Воспитување на детето

Дискусија во 'Дете' започната од The_boy, 3 јануари 2019.

1. The_boy

The_boy Активен член

Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    407
    Се надевам дека темава ќе привлече внимание и ќе се пишуваат корисни коментари.
    Јас сѐ уште не сум татко но, отсекогаш ме интересирало градењето на детскиот карактер, воспитувањето, начинот на исхрана, дневните активности, елиминација на проблемите на возрасните од неговиот развој, едукација итн...

Сакам ваши лични искуства и, ваши предлози истотака, за тоа како треба да се воспитува едно дете во денешни услови.

2. kikin

kikin Популарен член

Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.028
    Допаѓања:
    13.444
    Слабо активирана темата....

3. kukla21

kukla21 Мама Член на тимот

Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    20.921
    Допаѓања:
    101.399
    Се воспитани деца имаме.

Мојава е прав џамбаз :tmi:

На cresa-jagoda, joy1, kikin и 4 други им се допаѓа ова.
  4. blessed.an

blessed.an Популарен член

Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.091
    Допаѓања:
    10.939
    Мајки ми треба навистина совет
    Незнам каде грешам и двајцата исто ги воспитував
    Керка ми е мирна и послушна ама малиот ми е многу лош
    Дете кое не застанува ни минута и лошо само бељи прави
    Незнам како да го опишам
    Случка пре еден час
    Бевме на роденден стоеше до мене побара да му дадам краставица земав да сечам го нема кога се свртев позадината паѓа одма знаев дека е тој луѓе ништо не остана ни торта и позадина ништо жива се закопав незнаев што да направам среќа немаше детжца напред незнаев што ке се случеше
    И пискам и го ударам понекогаш кога треба а не поминува ден да не треба
    И Керка ми од него стана нервозна и неа ја тепа многу не ја остава да си игра и во градинка се ја закачувал неа
    Незнам што да направам не разбира ни од казна ни од ќотек од ништо
    Се срамам понекогаш од него
    Незнам каде грешам
    Кажете како да го смирам да не е таков да се закача да провоцира да тепа
    Навистина ми треба совет

5. danichap

danichap Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    13.596
    Допаѓања:
    232.449
    Мислам дека најдобро би било да се отфрли ќотекот. Очигледно дека не само што нема некаква придобивка од него, се добива само контра ефект.
    Знам дека во моментите кога добива изливи на емоции кои не може да ги контролира и се започнува со неконтролирано викање или нешто повеќе е тешко да се контролираат сопствените нерви, но доколку ние како возрасни не успеваме од мало дете па ич не можеме да очекуваме.
    Само се влева во тој магичен круг со викања и удирања , ти него, он тебе, па сестра или други дете....

Побарај разговор со стручно лице доколку мислиш дека не можеш да се справиш со ситуацијата. И со него и сама.
    Не е ниту страшно ниту срамота. И јас сум барала совети.
    Во моментите кога е во таква состојба остани смирена, без викање, без удирање, доколку е потребно изнеси го од просторија или не дозволувај да фрла работи...но остани смирена за да се остави простор и него да му помине тантрумот/бесот.
    Симни се на висина на очи и зборувај бавно, разбирливо. Се има своја причина, така и тие емоции. Некоја позадина. Откри што е тоа. Пробај со други методи на казнување.

На galapce, M&M, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

gjoker4e Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    3.022
    Допаѓања:
    20.566
    Некои мајки (некои луѓе) би се згазиле од смеење на случката. Некаде.

Криво е времето, не си ти. Порано освен смоки, соленки и сок немаше што друго да бутнеме. Нормално е да им е интересна таа позадина со балони и чудесни торти.

Не викај, не тепај. Колку и да ти иде да пискаш воздржи се.

Зборувај смирено, бавно и тивко. Ако го удриш и викнеш ништо не си направила. Можеби и тој само што го направил тоа сфатил дека тоа не е добро ама не знаел што точно ќе направи.

На galapce, Biljarkata, Abc07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

marchi-cool Популарен член

Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    5.580
    Допаѓања:
    11.430
    е тоа е она што јас во неколку теми "одоколу" го обкаснував ама никој не ме свати. Значи не е до родителот до детето е. Како тоа ќе свати и колку ќе послуша така и ќе се однесува. Не може за сенешто детето што ќе стори првото што ќе речат е Ами мајка му/Татко му се криви. Како?

Е сега на темава... Смирување со разговор и гушкање. Верувај тоа чуда прави. Јас и со ќотек и со викање и со казни и со добро и со лошо и само тоа помага

На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.