1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во бел фустан на туѓа свадба

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Neytiri, 30 октомври 2013.

  1. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    И таму сум либерте, кој што сака нека носи за поклон. Абе срце сум...
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Непишано правило е да не се носи бел фустан на свадба бидејќи демек ја "засенуваш" невестата, ако има повеќе девојки во бело, а не само таа, не е тоа тоа. Јас до некаде го почитувам ова правило, не одам често по свадби и дефинитивно не носам често бели фустани, за да би облекла баш за на свадба. Но приметувам кога ќе видам слики од мои познаници што биле на некоја свадба, дека речиси никој не внимава на тоа. Исто така, мое лично мислење е дека не е убаво ни црн фустан да облечеш за на свадба, а знам луѓе кои правеа свадба и токму сестрата на младоженецот беше во црн фустан, тотално не ми одеше. :shake:
    Пак ќе кажам, не се замарам многу со вакви работи, меѓутоа постојат толку многу бои, што значи дека нема да ни влије на изборот само две бои ако изоставиме. Крај краева, можеш црно-бела комбинација, тоа е веќе друга песна. 8)
     
  3. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Поклон во плик - испратница за тостер од Нептун за да одат сами да си го земат, без можност за замена :wasntme:
     
    На Annath, SuperGirl24 и confused им се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Како било, култура е безвременско нешто. И тежнеам кон тоа да се одржува на високо ниво.

    Мене малку ми е глупо што ја начнав темава на другата тема, како антифан на свадби, ама шта ќеш, ме нервираат безрбетни суштества кои мислат дека они се најважни и ме нервира немање осет и култура.
    Невоспитаност!
    Не дека би се мрднала од нервози, ама со ова убедување, да се случи такво нешто ако се деси у животов да правам свадба, ќе се погрижам дотичната особа да дознае што мислам.
     
    На mims-89 и Annath им се допаѓа ова.
  5. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.640
    Пол:
    Женски
    Затоа што ке и ги одзедеш 5те минути слава кои што очајно ги чекала пола живот. :D :D

    Шала на страна ја никад не би облекла бел фустан на свадба пошто нејкам у иста просторија да ме мешаат со некоја друга.Дали ке ја засенам или не невестицата не знам,ама знам дека јас ке бидам јас без разлика дали во нечии очи ке бидам поубава од невестата или не . Доста се напињам ако у град видам некоја како мене облечена ,па сигурно на свадба нема со глава у зид да одам и да се облакам исто како младата. Али тоа не значи дека не би одбрала нешто убаво и не би се дотерала од глава до пети.Пак ке кажам ако на тоа гледа цела вечер налет нека и е веселбата,а не дај боже вино да ми истури на Ел Сааб фустанот (кој го немам) само затоа што мисли дека не ми е соодветен за нејзината прослава.Главата има да и ја искршам на сред свадба без око да ми трепне .
     
    На Annath и simoncelicius им се допаѓа ова.
  6. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    Абе шо знам, ај на тие немажените што сте против правилово, нека ви дојдат на свадба 10, шо 10, сите жени во бело нека ви дојдат, пошо нели ова нема врска и ок е било кој да носи бело на вашата свадба. :^)

    Некултурно е од истата причина заради која е некултурно да се мљацка додека се јаде, да се брцка со виљушка во заедничка чинија, да не се симнат ракавиците при поздравување и мал милион други слични примери, кои по правилата на добро однесување се неприфатливи. Па сега ајде и ова игнорирајте го и размљацкајте се на деловниот ручек од работа.
    П.С згрешив дека е непишано правилото. Пишано си е, во книгата на бон тон каде се запишани сите правила и прописи за културно однесување.Чичко Гугл среќа, се знае.
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^^^
    Баш културно ќе биде да и кажеш дека е безрбетник без осет, култура и воспитаност оти облекла бело на свадба. Ќе ја задржиш културата на високо ниво.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Dosega vo moive 30 i kusur god. ne sum bila na nitu edna svadba kade imalo nekoja devojka/tetka/vujna/strina sto bila oblecena vo belo. Osven nevestata nikoj drug ne bil vo belo. Nitu kratko nitu dolgo fustance....Jas stvano ne znam kaj kogo toa odite po svadbi... :^)

    I na mojata svadba, samo jas bev vo belo.
    Od druga strana nikogash i ne mi ni padnalo na pamet da biram bel fustan za tugja svadba.Ima tolku mnogu boi na izbor i bash za belo da se fatam :^) ..vsushnost i nemam doma bel fustan.
    I mislam deka e nevkusno i deka moze da dojde do zbunka ako ima i drugi devojcici osvan nevestata vo belo. Istoto vazi i za sestri, bratucetki prvi/vtori, svekrvi i majki. Vo bel fustan samo nevesta. :)

    A za crnata boja....sum nosela bas little black dress na svadba i kaj mene imashe nekolku devojcinja vo crno. Bash i sestra mi noseshe crn fustan. Ne sum znaela deka crno ne se nosi na svadba...ova mi e novo, kje znam za vo idnina. :?: :$
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    ^ Не мислев на девојчето Скорпионке, воопшто реков. И не ни коментирав на темата ради девојчето со фустанот,отпосле видов дека имало таков случај.
    А за дотична, ќе одберам зборови, ако не јас лично, друг ќе си каже. ;) Ако тука така сум пишала не значи дека ќе ги употребам.

    Ти сериозно вечерва си без везе наапана. Морам да се согласам со сите.
     
  10. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^^
    Ете така, штом тука прочита дека црно не се носи, врзи си го крпче и отсега збогувај се со црните фустани.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  11. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    А ти ако не е свадба немаш друга прилика да се дотераш и средиш ? Не значи ако не носиш нешто на свадба и ај збогувај се со него, има толку многу моменти и поводи..
     
  12. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Добро, да се поправам -збогувај се со црн фустан за на свадба.
     
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    A ne...nikako. Nema shansi da se zboguvam...crno pa se ne vidi :rofl: ;)
     
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Абе што ти е, да си знаеш за друг пат... Онда тетка Одри џабе го пласирала малиот црн фустан, а и Коко Шанел била нешто во грешка.
    Црното нема врска со празноверие, а и целиот муабет не е за празноверија, туку култура и бонтон.
    Црн фустан си е елегантен и свечен.
    Е тоа ме чуди бре! Ќе го поистоветуваат со боја на жалост и еден куп дрндупки што ги набројавте како празноверија, ама затоа БЕЛ ФУСТАН МОЖЕ ДА СЕ НОСИ БЕ ЗОШТО ДА НЕ!!! Втф?!

    Впрочем кога ќе се замислам, на многу свадби се имам изнагледано толку страшно колоритни и светкави фустани, што најдобар и најсигурен избор е црниот...само да не го гледам тој кич.
     
    На Trxmx, mims-89, AnaKarenina и 5 други им се допаѓа ова.
  15. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Прекрасен цитат од Лајла Грејс за завршеток на муабет :D од моја страна. Добра ноќ.
     
    На tessie и simoncelicius им се допаѓа ова.
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Сите сте наапани, не само Скорпи :D
    Не се гледате преку туѓи очи,затоа така мислите :D
    Чил.
    Така е, не се носи бело на свадба,баш ради бон тон....затоа што, се знае дека баш ради некаква си традиција, невестата е таа која дента носи бело.
    Е, сеа, традицијата кажува и нешто друго за тоа зашто се носи бело,ама :D и со бебчиња на пат невестите носат бело, не спазуваат баш, баш бон тонот, пошто традиција е да невестата носи бело, се друго небитно.
    Зш така?
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    А баш имам една- две познанички и пријателки на фб кои никогаш во животот не носат бело ама редовно ги гледам по слики од свадби во бели фустани, со наместени невестински фризури, само уште бидермаер и вел им фали и комотно можат да ја заменат невестата. И после некој ќе ми каже дека не го носела од инает туку заради тоа што баш и се допаднал бел фустан кој никогаш повеќе нема да го облече, освен ако не и излезе некоја друга свадба на повидок.
    Јас не ја сакам белата боја, не ја ни носам, а посебно не на свадби затоа што како што ми е правило за да невестата е таа што ќе е во бело, исто така правило ми е и јас да си одберам било која друга боја на фустан за да не ме мешаат дали сум гостин или пак онаа на чија свадба дошле.
    И доста мешавте баби и жаби во темава. Некои правила се создадени за да се почитуваат ако имаш барем грам почитување за луѓето кои те повикале да бидеш дел од нивната веселба и точка.
    Еден куп психијатри на форумот, те едните биле љубоморни, те другите. Преиспитувања, глупачи, недозреани. Ај престанете!
    Секој со свое мислење, а на сите оние на кои им е чудно правилото им посакувам барем неколку девојки на нивната свадба накинѓурени со фризури и долги бели фустани, па може и ќе си го сменат мислењето.
     
    На Hipster, tinkerbelll, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  18. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Ниту би носела ниту пак ако правам свадба сакам некоја да носи бел фустан. Навистина ми е некултурно, како непочитување и како што пишал некој погоре и како од инает да е.

    Ме мрзи многу да разглабам затоа што и во живо ептен се имам расправано на оваа тема меѓутоа сум била на свадби каде што имало девојки во бели фустани а не биле невести и уште како помала сум си помислувала добро што им е проблемот немаат ли друга боја да облечат на туѓа свадба...

    Навистина не е убаво и не е културно, кога веќе некој ќе реши да прави свадба, кога ќе се облече во бело, во фустанот внесува многу љубов и внимание и едноставно не знам се знае дека тој ден е ден на невестата дека таа треба да носи бело и на неа да е вниманието а не да ја мешаат со безосетни тетки стринки братучетки кои исто така облекле бели фустани...
     
  19. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    A be jas prvpat ova slusham deka crno ne se noselo na svadba. :D
    I se soglasuvam so ova crno=elegantno.

    Skorpionke....zaboraviv da ja spomnam Lajla kao copi/pejst :rofl:
    Aj dobra nokj.
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Како што се напредни денешниве девојчиња уште на 15 години да се така целите со облини (од што јаделе многу пилешко), па замислете некоја таква да дојде во бел фустан на вашата свадба. Тоа би значело дека таа сака нешто со вашиот сопруг и дека нема домашна култура.

    А таа така јадра, надарена со облини не по своја желба. :)