1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. t1234

    t1234 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2023
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски

    Леле познато ми е ова, иста бев од тоа супефактот, де нервозна де депресивна, мислев ќе полудам. Па некои денови дури толку многу нервоза имав што морав да испешачам онака со брзо одење 5 км за да се стабилизирам или било што физички за да се истрошам. Докторот ми рече ова ти е одприлика каква ќе ти биде менопаузата, и јас му реков значи боди билдер ќе станам со волку агресивна енергија за трошење :)
    Не се секирај, ќе ти помине штом ќе ти ги вклучат хормоните за стимулирање на јајниците, издржи ги овие денови ќе се осеќаш подобро после:hug:
     
    На jagoda777 и Dzoka им се допаѓа ова.
  2. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    :hug:
    Леле ми олесна! Не знам како да ти се заблагодарувам за овие зборови! А јас баш размислував чим сега од почеток вака лошо се осеќам којзнае што ќе биде кога ќе ми ги внесат другите инекции, ама ти викаш дека со тоа се стабилизира. Сега некако имам волја да продолжам :hug::l:
     
    На jagoda777 и t1234 им се допаѓа ова.
  3. Sim.

    Sim. Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2023
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    42
    Jas od nego za prvoto ivf nemozev oci da otvoram, mislam deka od prvata inekcija dodeka ne presranav so nego site denovi gi prespav i bev depresivna, za 2 ivf go primav pak ama nemav takvi simtomi
     
    На jagoda777 и t1234 им се допаѓа ова.
  4. Rashel

    Rashel Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ве читам и се обидувам а разберам но сепак не се снаоѓам.
    Затоа ке ве замолам некој да ми ја објасни целата постапка за инвитро ?
    Мојата ситуација е следна имав природна прва бременост без никаков проблем си имам едно детенце.
    Но во обид за второ имав две биохемиски и последно вонматерична со што ми беше отстранета едната туба.
    Сега кога собрав храброст за повторно да да се обидам ,испадна дека тубата е запушена.
    Единствено останува инвитро...
    Затоа ако може некој да ми ја пише целата постапка би била многу благодарна тука или во лична порака.
     
  5. Srna-3

    Srna-3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    143
    Најпрво треба да одлучиш кај кој доктор и која клиника ќе ја правиш постапката(има доста добри доктори, ако не си сигурна, можеме и тоа да тоа да ти дадеме совет од лично искуство) потоа закажуваш консултација со избраниот доктор, ги носиш со себе сите наоди кои ги имаш и таму докторот ти ја објаснува детално цела постапка и што се треба да испиташ за да поднесеш за ваучер(доколку не го правиш на приватно-тоа веќе кошта над 5000 еур зависи каков протокол ќе имаш- а со ваучер од државата мене лично цела моја постапка ме кошташе дополнително над 1300 еур) од испитувања за ваучер треба два спермограма, инфективен скрининг за двата партнера, хормони репродуктивни, пап, брисеви, крвна слика , ехо,хсг- наодот за запушениот јајник кај тебе и се што имаш друго од наоди за вашиот проблем. Не сум сигурна дали нешто пропуштив, тоа секако се ќе ти каже и докторот на консултацијата.
    Потоа докторот одредува според вашата состојба дали ќе се оди со краток или долг протокол. Кај мене беше со краток. Почнав со добивање на циклус и боцкање на хормони за стимулација на фоликули и јајце клетки, одев два, три пати кај др. На следење на растот на фоликулите и кога тој сметаше дека е време примив стоп инекција(која го забрзува процесот на овулација) и по одприлика 24 ч имав пункција(вадење на јајцеклетки, со анестезија,кои потоа се оплодуваат со сперматозоиди во точно определена средина под точно утврдени услови од страна на ембриолози од истата клиника) Во текот на следните три до пет дена, добиваш повици од страна на ембриологот кој те известува во која состојба ти се ембрионот/ембрионите и дали трансферот се случува на 3ти или 5ти ден од нивниот развој(5ти ден е поидеално за да може ембрионот од 8,16клеточен на пример-да дојде во фаза на бластоциста која е најиделна- што немора да значи има многу успешни трнсфери со 3 дневен 8клеточен например со безпрекорна бременост) Трансферот е најубавиот момент во цела процедура кој е целосно безболен(морам да напоменам дека и пункцијата која се одвива со анестезија е тотално безболна-логично бидејки е со целосна анестезија и практично не го осеќаш воопшто целиот процес). По трансферот се препорачува 2 недели мирување, посебно првите 3 дена да се во лежење,а потоа со благи кратки прошетки, но веќе и тоа е многу индивидуално, не секоја го практикува тоа,а и на запад нема воопшто за лежење, но за тоа отом потом. Има доста за разложување на темава, што понатака ќе ти се разјаснува и слободно прашувај, а за долг протокол не сум соодветна, може да ти објасни друга членка која има таков случај, но најнапред консултирај се со докторот кој ќе го одбереш да знаш на што си, па тука сме ќе објаснуваме кој колку знае и може :l:
     
    На Rashel, Аанггелла, Mina888 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Дали за ваучер мора и Тсх да биде на трет ден од циклус? Правев минатиот месец хормони само тсх ми беше покачен. Дали може сега само тсх да проверам ама да не е на 3.ден?
     
  7. Hope IT

    Hope IT Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2024
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Според информациите од веб-страницата за БПО, резултатите за хормонскиот статус мора да се направат помеѓу 3-тиот до 5-тиот ден од циклусот.
     
  8. Dzoka

    Dzoka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2022
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Колку ти е покачен? Јас ги доставив хормоните со тсх 4.07 и пролактин 35 и не ми направија проблем. Во меѓувреме ми ја покачија дозата на еутирокс и ми дадоа терапија за пролактин и пред да ја почнам постапката тсх ми беше 1.52 и пролактин 9.
     
  9. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    5.62
    А за седиментација покачена прават проблем?
     
    Последна измена: 19 септември 2024
  10. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Сабота ми се паѓа 3.ден затоа прашувам, не сум од ск а не знам дали во мојов град идат приватните во сабота. Ако не па во понеделник да проверам на 5.ден. Не ми се оди до Скопје.
     
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.147
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Мислам дека со другите хормони може и само тсх да го достави.
    Веќе ги има испитано другите хормони и ако тсх и е во ред сега може со другите да достави.
    Тсх не е поврзано со циклус, може било кој ден да се провери.
    Штом само тсх не е во ред, само тоа може да повтори.
    Така јас мислам, нека си праша најдобро.
     
    На BayernKa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    4.205
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На BayernKa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bjanka1992

    Bjanka1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Tsh mozes i poseben dokument bilo koj den
    Jas koga napravivna 3 den tsh mi bese visoko i sleden mesec pred da predadam napraviv samo od tsh mi bese namaleno i gi dostaviv i 2 dokumenti
    I toa tsh avicena ispituvav nemas cekanje
    Pozz i ti posakuvam uspeh
     
    На BayernKa и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.147
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Па тоа и јас го пишав, мислам дека може посебен документ само за тсх да се достави.
    Членката што прашуваше и одговорив, инаку јас сега не сум во процес на ивф.
    Во секој случај благодарам. :hug:
     
    На BayernKa и Bjanka1992 им се допаѓа ова.
  15. TiFani87

    TiFani87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2021
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Beta 619 na 14 den
    Na site posakuvam vakva srekja!
    (fingers)
     
    На le.soleil, Mawoto-Stefi, urma и 46 други им се допаѓа ова.
  16. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    1.081
    Пол:
    Женски
    Ќе се распрашам дали идат од авицена овде во сабота, па ако не ќе направам во понеделник. Знам дека тсх општо не мора да е на трет ден ама не знаев за ваучер дали бараат и тој да е на трет.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.147
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Членката погоре пишала, ќе ги доставиш двата документи.
    Со среќа. :hug:
     
    На BayernKa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Megimeow

    Megimeow Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2020
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    Ne mora da bide avicena,ramus rabotat i sabota
     
  19. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    1.532
    Пол:
    Женски
    So sreka :inlove::hug::l:
     
    На TiFani87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jagoda777

    jagoda777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    449
    Пол:
    Женски
    Dali dodeka ste na stimulacii odite na rabota? Ne deka na rabotata e maltretiranje nego ovoj period bas e te toplo te ladno pa site se so nekakov virus okolu mene... kako da se zastitime?
    Aspirin so Bemfola primer ne smee da se pie vo nikoj slucaj!
    P.s. zasto ne kazavte deka przat injekciive :wasntme::D
    Sami se bockate?
     
    На Hope IT му/ѝ се допаѓа ова.