1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вортекс (Vortex)

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Dashing:), 12 август 2017.

  1. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Затоа и ти велам, можеби не ти лежи овој пристап и тоа е сосема во ред. Секој се пронаоѓа во нешто. Кај мене ова се имаше супер ефект за некои работи. Ден денешен се чудам како се склопија коцките.
    Секоја книга за самопомош е различна и претставува субјективно гледање на авторот. Јас лично, не ги сакам тие книги. Си најдов личности кои ме инспирираат, а од нив ги извлеков само оние работи кои можам да ги резонирам. Благодарноста и целиот муабет со примерот со колата ги чувствувам баш блиски, супер ги разбирам и одлично ми делуваат. Еве ти не се согласуваш. Затоа ти посакувам да си најдеш модел кој одговара на твојата личност :)

    @Dashing:) мислам дека погрешно ќе те сфати со егото. А и доста ти е осудувачки постот :)
     
    На AURUA и biGirl им се допаѓа ова.
  2. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    ova doaga od covek sto go preporacuva Kosta Petrov seriozno??
     
    На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Истакнав дека мислам НАЈДОБРОНАМЕРНО.Она како сака може да сфати на сите неможеш да им се свиѓаш нели :)
     
  4. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Да. Можеш да ја прочиташ ако сакаш.Сепак ти си живееш твоја реалност неможам да се мешам јас само доколку сакаш совет можам да ти дадам затоа сме и на сајтов нели.
     
  5. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    well ne me znaes za da go pisuvas tie raboti za mene nitu da me sovetuvas koga veke kazav deka ne citam nit sakam self help books :)
     
  6. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ти го пиша тоа во предходниот пост.Сепак океј твое си е.
     
  7. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Многу општо размислуување, гледиште. Зошто изгубено време? Нема изгубено. Од се учиме по нешто. Ако сум посреќна и попуштена како продавачка отколку како докторка зошто да не работам тоа што ме опушта и прави да сум јас? Често посакуваме нешто што не ни лежи,е сега во случај да ти лежи медицина а не работиш по струка секогаш ќе се најде начин да се оствари тоа што ние животна задача ако навистина сакаме. Додека колата е твоја и ти врши работа делумно го исполнува твојот сон. Што е твое ќе го добиеш, но секогаш не го добиваме тоа што мислиме Ние дека ни треба, туку Тоа што навистина ни треба.
    Верувај, посакувај и уживај во постоечкото;). Ќ е дојде тоа што вистински ти е потребно.
     
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.606
    Допаѓања:
    34.250
    Си беше еднаш еден богаташ што само работеше и не се вртеше дома...На сред работа го стрефи срчка, и реши да ги остаи сите пари што ги има и да се изолира од светот, само за да сфати дека не е се во парите...
    Потоа напиша книга и се напуни од ново со пари од сиромавите кои му ја купуваа книгата...

    Инаку, еве јас визуелизирам дека сум 10 см повисока и дека ќе го запознаам Мајкл Џексон...

    Поентата е, ако имаш само РЕАЛНИ цели и УСЛОВИ истите да ги исполниш, ќе ти се ,, остварат ,,... А не со замислувања и лепења слики на хамер....
     
    На Dekorado, Istata od vcera, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Вортекси, мотивациски говорници, книги за самопомош, позитивни вибрации, афирмации и енергии, закони за привлечност - све се сведува на една иста ствар, а тоа е дека многу луѓе се незадоволни или несреќни од сопствениот живот.

    Универзално правило за среќа нема - да имало, ќе постоела само една книга за самопомош, само една теорија за среќа и успех - и сите ќе сме ја знаеле и сите ќе си бевме среќни и задоволни.

    На светов постојат илјадници теории, книги за самопомош, видеа и мотивациски говорници, а сепак, и покрај тоа, се’ уште постојат и милиони незадоволни и несреќни луѓе.

    Заклучокот е дека секој човек треба да си ја најде сопствената цел и сопствената среќа на овој свет - а за тоа е потребна интроспекција, себеспознавање и постојано развивање, надградување и усовршување. Апсолутно е небитно што е тоа што ќе ви го направи животот исполнет - барајте го, најдете го и правете го.

    Не очекувајте некој друг да ви каже како да бидете среќни и задоволни со самите себе. За ова нема shortcuts; животот не е тест по математика, па одговорите да можеш да ги препишеш од тој што седи у клупа до тебе. :D

    И секогаш имајте на ум дека главната и основна цел на писателите на книги за самопомош, мотивациските говорници и креаторите на теории за космичка и кармичка поврзаност е да заработат пари, а не да ви помогнат на вас. :)
     
    На JuLleE, Mishela, GirlLove и 3 други им се допаѓа ова.
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека дрка ваквите работи можат да ни дадат само поттик, насока во која би требало да да се движиме,да се откриеме самите себеси. Никоја освен нас не може да да ни помогне.
     
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Пред неколку години наидов на една ваква страница. Отворив, прочитав подетално и дојдов до заклучок дека делот со визуелизацијата за добивање на одредени нешта од материјална природа навистина функционира.

    Но, тоа секако не значи дека се` добивав на изволте, туку напротив работев на тоа како секој нормален човек. Благодарение на овие совети за визуелизација кои немаат никаква логична и физичка поткрепа, успеав да остварам желба која ја имав во текот на изминативе шест години.

    Во секој случај не сум религиски фанатик, или човек кој слепо верува во чуда, но ете ова ми делува па го применувам бидејќи автосугестијата е многу моќна работа, и дефинитивно е добар мотиватор и поттикнувач во процесот на себереализација.

    Така да кога помислувате на одредено нешто гледајте истото да не биде надреално, туку во склад со овдешните закони на природата па може и ќе ви успее.

    Желбата и замислата свесно и потсвесно ќе ви го насочат фокусот кон посакуваната работа, и ќе ви дадат повеќе сила да работите на нејзино остварување.
     
    На Elf, Daern и Florenсе им се допаѓа ова.
  12. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    И комшиката од бутикот на фејсбук и пишува работи во: (Vortex) и ќе ме фаќаше за дечко преку овој закон на манифестација ама ништо не бидна мојот окултизам испадна посилен од нејзиниот, треба да ја упатам на часови кај тебе. :D
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459

    Не си ѝ бил доволно јака желба изгледа. :makeup: :rofl:

    Не, шала на страна, нема што да ја упатуваш кај мене. :) Како што пишав и претходно, ниту еден закон нема да функционира ако си изгубил волја да работиш на себе. И ти и јас тоа многу добро го знаеме. Автосугестија ретко функционира ,,коинцидентално“, потребна е работа.
     
    На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ana.99

    Ana.99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски

    Јас верувам... Верувам бидејќи навистина сум имала периоди во животот кога сум била фокусирана на грижи, проблеми, стравови.. исто сум имала периоди кога сум била фокусирана на личен развој и едукација, позитивни мисли итн и кога ќе размислам кога ми бил поубав животот сфаќам - секако дека во периодот кога сум се фокусирала на себе и на позитивен начин на размислување...

    Мене ми се промени животот, да, бидејќи бев во хронична депресија од скоро 2 години... При што ништо не ме правеше среќна, задоволна итн.. Имав изгубено желба за се, буквално...
    Откако почнав да читам, гледам видеа на таа тема, како и секој бев скептична на почеток, и баш заради тоа пробав некои од методите и од тогаш почнав да верувам и да практикувам.
     
  15. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Психијатрите забрануваат вакви работи .
    Мислам дека за депресија мора апчиња
     
  16. Istata od vcera

    Istata od vcera Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    97
    se e do umot,nikoj ne ja razbira mokta na coveckiot mozok i um zasto koristime samo 3 posto a vo restote 97 spaga ripanje od edna u druga realnost menuvanje na nasata realnost preoblikuvanje po nasite zelbi i strasti..no sepak i vo 21 vek e prerano za toa i sme premnogu nazad so nasata intelegencija i ima uste dosta vekovi da minat dur sozreeme vo poln ek dur gi osvestime i oziveeme ostanatite 97 posto od mozokot eve ja sea da sakam da otidam na monteverest eden den ima sansi da pojdam ama na primer da go smenam polot preku nok samo so mokta na mojata zelba da e toa taka ili da go smenam moeto minato so nekoe drugo so mi se sviga,za toa treba da minat use 1000nici godini i vekovi evolucija na covekoviot um
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    А оти Вортекс? Отворив да читам заради името и ич не ми е поврзано со говорници?
     
    На Mayaasa му/ѝ се допаѓа ова.