1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вортекс (Vortex)

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Dashing:), 12 август 2017.

  1. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Колку од вас знаат за ова?
    Колку од вас имаат испробувано методи?
    Имате ли постигнати резултати?
    Ви се променил ли животот?
    Верувате ли?

    Ми се чинеше како на форумов никој да не прати мотивациони говорници па доста време ми требаше да размислам за ваква тема да отворам :)
     
    На GirlLove и Anacid им се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Вчера го гледав Џони Инглиш филмот , втор дел и прво што помислив по насловов на темава е бандата платени убијци во филмот со име Вортекс :rofl:

    Мотивациони говори пратам кога сум во некоја , за мене , безизлезна ситуација , или ако налетам случајно по социјалниве мрежи .. онака од досада да пуштам мотивационен говор , не знам , не ми дошло до сега на памет :?:
     
  3. nearMe

    nearMe Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    38

    Убава идеја за тема,
    Од мотивациони говорници слушам странски .. Како Естер Хикс и Опра Винфри.
    Инаку од балкан освен Ана Бучевиќ не знам други.
    Ми се допаѓаат нивните видеа, и мислам дека со примена на нивни методи се постигнува нешто.
     
  4. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Јас ја слушам Ана Бучевиќ највише и Братислав некако најхаризматични ми се. Има два филма што многу добро ќе ги разбереш што сакаат да кажат ако ги гледаш внимателно филмовите: The secret и Bruce Almighty.Со Брус филмот ќе се просветлиш скроз и ќе сфатиш дека Бог е секогаш тука и не ги разбира молитвите на сите а воедно е и многу интересен.Стар е филмов, порано многу го гледав, но не ја сфаќав вистинската поента, али покрај сега што почнав овие да ги слушам сфатив што е уствари филмот. Додека за Тајната има и книга пишувано сакам да ја најдам,а филмот е онака баш бомба се што објаснуваат во видеата многу е врв ако е документарец, како функционира универзумот и правилото на 17 секудни. Ви ги препорачувам :D
     
    На tina-63, Bela Vela, GirlLove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    vortex neli ee nesto kako chanel koj ke te odnese vo druga dimenxija drug svet mozebi paralelen univerzum?
    deka ne sfakam imevo na temava so tajnata i zakonot na privlecnost kako e povrzano?
    ja znam deka vortex e portal koj te nosi vo druga dimenzija drug svet (ova od filmovi i serii)
     
    Последна измена: 15 август 2017
    На Daern, Amona и Outlook им се допаѓа ова.
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски

    Уствари ти ништо не привлекуваш туку преминуваш од една во друга реалност. За да ,привлечеш" нешто треба да се фокусираш на тоа, но за да го добиеш треба да бидеш среќна и без тоа.
     
    На Nedalija и AURUA им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не слушам мотивациони говори, не читам мотивациони книги, self-help и такви ствари. Најголема мотивација ми е кога постигнам нешто што сум си го зацртала, а зборови на некој друг сигурно нема да ми помогнат во тоа.
     
    На Anah, JuLleE, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
  8. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    :drunk:
    ne sfakam kako ne privlekuvas tuku preminuvas vo druga realnost lol
    i ne sfakam ako sum srekna i bez toa so sakam da go dobijam zasto togas da go posakuvam da go dobijam ...
    :?::drunk:
     
  9. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Епа тука е целата поента. Клучот е СРЕЌАТА. Зашто не се обидеш со нешто да манифестираш? Ако не ги сфаќаш акциите тогаш да ти ги пишам?
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    ja ako sakam pr da privlecam zdravje i ako go nemam kako bi bila srekna pr ne daj bize da sum tesko bolna vrzana za krevet kako takva licnost bilka ke bide srekna a pr posakuva zdravje najmnogu od se.Ja sfakam covek da bide sreken so rabitite sto veke gi ima ama ne moze da bide sreken i so rabota sto saka da ja ima ama ja nema.
    pr lezi bolna zavrzana za krevet ejj sakam da bidam zdrava ama toop srekna sum so lezam vo krevet ili milo mi sto imam krevey na koj da lezam bolna ahahaha
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Имаш различни методи можеш да отвориш на јутуб и да си видиш и за здравје и се и свашта.Али ти ако не веруваш џабе ти е.
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    ne e rabotata dali veruvam ili ne.Imam golemo poznavanje od zakonot za privlekuvanje za vison boards i sve sve ama ne sfakam kakva vrska ima vortex so ova koga privlekuvanjeto e state of mind.I ke povtoram sfakam deka za da privleces nesto treba da bides positive i sl. da isprakas pozitivni vibracii i da bides blagodarna za krovot na glavata roditelite prijatelite i sl.Ama ti velis deka za da privleces nesto treba da bides i srekna i bez toa mozes da bides srekna za roditelite krovot na glava ama nikad nema da bides srekna bez toa so ti fali zatoa i sakas da go privleces :)
     
  13. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Секогаш ќе има нешто ново што ќе го сакаш и вечно ќе бидеш во трка по среќата. Поентата е "сакај, но како да не ти треба", како да не си зависен од тоа. На пр. сакаш нова кола. Ок, ја сакаш, но немој да ја врзуваш среќата со таа кола ( во смисла "ќе бидам среќна кога ќе ја купам колата од соништата". Затоа што ако вибрираш "сакам, но немам пари тоа да го купам", тогаш вибрираш недостаток и тоа добиваш- недостаток на пари за кола. Затоа секој ден кога ќе си седнеш во твојата стара кола ќе се заблагодариш за неа и за тоа што веќе години те служи и те носи секаде кај што треба, но воедно ќе си афирмираш и визуализираш колку би било убаво да ја имаш посакуваната кола, па како одиш во салонот да ја купиш, па како за прв пат седнуваш во неа, па мирисот на ново... Додека ги визуализираш овие работи ќе почувствуваш среќа и задоволство иако ја немаш колата во материјална форма. Тогаш сфаќаш дека тоа по што ти трагаш е ЧУВСТВОТО на исполнетост и задоволство што ти го даваат материјалните работи, а не самите тие работи. Така доаѓаме до поентата "сакам, но не ми е потребно". Сакам кола, но не ми треба за да бидам среќна. Среќна сум и додека ја визуализирам.
    Е сега, со здравјето не иде баш така лесно. Тука, мора многу повеќе да се "работи". Фокус на оздравување, читање и зборување само за позитивни искуства и луѓе кои се спасиле од болеста, афирмации (секој ден ми е се подобро, ме боли затоа што се исцелува, колку би било убаво да станам од болничкиот кревет...), медитација и отпуштање ( ако ми е дојдено времето да умрам- ќе умрам секако, но јас за тоа време со задоволство ќе направам се што мислам дека ќе ми помогне)...
    Темава е многу комплексна, а работиве во постов ми се само нафрлени, затоа што и онака е предолго за читање :)
     
    На Elf, tina-63, AURUA и 2 други им се допаѓа ова.
  14. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    ako sonot mi e takva i takva kola ne veruvam deka bilo kakva stara kola ke me zadovoli ova go kazuvam kako primer nekoi od nas rabotite gi gledaat kako se ili nisto :)
     
  15. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    И јас колата ја ставив како банален пример. Не е поентата да се задоволиш, поентата е да си благодарен на тоа што го имаш, да не вибрираш немање и да уживаш во патот до манифестацијата. Или не си навлегла доволно во духовниот дел на законот на привлекување и малку површно го сфаќаш или едноставно не ти лежи, што е ок :)
    Инаку, тоа дека не можеш да бидеш среќна ако го немаш тоа што го сакаш е твое уверување, а уверувањето исто така креира ( како и стравот). Добрата работа е што уверувањето и се менува.
     
    Последна измена: 15 август 2017
    На AURUA и cooll им се допаѓа ова.
  16. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Тоа што го отишуваш е лакомо посакување на тоа и тоа и ништо помалку ништо повеќе. Има една состојба на умот во која ако нешто од се срце,ненападно сме посакувале сме го добиле ни делува како ветренце на душата, восклик од радост. Но од тоа не ни зависи добросостојбата, опшатата радост. Т.е. не сме врзани за нештото. Најлошо е кога душата ја измачуваш да се врзе за нешто на пр. не можам без дечко ми, маж и, неможам без тој пар штикли итн. Не, можам без се да постојам и бидам среќна,а не да живуркам додека посакувам да биде онака како што сум замислила дека треба. Има поголем план за секој од нас. Ако твојата фреквенција постане иста со таа одлично, тогаш си на вистинскиот пат да се себереализираш во твоето постоење.
     
  17. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    zamisli deka studiras 10 godini medicina i posakuvas rabota da si najdes ama nikako ne mozes dali ke se zadovolis i ke bides srekna so rabotis pr kako prodavacka.NE nema a zosto? zosto ne si izgubila 10 god zdravje i pari za da rabotis neso so ne sakas so mizerna plata.Ova bese primer samo.Ne kazuvam deka sum mayerijalist ne sum voopstvo i srekna sum so rabotite sto gi imam ama toa ne znaci deka site tie sreki ke mi popolnay praznina za nesto sto mn go posakuvam ... sekogas ke fali nesto.Zatoa dream big i ostavi go ili go home :) se ili nisto :) vo tvojot primer ja ako nemam sansi da si ja dozvolam taa kola ke se otkazam od toj son ama ne znaci deka ke uzivam vo starata kola zosto taa ne e moj son i moja sreka .Znaci ili ke ja kupam novata kola ili nisto adios dreams
     
  18. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    Најлесно добивате преку визуализација. Замислувате дека веќе го имате тоа што го посакувате, се чувствувате дека го имате, вибрирате дека го имате - го добивате. Не ви одзема многу време, најмногу половина час дневно, а е навистина ефикасно.
    Во остатокот од денот едноставно бидете среќни. Фокусирајте се на доброто, заблагодарувајте, афирмирајте, менувајте негативни шаблони и уверувања, медитирајте итн. Кога сте среќни на Универзумот му праќате порака "Имам сè што ми треба за да бидам среќен во моментов", вибрирате како да имате сè што ви треба во животот, и добивате уште, односно му дозволувате на доброто да навлезе во вашиот живот.

    Малку е сложено, но треба време за да се потсетиме cè што сме заборавиле, нели?
     
    На JoanaS, ♣ Alba Viduam ♣ и AURUA им се допаѓа ова.
  19. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    ne deka nemam navlezeno ednostavno ne se soglasuvam.
    Koga sum tuka na ovaa tema vo tie self help books sto se ne se soglasuvam kako nekoj covel random si gi smisluva rabotite i ti nalaga deka ako veruvas i go pravis toa deka ke bides sreken.Ti vika 7 raboti koi ve pravat sreken i ti vika trcanje
    druzenje so luge
    slusanje muzika
    bla bla sranja
    nikako ne sedite doma i ne gledajte tv
    Mene 1000 pati poveke me ispolnuva i me pravi srekna seriite internetot nego nz druzenje so luge so ke me polnat so negativna energija ili voopstvo luge ili 1000 pati posrekna ke me napavi nezdravata hrana nego nivnoto grizete se za teloto i duhot
    izvini ama ako taka pisuva vo nivnite knigi ne mi e gajle vo baza sami treba da si gi osmisluvame ranoyite sto nas ke ne pravat srekni,nasi celi nasi sonista ne toa od kniga da go citame sto za nekoj covek e taka
     
    На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    А, ако не излезеш од конфорната зона како ќе стекнеш искуства?Тебе ти ја препорачувам книгата да ја прочиташ Стравот од Коста Петров. Имаш преголем страв односно его според ова напишаново.Немораш да се дружиш со луѓе кои имаат негативна енергија, едноставно е универзумот нема да го дозволи тоа на било каков начин ќе ве раздели ако ти имаш позитивна енергија. Доколку си на позитивна, што чисто сумлјам дека си зашто си привлекла луѓе со негативна енергија, ако не ти годи со нив тогаш ќе се смениш ти или ќе останеш со тие луѓе. И доколку не го промениш мислењето дека луѓето шират негативна енергија постојано ќе привлекуваш такви луѓе и ќе останеш со сериите. Ова беше најдобронамерно иако гледам дека баш не си го разбрала законот ама сепак твое си е како сакаш,