1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Со среќа лори се надевам набрзо ќе те читкаме во темата труднички муабети :*
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    И јас се надевам Дреам.г. сакам да прасам, дали има тука некоја сто успеала со инвитро да ми казе за почетните симптоми, односно болки во стомакот, бидејки јас бев стимулирана со терапија и сега незнам кога сто ми следи, а стомакот ми е како за ден пред добивање, напирен и со тапи болки! но јас имав константно болки во стомакот после пункцијата, па вчера не ме болесе никако и денес ми се дува стомакот! сакам да бидам спремна мегудругото и на негативен резултат, не сакам премногу да се надевам па после да се издигнам, но сепак сакам да верувам дека ке успеам:) и сега ме копка дали тие болки ми се од пункцијата или се несто ново и убаво:) ако има некаоја позитивно искуство со инвитро нека ми писе, благодарам и поздрав :inlove:
     
  3. Milena.Martina

    Milena.Martina Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Zdravo sakam da vi kazam utre odam na inseminacija vo Remedika dali ima nekoj praveno tuka.Sakam da znam kako pominale tie sto bile da mi napisat dali e bolno itn.Pozdrav pa pak ke pisam
     
  4. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Јас имам правено, три пати, но не во Ремедика, и тоа воопсто не боли, само неколку секунди трае, ке ти го вбризгаат материјалот и готово:)) после станувас и се најнормално, и си чекате две цртки:))ти посакувам да се израдувас,а дали знаес колку миљони е спермата? поздрав
     
  5. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Лори не размислувај така ке успееш,и ти ке кажуваш после дека ти успеало инвитрото ке се израдуваш само чекај да поминат само 5-6 дена и има еден тест по 5 дена од зачнувањето се прави јас така многу рано дознав,ке станеш и ти мама,поздрав
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Fala Ilence, iskreno ne mislam mnogu na rezultatot, dobro e sto drugi raboti se slucuvaat pa sum rezervirana:) ke doznaam sekako porano preku krv, no ke pocekam do togas:)ke vi pisam za nova godina rezultat, na 31dekemvri, posle 16h:)))) :lol: uzivaj vo bremenosta Ilence, pozdrav :inlove:
     
    На lale24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Фала ти,те чекаме да не известиш поздрав и се најубаво :inlove: :hai:
     
  8. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    девојки јас денес почнав да се боцкам со супрефакт
     
  9. viktori15

    viktori15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    здраво на сите јас денес многу сум тажна ;( и многу ми сеплаче бидеќи дозанав дека не ми е успешно онвитрото што го правев пред две недели а толку многу очекував и се надевав дека дедо мраз ќе ме израдува со најпосакуваноит и долго очекуваниот ангел, но за жал така заврши и јас а и сите покрај мене се скршени, си велам здравје само нека заврши оваа година и новата 2013 да ни донесе успех насите
     
  10. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    немам искуство со инвитрото ама пријателка која остана бремена при второто инвитро ми кажа дека после првото воопшто не ја болел стомакот а при второто имаше болки , и сакам уште да спомнам дека доколку си бремена круговите околу грепките се зголемуваат и потемнуават тоа е првиот симптом за бременост и остануваат така (круговите :$ ) се додека се дои детето ( :!: ова ти го кажувам од лично искуство) искрено со нетрпение очекувам да не израдуваш сите и Бог да те награди со едно убаво бебче :)
     
  11. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Ти благодарам Зазарско, јас немам болки во стомакот но постојано имам тегоби, и ми тези стомаков исто како ден пред доагање, а градите ке ми пукнат, но не приметувам некоја разлика со брадавиците! ќе си чекам одговор:)
    За Виктори15, многу ми е зал , теско е знам, но сто моземе , освен да бидеме храбри и упорни! се пласам и за мене од резултатот, но усте малку ке бидам трпелива, а ти со нова надез продолзи да се борис, ти посакувам се најубаво :$ :inlove:
     
  12. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    виктори 15 мила немој да се секираш, така требалода биде. И мене првото ивф ми беше неуспешно. ама еве собрав сили и сега сум повторно на почеток со нова надеж и желба. кажи ми каде правеше ивф. немој да се стегаш исплачи се за другите не му ја мисли мисли си на тебе и немој да се сожалуваш. што е наше ке си дојде. незнам дали знаеш дека многу девојки останле бремени токму после неуспешна ивф постапка тогаш си по плоднаа отколку во монентот на стимулација. Твоето бебе сигурно ке биде наплавено на нова година или можеби на Божиќ.
    Ајде не се секирај, сите сме поминале низ тоа.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. viktori15

    viktori15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Ти благодарам беломорка за подршката мора понатака да продолжиме со надеж дека ќе дојде и нашето ти посакувам успех мене ми беше второ ифв и го правев во систина кај Лазарески а ти каде ќе го правиш
     
  14. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Виктори,многу ми е жал, но собери сили за понатаму...Се се случува со некаква причина, речи си дека така требало да биде. Многу парови не се откажуваат и после неколку неуспешни инвитра,успеват да си дочекаат бебенце. Ќе си дочекате и вие.

    Беломорка,со среќа нека ви е, убаво сте почнале, уште поубаво да заврши постапката.

    Лори не се секирај за симптомите а посебно за брадавиците, еве мене на пр. ми потемена дури сега во 9-ти месец, претходно ми беа исти како пред да забременам.Муабетот ми е дека све е индивидуално. Те чекаме со убави вести за нова година.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Беломорка со среќа почетокот само со лесно да ти оди и во новава година да не израдуваш со две цртки!!

    Виктори многу ми е жал и ако можам да те утешам ке ти кажам што ми има кажано една докторка и таа гинеколог ама не одам јас кај незе но кога и кажав дека се спремаме за инвитро ми вели дека за прво шансите биле помали.Наводно на организмот сите тие хормони што се примале му било нешто ново и не секогаш можи да се прилагоди но затоа со второ па и со трето шансите се поголеми.Колку е ова вистина незнам ама вака логички ми држи вода муабетов :)
    Главата горе,избршиги солзите и со нови сили во нови победи.Мора да бидиме силни и да одиме понатаму и да се избориме за нашите бебувчина
     
  16. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Sekaja cest na taa doktorka,kakvo i e toa ohrabruvanje deka prvo invitro ne uspeva?!!!! znaci ja sega da ne ocekauvam deka ke uspeam...hm, a kolku gi im sto uspeale od prvpat....kaj sekoja zena e individualno, zavisi od organizmot, i sekoj so svoja sreka! Ti posakuvam dve crtki so prvo invitro i dobro e sto ne odis kaj nejze :!:
     
  17. protea

    protea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Лори значи рече дека шансите се помали со прво а не дека не успева.
    Моја пријателка правеше прво инвитро и имаше 4 фоликули од кои само од еден и извадија една јајце клетка,другите беа празни и шансите со една знаете колкави можи да бидат,но и еден процент е доволен што и во случајов така испадна и сега е бремена во 6 недела.
     
  18. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Te razbrav protea, n e rekov nisto loso za tebe, samo lekarite sepak treba da vlevaat sto poveke nadez i vakov stav ne mi se dopadja, no nie ke se nadevame a Gospod e tuka da ni pomogne:) :inlove:
     
  19. viktori15

    viktori15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Ви благодарам на сите за подршката и мора да продолжам понатка нема застанување сега само напред во новата година со нови сили и успеси до нашите долгопосакувани бебенца да си ги дочекаме
     
    На reni", lale24 и Lori-30 им се допаѓа ова.
  20. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Сакам да прашам која е постапката за инвитро оплодување и кои се документи се потребни?
    Благодарам,