Воспитување на детето

Дискусија во 'Дете' започната од The_boy, 3 јануари 2019.

 1. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Машки
  Се надевам дека темава ќе привлече внимание и ќе се пишуваат корисни коментари.
  Јас сѐ уште не сум татко но, отсекогаш ме интересирало градењето на детскиот карактер, воспитувањето, начинот на исхрана, дневните активности, елиминација на проблемите на возрасните од неговиот развој, едукација итн...

  Сакам ваши лични искуства и, ваши предлози истотака, за тоа како треба да се воспитува едно дете во денешни услови.
   
 2. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.444
  Пол:
  Женски
  Слабо активирана темата....
   
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.921
  Допаѓања:
  101.399
  Се воспитани деца имаме.

  Мојава е прав џамбаз :tmi:
   
  На cresa-jagoda, joy1, kikin и 4 други им се допаѓа ова.
 4. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.091
  Допаѓања:
  10.939
  Пол:
  Женски
  Мајки ми треба навистина совет
  Незнам каде грешам и двајцата исто ги воспитував
  Керка ми е мирна и послушна ама малиот ми е многу лош
  Дете кое не застанува ни минута и лошо само бељи прави
  Незнам како да го опишам
  Случка пре еден час
  Бевме на роденден стоеше до мене побара да му дадам краставица земав да сечам го нема кога се свртев позадината паѓа одма знаев дека е тој луѓе ништо не остана ни торта и позадина ништо жива се закопав незнаев што да направам среќа немаше детжца напред незнаев што ке се случеше
  И пискам и го ударам понекогаш кога треба а не поминува ден да не треба
  И Керка ми од него стана нервозна и неа ја тепа многу не ја остава да си игра и во градинка се ја закачувал неа
  Незнам што да направам не разбира ни од казна ни од ќотек од ништо
  Се срамам понекогаш од него
  Незнам каде грешам
  Кажете како да го смирам да не е таков да се закача да провоцира да тепа
  Навистина ми треба совет
   
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.596
  Допаѓања:
  232.449
  Мислам дека најдобро би било да се отфрли ќотекот. Очигледно дека не само што нема некаква придобивка од него, се добива само контра ефект.
  Знам дека во моментите кога добива изливи на емоции кои не може да ги контролира и се започнува со неконтролирано викање или нешто повеќе е тешко да се контролираат сопствените нерви, но доколку ние како возрасни не успеваме од мало дете па ич не можеме да очекуваме.
  Само се влева во тој магичен круг со викања и удирања , ти него, он тебе, па сестра или други дете....

  Побарај разговор со стручно лице доколку мислиш дека не можеш да се справиш со ситуацијата. И со него и сама.
  Не е ниту страшно ниту срамота. И јас сум барала совети.
  Во моментите кога е во таква состојба остани смирена, без викање, без удирање, доколку е потребно изнеси го од просторија или не дозволувај да фрла работи...но остани смирена за да се остави простор и него да му помине тантрумот/бесот.
  Симни се на висина на очи и зборувај бавно, разбирливо. Се има своја причина, така и тие емоции. Некоја позадина. Откри што е тоа. Пробај со други методи на казнување.
   
  На galapce, M&M, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 6. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.022
  Допаѓања:
  20.566
  Пол:
  Женски
  Некои мајки (некои луѓе) би се згазиле од смеење на случката. Некаде.

  Криво е времето, не си ти. Порано освен смоки, соленки и сок немаше што друго да бутнеме. Нормално е да им е интересна таа позадина со балони и чудесни торти.

  Не викај, не тепај. Колку и да ти иде да пискаш воздржи се.

  Зборувај смирено, бавно и тивко. Ако го удриш и викнеш ништо не си направила. Можеби и тој само што го направил тоа сфатил дека тоа не е добро ама не знаел што точно ќе направи.
   
  На galapce, Biljarkata, Abc07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.580
  Допаѓања:
  11.430
  Пол:
  Женски
  е тоа е она што јас во неколку теми "одоколу" го обкаснував ама никој не ме свати. Значи не е до родителот до детето е. Како тоа ќе свати и колку ќе послуша така и ќе се однесува. Не може за сенешто детето што ќе стори првото што ќе речат е Ами мајка му/Татко му се криви. Како?

  Е сега на темава... Смирување со разговор и гушкање. Верувај тоа чуда прави. Јас и со ќотек и со викање и со казни и со добро и со лошо и само тоа помага
   
  На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.