1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во животот сè се враќа, сè се плаќа

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 15 јануари 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.534
  Допаѓања:
  10.605
  Дали се сложувате со оваа поговорка? Дали во животот се се врааќ и се се плаќа?Јас мислам дека тоа се случува, но не кај сите луѓе и не секој плаќа за своите грешки.
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.661
  Допаѓања:
  73.387
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е точно. Порано или подоцна се си доаѓа на свое место, секој со заслугата. Мене обично лошото веднаш ми се враќа, за доброто треба повеќе време но кога ќе ми се случи тоа, тогаш е нешто што е дури премногу добро и вредело да се чека. Исто знам и други примери, кај други лица, кога се како бумеранг се вратило.
   
  На Petra777, crazylady, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.266
  Допаѓања:
  22.542
  Пол:
  Женски
  Дај боже да е така, и јас со оваа мисла секогаш си давам надеж.
   
  На girl-miri, theowndemon, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 4. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.207
  Јас мислам дека се враќа се се плаќа..Само мислам дека понекогаш не плаќаат оние кои го строиле гревот туку како викаат оние најмилите што фактички значи дека да гледаш да ти страда најмилото нема поголема казна..И доброто се врака исто така...
   
  На Mini90, newring86, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Се плашам дека не е баш така...
   
  На JollyGirl, Ketchup, crazylady и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  4.101
  Допаѓања:
  91.945
  Би сакала да е така, но не верувам. Во спротивно, светот ќе беше подобро место за живеење и секој ќе си го добиваше заслуженото во животот. Ама како што гледаат моите очи и како што разбира мојот памет, далеку е од така.
   
  На JollyGirl, Ketchup, crazylady и 14 други им се допаѓа ова.
 7. s&s

  s&s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2015
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Па, не е баш секогаш така, за жал... Знам многу случаи каде што на добри личности им се случуваат многу лоши работи од страна на лоши луѓе, но ете тие пак се среќни и ништо не им се враќа најчесто... додека добрите души патат...
   
  На crazylady и LaLuna92 им се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.498
  Пол:
  Женски
  Ne veruvam vo toa
   
 9. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.345
  Допаѓања:
  8.468
  Не се тешете залудно..:d:
   
 10. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Не е утеха за оние кои претрпеле штета од некого, место ова може да стои и се врти тркалото во животот и тоа како се врти.
   
  На crazylady, Dreams11, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 11. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.323
  Дали во животот се се врааќ и се се плаќа?
  Ne, definitivno NE.
  So stoa se bavat samo luge koj nemozat da si go najdat svojot kraj pa se zagleduvaat po "tugite dvorovi".
  Se razbira deka ima uspesni denovi i pomalku uspesni. Kako i sto ima luge stvoreni na pr. za gotvenje i pomalku vicni za gotvenje. Pa ako ne im izleze jadenjeto rezultat e deka se se vraka se se plaka?
  Sme talentirani za nesto, za drugo ne i se razbira deka ke ima utki, toa neznaci deka gotovo mi se vrati.
  Ovaa uzrecica im treba samo na onie koj patat od niza vrednost za da go nahranat svoeto ego.
  Kako se drugo taka i zivotot odi gore dole. ako nekoj se razvede neznaci deka "ete mu se vratilo", toa znaci "hrabar/hrabra bese i rece stop na fizickoto ili psihickoto nasilstvo'.
  Taka za se po red.
  Nisto ne se vraka (osven kaj suevernite luge) se tece i minuva.
  Nikoj netreba da se plasi od toa sto mu se slucuva, kako i da e ne e od toa sto se vraka, toa e od toa sto zivotot si minuva niz site fazi.
   
  На rose60, blueberry93 и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 12. promeneta

  promeneta Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  12.555
  Пол:
  Женски
  Иако секогаш не е така, јас САКАМ ДА ВЕРУВАМ дека е така, бидејќи само така ќе има некој совршен баланс во овој несовршен свет. Тоа е НАДЕЖ дека лошото со лошо се враќа, а доброто со добро. На крајот на денот, САКАМ ДА ВЕРУВАМ дека секој ќе си го добие заслуженото и дека животот е фер.
   
  На Grungie, senza.parole и theowndemon им се допаѓа ова.
 13. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Se slozuvam so ova, imam i primer vo familija kade starite loso pravea, od zaviduvanje, ljubomora a sega si patat za bolest na vnuceto.greota
   
  На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
 14. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.473
  Веројатноста да ни се случи нешто трагично барем еднаш во животот, кај сите е горе-долу иста.
  Оттука следува и (за мене) апсурдот со кармата и како се' се враќа.
  Всушност, ниту добрите ниту лошите работи не ни се враќаат во иста мера како што сме ги дале во текот на животот.
  А да не навлегувам колку малициозно звучи "ако не нему, на најмилото".(n)
   
  На eloves, crazylady, tessie и 4 други им се допаѓа ова.
 15. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.164
  Допаѓања:
  152.757
  Пол:
  Женски
  Мислам дека се се враќа. Ама не лично нему туку на оној за кој најмногу се грижи. Добро? Па кога ќе се потрефи и тоа се враќа.
  Накратко мислам дека ние сите треба да се градиме како луѓе, да правиме добро, да бидиме чисти, па некогаш ќе не снајди нешто лошо, нешто добро и ништо нема врска ако ние се чувстуваме среќни и исполнети од нашите претходни ситуации. Ќе можиме да пребродиме се. Ако сме исполнети со горчина ќе ни биди многу пати потешко.
  Со сосем исти зборови би опишала на темава:
   
  На LaraSolare, promeneta и mami blue им се допаѓа ова.
 16. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  2.458
  Пол:
  Женски
  Верувам дека е така.Се што е кажано не е туку така кажано. :)
   
  На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
 17. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  25.271
  Пол:
  Женски
  Верувам дека е така дека секој си го добива тоа што го заслужил во животот.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.904
  Не само дека верувам, туку во последно време и сум сведок на тоа.
   
  На Ketchup, Glasna, presiosaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Punk girl

  Punk girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Да така е понекогаш кога ќе го тепам брат ми одма или ќе се слизнам или ќе паднам по скали од нигде.
  Исто така едни 2 братучдеки многу ме мразеа што се не ми викаа секташка наркоманка..
  Еве ги едната на 17 затрудне другата на 19 и многу ми е мило за тоа..:devil::devil::devil::devil::devil:
  И ептен два дена славев откако го слушнав тоа многу сум среќна што сега сите ги гледаат накосо.. немате поима carma is a bitch.. не правам лоши работи.. не повредувам никого затоа што кармата ќе ме достигне
   
 20. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.345
  Допаѓања:
  8.468

  (facepalm)
   
  На Gosh, eloves, Lella и 8 други им се допаѓа ова.