1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во добро и во лошо (Silver linings playbook)

Дискусија во 'Филмови' започната од Tiki-lolipop, 20 јануари 2013.

 1. Tiki-lolipop

  Tiki-lolipop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  936
  Допаѓања:
  1.283
  Видов дека нема тема за овој филм , па си викам ај да напраам бидејќи деф. заслужува. Најпрво извинете на насловот зашто ств не знам како да го преведам, се работи за некој нивен израз. Нов филм е сеа излезе , но ако го немате гледано, ви го препорачувам. Главните улоги ги толкуваат Бредли Купер :$ кој глуми лик кој има биполарно растројство и една од моите омилени Џенифер Лоренс која исто така е во депресија по смртта на својот маж. Одлична глума, одлична приказна, а исто така и филмов е номиниран за овогодинешните оскари, како и главните глумци .. :)
  Па како ви се чини? :D :D
   
  На boomsleng и mileystar им се допаѓа ова.
 2. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.400
  Silver linings playbook

  По долго гледање на реклами за филмов синока се одлучив да го гледам, преводот е 'ВО ДОБРО И ВО ЗЛО' така барем го преваедуваат српските портали, а и нашиве телевизии.
  Одамна не сум седнала да гледам онлине филм, а и одамна немало вака добра драма комедија, ме разнежни, се нешто исти тематики се вртеа во последно време.
  Интересен ми е и психолошкиот карактер на филмот, прво што очигледно ако ги изанализираш добро сите во тој свет што ги имаат таму представено се со некое растројство да речам,но го потиснуваат(а не ни се свесни), овие двајца баш се искрени со целата околина, но еден дел им е загалавен поради траумата која ја доживеале, али поради наметнатнатите дефиниции за морални и неморални вредности, тие се лудите.
  А и двајцата имаат пост трамуален синдором, за кој се свесни до некој степен,за разлика од другите мене ми се многу понормални.. :geek:
  Другиот дел кој мене посебно ми беше интересен бидејки работев во казино и ги знам тие коцкарски психолошки елементи - опсесивното кумлусивно однесување(ОЦД) од кое пати татко му Роберт Де Ниро(одличен избор).
  Интересен дел е ривалството помегу браката, многу често може да се види денес како резултат на поделбата која ја прарават родителите, односно повеке му се посветуваат на едното дете.Баш сцена која ми се приврза за срце беше каде што му вели на брат му "Не чуствувам ништо освен љубов за тебе брате"
  Најмсешна блиц сцена ми е каде му вели пик ми ет севен трти, уште од рекламите многу сум се смеела, актерката е лудници, баш природно откачена е :D
  А Куперче е сон.. :tmi: :$ има невидена харизма, омилен ми е од овие од поновата генерација да речам.. :wasntme:
   
 3. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  276
  Silver linings playbook

  Прекрасен филм!
   
  На Tiki-lolipop и mileystar им се допаѓа ова.
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.508
  Silver linings playbook

  Ќе може некој торент да ми даде? :)
   
 5. alekce83

  alekce83 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Silver linings playbook

  http://kat.ph/silver-linings-playbook-2 ... 76812.html

  Само што го симнав и проверив, супер е снимката, а филмот вечер ќе го гледам :)
   
  На BellaS и Bright им се допаѓа ова.
 6. kristince51

  kristince51 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.020
  добар филм , интересно сценарио, не ми се допадна само што е многу долг околу 2ч
   
 7. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  ОДЛИЧЕН ФИЛМ! Морам со големи букви за да го доловам моментот :D Многу ми се допадна, и приказната и глумците и се. Еден од омилените филмови ми е :)

  Го препорачувам на сите што сакаат романтични драми, со некои комични делови.
   
 8. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.557
  До пола го изгледав, уште пола ми остана.
  Јас ќе кажам дека не е толку до приказната во филмот, која не е нешто којзнае колку оригинална, колку што е до самите главни ликови и нивната глума. Бредли Купер и Џенифер Лоренс се ОДЛИЧНИ, потполно се соживуваат со ментално пореметените ликови и доста природно глумат, сосема заслужен оскар за Џенифер.
  Но треба до крај да го догледам за да добијам целосен впечаток, иако не е некој филм што не можеш да погодиш како ќе заврши и слично.
   
 9. icona.pop

  icona.pop Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  26
  Прилично интересен и невообичаен.
   
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.908
  Допаѓања:
  40.729
  Пол:
  Женски
  Еден од ретките филмови кои сум ги гледала и скоро на ништо не се сеќавам освен на глумците. Не ми се допадна филмот и брзо ми избледи сеќавањето на сторијата
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  640
  Допаѓања:
  3.127
  Пол:
  Женски
  Го гледав пред неколку години и искрено ич не се сеќавам на настаните. Ми текнува само дека се спремаа Бредли и Џенифер да се натпреваруваат во танцување (ако е воопшто од овој филм ова :wasntme:).
  Памтам дека ми беше малку чуден филмов и искрено не ги разбирав баш добро ни дејствието, ни ликовите. Беше доста популарен, па ајде реков да видам што се работи. Можда сега можам да дадам уште една шанса да го гледам, па ќе сменам мислење.
   
 12. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  3.774
  Допаѓања:
  7.375
  Пол:
  Женски
  Prv pat doznavam. Ne gi sakam tie dvajca glumci mnogu.
   
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.908
  Допаѓања:
  40.729
  Пол:
  Женски
  За таа глума Џенифер зеде оскар, ако ти текнува на моментот носеше раскошен фустан и падна на скалите
   
  На boomsleng и Аргентина * им се допаѓа ова.