1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во времето на султаните..

Дискусија во 'Канта' започната од Sara123, 24 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  По предлог на неколку форумџики решив да отворам тема за Отоманската Империја.
  Во темата за серијата Величествениот(која е бледа копија на она што навистина се случувало во тоа време) која се емитува на тв, често се мешаат историските моменти со серијата. За да не доаѓа до такво нешто во иднина, сите ставови на форумџиките во врска со султанот Сулејман, Хурем Хасеки Султан или кој било друг член на Отоманската Империја во кој било период можат да се изразат на темава.
  Некои ќе ги осудуваат постапките на султаните, а можеби некои се интересираат за нешто повеќе од тој период. Тука може да коментирате/постирате/прашувате се што сакате и се што ве интересира во врска со тоа. Можете да постирате некои интересни информации за животот на султаните, нивните походи, жени, хареми, обичаи, култура, и нешто што ви се допаѓа или нешто што не ви се допаѓа - секако доколку сте доволно информирани. Можете и да ги осудите нивните закони или пак нивните дела.. Значи темава може да содржи се во врска со Отоманската Империја и членовите од било кое време, вашите лични ставови за нивниот живот или дела - но, секако да е од историска гледна точка.

  Доколку темава изгледа непотребна на модераторите, слободно нека се заклучи. :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.