Војна и мир (Лав Н. Толстој)

Дискусија во 'Книги' започната од ocila, 23 октомври 2012.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Доцна сакајќи да го опише јунакот од неговата младост се нарваќа на годината 1812. Но мислејќи дека нема да биде праведно, како неговите претходници, да пишува само за триумфите на неговиот народ, се враќа на годината 1805 прикажувајќи го „нашиот срам и неуспех“ како и тој самиот кажува. Така првиот дел од романот е објавен под насловот „Година 1805“ во руски весник.