1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    241 глас(а)
    15,3%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    185 глас(а)
    11,7%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    55 глас(а)
    3,5%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,2%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    18 глас(а)
    1,1%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    94 глас(а)
    6,0%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    74 глас(а)
    4,7%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    104 глас(а)
    6,6%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    99 глас(а)
    6,3%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    284 глас(а)
    18,0%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    246 глас(а)
    15,6%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,7%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,6%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,7%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    9 глас(а)
    0,6%
  1. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Jas pravev dijagnosticka laparoskopija i mi seceja pregrada na matkata a za doktorive ne znam prv pat odam i ne sum mnogu upatena samo mislam vo sistina da odam ama ne znam kaj koj dr. Maticnata mi ja preporacuva snezana adamoska
     
  2. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.448
    Пол:
    Женски
    Znaci tebe ti pravele opetativna cim secele septum neznam kolku vreme treba da pomine zosto kaj mene nemase intervencija i odma zapocnav so ivf...moze zatoa ti rekle 6 meseci...a za sistina ivanovski i lazarevski ti se najdobri i najstrucni vo oblasna na vontelesnoto oploduvanje.Konsultacii napravi prvo i ke si odlucis kade sto kako ke teras ivf...jas taka napraviv vtoriot pat a prvoto ivf go pravev na gak ziva utka i toa se bese od nedovolno informiranost i krivo mi e sto go izgubiv taka vaucerot za zabe no toa e...
     
  3. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    2.002
    Допаѓања:
    6.490
    Пол:
    Женски
    се случува @pile30 , сите сме неинформирани на почетокот. Седам на форумот и ги превртувам сите претходни страни, и пак секој ден дознавам по нешто ново.
    Зошто помина лошо на гак за ivf?
    Мислев дека се малку повнимателни со ivf ама и не баш? или?
     
  4. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.448
    Пол:
    Женски
    @Momichka ova go kazuvam od licno iskustvo moze nekoj videl air od gak za ivf no jas ne zosto? Kako prvo nemaat soodvetna laboratorija za vontelesno oploduvanje,oploduvaa gi pustaat site j.k i site spermatozuidi i sto ke se oplodi ke se oplodi ako ne papala maca.Nemaat iksi metoda kade sto oploduvaat edna j.k so eden spermatozuid zdrav i normalen.Vtoro Tofoski znaese deka imam pcos jajnici me stimulirase i bomba mi napravi strasna hiperstimulacija bolki plafon jajnicite mi se spoija od sto bea golemi i polni.Na punkcija zvezdi broev trodon ne bocnaa i dijazepam i se osekjav ne e celosna anestezijata..I mi izadija 25 j.k so toa sto dve uspeale da se oplodat no edna izdrza osumkletocna i mi ja vratija na tret den mnogu brzaa da ne izumre i taa i na kraj neuspeshno mi bese ivfto zosto terapija primav no kvalitetot na embrionot ne bese definitivno dobar a i baska na takva hiperstimulacija ne trebase et da mi se pravi no tie nemaat za zamznuvanje i brzaa da mi napravat et da ne mi propadne vaucerot i procesot na ivf...eden embriolog imaat so toa sto sekoj tret den bev tamu mi zimaa krv za estradiol merenje folikuli i taa bese nonstop po hodnicite....ne sakam da sirannegativna energija samo cisto si ja kazuvam mojata losa prikaska i iskustvo na gak...
     
    На @malena@ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    2.002
    Допаѓања:
    6.490
    Пол:
    Женски
    ти благодарам на споделувањето на искуството. :f:
    Не шириш негативна енергија во никој случај, туку со споделување на твоето искуство ни помагаш во нашите одлуки. :hug:

    Сметав дека можеби обрнуваат повеке внимание кога станува збор за ivf, ама изгледа нема некоја разлика.
    Ти посакувам успех :sun:
     
    На pile30 и @malena@ им се допаѓа ова.
  6. @malena@

    @malena@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Da za zal ama toa e koga ednas ke zgresis ke znaes za drug pat :) fala ti mn ta informaciite sepak izgleda jas ke si pocekam
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. manako

    manako Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    I mene maticnata mi ja preporaca Adamoska,vo cetvrtokot bev na pregled,zadovolna sum od pristapot,za vo juni se dogovorivme za in vitro i otvoreno mi kaza deka procentot na uspeh za prvo in vitro e mnogu mal i me stavi vo misla.
     
  8. tance <3

    tance <3 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Zosto ti kazala deka procentot na uspeh za prvo ivf e mal? Ne se soglasuvam ima mnogu slucai koi uspeale od prv pat .Ne se razocaruvaj mila samo pozitivno i se ke bide dobro.
     
    На MADO, tanji4ka..., kukla21 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Delfina15

    Delfina15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Да,обично сите отворено кажуваат,мене ми рече гинекологот 30% е успешноста...ама ќе биде,наше е да ја буткаме работата :)
     
    На manako му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    2.002
    Допаѓања:
    6.490
    Пол:
    Женски
    Мора да ни кажат отворено. Ако очекуваме 100% успешност, нема да имаме доза на резерва.за неуспех. Сепак надежта мора да е тука, дека се ќе биде во ред, и дека ние ќе бидеме од тие малкуте проценти <3 ви посакувам успех на сите <3 и пријатен ден мили пријателки <3
     
    На podravka, pepapa, malecko87 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Miami1

    Miami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    435
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    i jas bev zainteresirana za vtoro ifv na gak, ama eden doktor od tamu koj ni e prijatel ni rece NIKAKO! stom toj si gi znae kolegite ne se somnevam vo negovata procenka.istiot me upati direktno vo newborn.pa ke vidime
     
    На @nn@, Momichka и Delfina15 им се допаѓа ова.
  12. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.630
    Пол:
    Женски
    Pozdravo do site feminki. Sakam samo da vi gi cestitam veligdenskite praznici, i da vi posakam da vi donesat sreka i radost na site koi ocekuvate rezultati, na site koi seuste ste vo proces, i na site koi se spremate da vlezete vo proces. Gospod neka ve blagoslovi so po edno, dve ili tri zdravi i pravi decinja. Ve guskam site :hug: :angel:
     
    На @malena@, Len@82, ana 2015 и 22 други им се допаѓа ова.
  13. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Daj Boze ovaa godina site da se iscistime od ovaa tema i da ni podari Gospod po edno bebence da ni ja gree dusata i da mu se raduvame na zivotot, na praznicite bidejki veke mi maka na dusata vakvi ubavi praznici da sme sami vi posakuvam druski moi se najubavo i da vi ostvarat najgolemite zelbi..
     
    На Momichka, Libra88, Kaja82 и 11 други им се допаѓа ова.
  14. malecko87

    malecko87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    819
    Пол:
    Женски
    Zenicki mili i od mene cestit praznikot veligden neka ni e sreken i beriketen na site vi posakuvam siteeeee da staneme najskoro MAMI pozd do site
     
    На Momichka, Libra88, Kaja82 и 11 други им се допаѓа ова.
  15. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Hristos voskrese lavici,sekoja godina koga odev na crkva posakuvav da sum bremena.Gospod mi ja ispolni zelbata,sega od se srce posakuvam na site Vas vo ovaa tema da stavite slika od dve crtki :*
    Za mnogu godini praznikot!
     
    На @malena@, Len@82, Momichka и 21 други им се допаѓа ова.
  16. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.448
    Пол:
    Женски
    HRISTOS VOSKRESEN.Gospod da ni gi slusne molitvite,da ni podari bebe vo nasite utrobi kako so Majka Bogorodica bila blazena taka i nas da ne izraduva...Ke bide se mora da uspeeme vo celta eden den...Ova e iskusenie no ke go izdrzime nie sme jaki i ne se predavame...SREKJNI PRAZNICI pominete si gi so najbliskite i sto poskoro da ja napustime ovaa tema da si pisuvame za bebenca...So lesno na bremenite,so lesno na iscekuvalkite i so lesno na tie sto doprva ke se vo proces i se veke
     
    На delvi, @malena@, Len@82 и 16 други им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Вистина Воскресе девојчиња. Верба, трпение и се ќе биде! Ве гушкам сите!
     
    На delvi, @malena@, Len@82 и 16 други им се допаѓа ова.
  18. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    7.362
    Пол:
    Женски
    Hristos Voskrese. Za mnogu godini.Do godina pobrojni!!
     
    На Momichka, Libra88, malecko87 и 10 други им се допаѓа ова.
  19. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    5.364
    Пол:
    Женски
    Imase li nekoj kako mene, posle transferot, crni misli deka nisto nema da bide i postojano da mu se place?
     
    На Delfina15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.448
    Пол:
    Женски
    Jas bev takva na prvoto ivf no ne se sekiraj toa e se od hormonite se e vestacki predizvikano i normalno e sa ima placenje...No daj si od sebe malce sila,nadez i ne si go stresiraj organizmot...Jas sega posledno bev mnogu opustena,si zaplakuvav no na kratko i si vikav celo vreme MORAM DA USPEAM OVOJ PAT i uspeav no za kratko no sepak imav visoka beta e sega sto se sluci otposle voopsto ne e povrzano so ova...Zatoa reci si mora da uspeam i ke uspeam,molisi se nonstop gali go meshko gledaj si tv filmcinja ako si ljubitel podvizuvaj si se po doma ili na kratko prosetka mene toa mi pomagase mnogu...no so luge nemoj vladeat sipanici eve moja drugarka bremena e vo 9 ti vlrze sega a drugata na 32 g fati krupna simanica i strasno se upladivme a zaedno site bevme no srekja jas i bremenata drugarka gi imame prelezano site...a i jas togas bev bremena...zatoa dobro namerno ti kazuvam pazi se...Navivam i stiskam palcinja za visoka beta
     
    На malecko87, Kaja82, Delfina15 и 1 друга личност им се допаѓа ова.