1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,1%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,6%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,1%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    96 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,6%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    105 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    101 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    289 глас(а)
    18,1%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    254 глас(а)
    15,9%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,5%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,6%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Малце офф топик,
    Значи во постапка сум за прво ивф, долг протокол.
    Почнав со супрефакт 0,5 од 16 ден од циклус (читав по форумот дека обично од 21 ден се почнува ама ај наверојатно знае докторот што прави), истовремено терам со микрогинонот (имам уште 4 апчиња)
    Ве молам ако може некој да сподели искуство за супрефакт, дали сте имале некои нус појави или само јас сум малер или пречуствителна?
    Значи утепана сум преку ден, навечер несоница, треска, де топло де ладно, нервоза, како да ми тежи нешто на чело, како притисок на очи да имам... не можам да опишам.. а тек втор ден ми беше вчера што се боцкав, не знам дали да и се јавам на сестрата да и кажам или ќе се стабилизира ова и е нормално?

    Не можев нигде по форумов да најдам нешто слично па би ценела мислење од тие што имале искуство со леков
     
  2. Bubicaljubica

    Bubicaljubica Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2024
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Se e toa normalno nemas mesto za panika. Hormoni se vo prasanje. Nus pojavi nemoze da ima sepak se toa hormoni koi gi laci tvoeto telo no sega gi primas vestacki receno. Uzivaj opusti se ne citaj ne baraj simptomi ili bilo sto.
     
    На Dzoka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :l:
     
  4. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    4.211
    Пол:
    Женски
    9 ден од трансфер на 3 дневени ембриони Тестовите негативни.....има надеж?
     
  5. Anitth

    Anitth Нов член

    Се зачлени на:
    16 септември 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, pak jas (momentalno 6ti den od transfer, 5 dnevni) TSH mi e 3.8 znam deka e mnogu iako pijam 50mg eutyrox… termin za konsiltacii imam za 2 nedeli od sega.. epten sum panika, kazete mi vase mislenje pls
     
  6. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    3.795
    Пол:
    Женски
    Со тридневни може да е рано. Повтори го и утре и задутре, но со утринска. Не се разочарувај, продолжи си ја терапијата и повтори го тестот.
    Ти пуштам среќа (fingers)
     
    На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    3.795
    Пол:
    Женски
    Штом веќе поминал трансферот и докторот проценил дека е во ред да се направи, не можеш да смениш и промениш. И да ја зголемиш одма дозата (што не треба да правиш без консултација од доктор), нема веднаш да видиш резултати.
    Чекаме сега позитивен тест, па после следење со доктор и терапија по потреба
     
    На Anitth му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    4.211
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за поддршката. Ќе го повторам и утре, и задутре :).
    Минатиот пат, на 8ми ден имав бледа цртка со еден 3-дневен ембрион......од толку што сум нестрплива, бев да се боцнам за b-hcg и чекам резултат.
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    3.795
    Пол:
    Женски
    Одма да пишеш резултат!
    Инаку и јас сум иста, домашен тест на 7ми ден, бета од крв на 8ми, 10ти и 12ти ден :D
     
    На Лалина, jagoda777 и Mimmi39 им се допаѓа ова.
  10. Biljana 93

    Biljana 93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Феминки здраво од мене
    Ве следам и ја поддржувам секоја од вас. јас се спремам за инвитро пиев циклопрогинова 21 ден а од минатиот четврток се боцкам со буселин инекции.
    со циклопрогинивата завршив во сабота вечер а сеуште немам добиено ми рекоа за два дена треба да добијам …
    Има ли место за паника ? има ли уште некој со случај како мојов ?
    поздравче
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Shekerka55

    Shekerka55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2023
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    нема место за паника, и јас така се имам нервирано...па 5 ден веќе ке почни циклус, имаш усте денови без нервози и успешно
     
  12. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    Kako gi pamtite iminjata na se... alal da vi mene mi dadoa Bemfola 300 IU
    3 dena, pa 4 den namalena doza225 mislam e, dali znae nekoj koj protokol e ova ? Kratok dolg ili ne moze da se kaze ? Pred ova piev mikroginon... :hug:
     
  13. Mina888

    Mina888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    301
    Пол:
    Женски
    Po zavrsuvanje na kontraceptivi treba da se dobie ciklus od 2 do 7 dena. Jas dobiv na 7 den i toa epten oskudno ne znaev duri ni dali e ciklus
     
  14. Mariza85

    Mariza85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Zenicki vcera mi bese vtor den od ciklus.estradiol 17 a lh 3.7. Tase odluci da terame so kratok protokol.vcera se bockav dva pati po pola so decapeptyl.od denes prodolzuvam so niv imam po edna meriofert i bemfola 150.vo ponedelnik sum na pregled. Ima li nekoa iskustvo so bemfola prv pat se buckam so nea.imam nizok amh i ova mi e treto invitro.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.348
    Допаѓања:
    32.954
    Пол:
    Женски
    Па зависи со каков протокол ќе бидеш.
    Јас приватно бев на природен циклус (без стимулации), за пункција без анестезија платив 23.000, плус хормони и овитрел.
    Анестезијата мислам дека е 7-8.000, не сум сигурна.
    @22m 2-2.5 треба да е тсх.
     
  16. Ana1991

    Ana1991 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2024
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Јас сум со хашимото и многу високи антитела, над 1300 се. Пред трансфер тсх ми беше 3, потоа додека чекав за тест не проверував. Имав позитивен резултат, близначка бременост, еве терам 5 месец. Денес прпверив тсх 1,76 ми е. Пијам еутирокс од 50
     
    На SweetAngel86, Minna94 и Anitth им се допаѓа ова.
  17. Teodora90

    Teodora90 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    40
    Здраво на сите .Да ја споделам мојата приказна.. прво инвитро неуспешно , второ со замрзнати - успешно - близначка бременост
    Првиот пат пригостеронот ми беше 1 - што се смета за висок но докторот одлучи да правиме мислам дека ми беше првпат па ајде да пробаме . Мислам дека тоа беше клучно за неуспех . Првиот пат одмарав и не одев на работа , вториот пат на ден на траснфер после 3-4 саати бев во кафана . Не пиев , нормално , но поентата ми беше дека не лежев а и после тоа наредните две недели и на кафе одев и пешачев. Само не вежбав - инаку вежбав четири пати неделно. Цело време бев на став дека bed resting - не е клучен за успешно инвитро - и така испадна . Само верба во Бог и секако во докторот . Отсега па натаму со надеж да биде се во ред - 14 недела сум Ви посакувам успех на сите , се надевам ова ќе влее надеж кај сите вас ❤️
     
    На Verbenared, le.soleil, Mila0000 и 32 други им се допаѓа ова.
  18. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    148
    Дали во меѓувреме се консултираш со доктор ендокринолог? Ако не, мој совет ти е доколку одиш на таков специјалист да го исконсултираш, можеби ќе ти ја појача дозата, а можеби и ќе чека позитивен тест па тогаш ќе следи ситуација.
    Јас пијам еутирокс од 25 и во консултација со енокринолог(во иста клиника ми се и ивф специјалист и ендокринолог) ми рече денот кога ќе испитам бета да испитам и фт4 и тсх, така и направив , океј ми се рез 1.9 ми е тсх, па сега чекам и јас да ми каже дали ќе ми менува нешто во терапијата. Претходно во две бремености не кинсултирав ендокринолог што ми беше грешка, па во 7ма недела завршија и двете бремености, но ти си сега рано и на време си за реакција ,не се плаши само мој совет ти е да се исконсултираш со специјалист за таа тематика со време. Во секој случај знам и доста примери и со повисок тсх па си износиле здрава и убава бременост, немора ништо да значи но убаво е да сме опрезни.
     
    На spasovskam му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mina888

    Mina888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    301
    Пол:
    Женски
    Што значи Lh 0,49 пред пункција? Нели треба да биде до 12?
     
  20. Bjanka1992

    Bjanka1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Која е разликата помеѓу докторите даваат различна терапија или битен е и денот на трансфер