    28.080
    Пол:
    Женски
    И јас имав термин за месец ипол лани, на државно па нема.
     
    На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DANA.M

    DANA.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2022
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Оди и види баш ќе пишеш искуство, јас ти кажав што мислам, секој може да ти даде терапија врз база на резултати од крвна анализа, во Срце и мислењето што ќе го бараш добро ќе ти го наплатат. Мислам дека скриен шеќер и тироида можеш и на клиника да испиташ, не се до толку тапа, па и самата Бранкица од таму е пензионирана.За успешен трансфер ти треба тсх 2 ( во Грција пред да правиш трансфер те проверуваат и ти викаат да земеш терапија ако е над таа вредност) и да немаш антитела. Терапијата е воглавно таа, еутирокс на сите им даваат , е сега дали од 25 или повеќе зависи од вредноста на хормонот. Моето успешно ин витро се должи на темелноста и залагањата на ИВФ докторот .
     
    На praski4e, Hope IT и Nikol29 им се допаѓа ова.
  3. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    1.080
    Пол:
    Женски
    Во февруари кај Лазаревски правев, не ми испитаа прогестерон ниту еднаш, само еднаш е2. Успешно беше ама за кратко.
     
    На Beba95 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу емотивна на тема замрзнување ембриони :D За мене тоа е потенцијално потомство кое не се “фрла”,се разбира,ако се добри ембрионите.Тоа значи дека ако не дај Боже не ти успее ова ивф,нареден пат трансферот да ти биде без примање хормонска терапија (која и те како е штетна и канцерогена) туку со замрзнат ембрион. ( поголем бенефит од оба,здравје) Имаше овде членка која беше недоволно информирана и не ги замрзна ембрионите. Душава ме здоболе кога го прочитав тоа. Ние имавме само еден за замрзнување и го замрзнавме. Тоа е уште еден обид,една шанса,едно поштедување од хормонски терапии,а замисли да имаш повеќе. Така да,не се мисли,замрзнувај и со Господ напред! :l: Во врска со тоа колку ќе ти вратат одлучува докторот. Јас си сакав два да ми врати ама не ни спомнав дека сакам два,ембриологот ми рече може кај тебе два да вратиме и така заеднички одлучија со докторот. За жал неуспешно,ама се надевам дека ескимчето што моментално одмара у фрижидер у Систина,за брзо ќе си дојде кај мама и тато! :worried::l:
     
    На praski4e, Лалина, Coco31 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Bjanka1992

    Bjanka1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Сакам кај ивановски чекам да помине лето, но сакам на своја рака да си примам некој витамими
    Јас имав неуспешен транвер за 2 дена од прекин терапија добив и сега ми доцни 4 дена дали е од хормони бев на декапептил и естрофен пред трансверот не се јаки тие како почетно кога се спремаме
     
  6. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Ивановски препишува: метилирана фолна,метилиран б12,овунорм,коензим ку 10,витамин Д,витамин Е,мака…Има нешто плус минус кај пациентки со ниско АМХ (ДХЕА дава таму мислам). Така да ако ептен сакаш да се витаминизираш овие погоре што ти ги пишав во главно ги дава на сите и не штетат,освен мака мислам не се пиеше кај проблеми со тироидна жлезда,прашај пак.Ако те интересира за дозите пиши ми во лп ќе ти ги кажам,ама пак консултирај си се со матичен гинеколог,во врска со твојата состојба и дијагноза дали смееш се од горе наведеното.
     
    На nikja и Bjanka1992 им се допаѓа ова.
  7. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    1.667
    Smee maca dase pie,jas sum hipo i piev maca.Istite vitamini i mene mi gi ima prepisano Mitko.Dhea samo micronized da bide.
     
    На Anyshka, 5678m и Bjanka1992 им се допаѓа ова.
  8. Nikol29

    Nikol29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Девојки дали има некоја искуство со Хроничен ендометритис?
    Колку долго сте пиеле антибиотик?
    Денез го земав резултатот од Хистероскопија. Митко за ова ми даде само 10 дена Трицеф да пијам. Дали е доволно само 10 дена да се излечи ?
    Исто така испитував и Nk клетки од ендометриум. Резултатот излезе околу 15% . Митко со пола уста кажа дека е во ред вредноста. Некоја да има повеќе искуство на оваа тема, колку била вашата вредност?
     
  9. Beba95

    Beba95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Јас имам другарка со Хашимото и она баш ми имаше кажано дека не смее мака,колку е така стварно не знам.
     
    На Лалина и nikja им се допаѓа ова.
  10. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    1.667
    Neznam,maca mislam deka nema vrska so tiroidna.Jas imam hipotiroidizam,nemam hasimoto
     
  11. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    2.526
    Пол:
    Женски
    Јас имав ендометритис односно две бактерии и пиев два антб оддеднаш, е сега зависи како и на што се резистентни кај тебе. Терапијата ми беше 7 дена, на следен брис чисто ми беше. На ехо исто матичната ми кажа можело да се види, така што матката имала форма на триаголник, ако памтам убаво или не сум скрос сигурна како беше али битно искусен доктор можело да го види и на ехо дали е присутен ендометритисот.
     
    На Nikol29 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bjanka1992

    Bjanka1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски

    Ви благодарам девојки а за циклус дали е нормално да ми доцни првите 2 пати со беше супер сега не
    Тест правев негативен незмам дали да правам преко крв
    Имам прочитано членка дека после неуспешно сме исто така плодни
    Фала
     
  13. Iva_Iv

    Iva_Iv Активен член

    Се зачлени на:
    14 март 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Кај мене резултатот за NK клетки ми беше 21% и го однесов на Гуржанова рече во ред, ќе вметнеме такролимус
     
    На Nikol29 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dijana DM

    Dijana DM Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Nk I mene ni izlegoa 10% I navodno do 30% bilo ok. Okolu transferot intralipid se davalo I drkortin. Koga neznaev deka imam , na nekolku transfera primav lipidna infuzija I sekako dekortin ama bez uspeh.
     
    На Nikol29 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JanaDarling

    JanaDarling Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    603
    Пол:
    Женски
    Колку плати за хистероскопијата и нк клетките?
     
    На Nikol29 и Bjanka1992 им се допаѓа ова.
  16. Nikol29

    Nikol29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Mene mi kaza deka na nareden transfer ke primam takrolimus i dekrotin. Kje pravam vo avgust ivf, pa daj boze da ima uspeh so niv. Za intralipidna mi kaza deka nemalo potreba. Daj boze da e taka.
     
    На Dijana DM му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nikol29

    Nikol29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2021
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    53000 me fati. Imase sinehija na desen rog na matkata, skrerching i bris za nk kletki.
     
    На JanaDarling му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    28.080
    Пол:
    Женски
    За успешно ивф треба многу работи да се поклопат, не само тсх да е 2 и да немаме антитела.
    Имале успешно ивф и со тсх 3-4.

    Туку мене некако страв ме фати од стимулациите што го примив, првите два месеци точно имав циклус на време, потоа ми се поремети.
    Еве сега скоро месец ипол ми доцни.
    Вчера бев на гинеколог за пап, ме гледаше и на ехо, ме праша кога последен пат сум имала циклус, и кажав дека ми доцни, тоа уште пред да ме види на ехо, и ништо не ми кажа за доцнењето.
    Само дека сум имала подоцна овулација, на десен јајник фоликулот ми прснал.
    Не знам од што може да биде доцнењето.
     
    На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    28.080
    Пол:
    Женски
    A пред тоа кај докторот што беше не ти препишал никаква терапија?
    И јас пиев на своја рака, истите сумплементи потоа ми ги препиша и Ивановски, ама доктор мора да ти ја одреди дозата, јас испитав и генетски мутации и според мутациите препишана ми е терапија и од Ивановски, и од Јани.
    Ти имаш ли испитано генетски мутации?
     
  20. ButterflyBaby

    ButterflyBaby Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2024
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    70
    И кај мене доцни можеби од хормоните, направи си тест можеби ке се израдуваш :)
     
    На Bjanka1992 и Anyshka им се допаѓа ова.