1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во животот сè се враќа, сè се плаќа

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 15 јануари 2016.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Имав на свои 18 години еден дечко кој беше мачо мен, кршеше срца, имаше пари, свој бизнис, кола и леташе во облаци. Јас бев еден месец со него, и откако приметив дека човекот е манипулатор и дека кога тогаш ќе ме изневери како што на сите претходно им направил, раскинав без причина, без да му кажам што навистина ми пречи. Се обидуваше после да се смириме, но јас одбивав, игнорирав. Знаев дека нема да завршам добро со него. Од што немаше како да ми врати се муваше со моја другарка со која претходно бев многу блиска, за инает. Поминуваа години, тој искористуваше девојки и ги фрлаше како да се отпадоци. Остаре брзо, парите од тате ги потроши. Дојде ден, тој е во врска со разведена жена што има син од 20 години, тетка. Од убавици спадна на некоја што не е за него, ама му се врати.
     
    На Petar80, lilo и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  2. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310
    Тешете се... (fingers)
     
    На Joi, Petar80, Nausicaa и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мхммм...
    Порано или покасно, да!
    Сум видела, ама не се ситам.Добро или лошо, кој што прави тоа ќе си дочека.
     
    На Mr. Right, Tanjamm, Outlook и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nisto
    vо животот ne сè се враќа, ne сè се плаќа

    Zivotot si tece i razni nastani se slucuvaat. Se razbira deka nikoj nema da postoi na planetava vecno taka da i roditeli ke mu pocinat, ke ima rabota i ke nema pa posle ke najde dvapati podobra od prehodnata rabota, ........ ima pobogati zivoti i luge na koj zivotot im e siromasen. Tie vtorite plasejki se da ne im se sitat drugite sedat so skrsteni race i cekaat zivotot da gi zivee, a ostanatite se hrabri, cekorat smelo i go ziveat zivotot.



    Od Vas zavisi sto ke izberete.
    Ne gubete vreme i slepo ne se nadevajte.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Мхм..
    Не знам колку е тешко да склопиш една реченица без да ја копираш пола:D


    Се врти тркалото, ама дека се се плаќа, малку тешко..
    Но сепак, за некои работи одредени лица скапо плаќаат:lol:
    Ама затоа па останатите мува не ги лази:emo:
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Каква енергија праќате таква и ќе добиете. Се враќа, кај некои порано, кај други покасно.
     
    На Petar80, Rama и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Не, едно огромно не.
    Само во контекст на енергиите има смисла и држи вода тоа дека нешто „се враќа“ - човек се чувствува убаво во моментите кога шири позитивна енергија и кога ќе направи некого среќен, а и самиот се полни со негатива кога се однесува конфликтно и шири злоба.
    Во карма не верувам и дури веќе ми е и антипатично, па дури и безобразно кога во секојдневието некои луѓе се расфрлаат со оваа семесинаповска фраза пред личности за кои знаат што сè поминале и поминуваат во животот.
    Не постојат никакви правила според кои добрите или лоши постапки на сите луѓе им се враќаат со исто такви случки и прилики во животот. За жал, и многу добри, хумани, одмерени луѓе ги снаоѓаат трагедии, неволји и разни пречки, а и на многу луѓе полни со осуда и злоба им оди во животот. А и на оние кои знаеме дека не заслужуваат ни луѓе да се наречат, сепак кога сериозно од душа ќе им посакаме лошо - не нè прави ли тоа и самите нас не баш добри личности?
    Најголем и најтрагичен доказ дека не постои ни карма, ниту има смисла оваа фраза - се децата коишто животот со тешки шлаканици им „враќа“ за „нешто“ уште на возраст пред да се свесни за што било.
    Супер би бил животот да важеа поговоркиве од семе синапово, ама за жал не е така...
     
    На Joi, Indiegurl, GirlRose и 8 други им се допаѓа ова.
  8. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Па незнам баш дали се враќа. Само едно можам да кажам ГЛУПАВИТЕ и БУДАЛИТЕ го владеат животот. А, ПАМЕТНИТЕ И НАИВНИТЕ ќе патат цел живот.
    Една личност која бевме и во роднинска врска, значи како сестра ми беше, ама ете таа беше секогаш лоша, љубоморна, се ценеше премногу, секогаш сакаше да ме потцени пред другите, а јас како теле ништо не кажував, прифаќав секогаш смеа на моја сметка, секогаш бев подолу, секогаш ми правеше лошо. Дури и од една случка и ден денес си имам последица. Која плачеше пред мене, јас пак како теле и поверував. Одеше со еден тајно, јас глупава помагај и, од дома не излегував за нејзи арно да и правам. И знаете што... сега таа е НАЈДОБРАТА, а јас сум НАЈЛОШАТА. Затоа што таа ми ја префрли цела вина мене. Јас ја плаќам цената на другите. Сите јадеа и пиееа. а јас само гледам. Ама сметката пак јас ја платив. 4 месеци низ пекол поминувам. Знам дека ми се сити на ова мака и болка што ја имам. Ама ако, ќе издржа и 10 години ќе издржа под овај пекол. Кога ќе застана на нозе, се си мислам дека многу омраза и гнев ќе имам.

    Да бидиш добар е најголемата грешка во животот!
     
    На Rama, Nalutena1 и elimkd им се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Добар со добрите, лош со лошите, но пред се гледај свои интереси без да нанесуваш зло. На некои луѓе им се враќа како бумеранг. Точно е дека будалите го владеат светот или мислат дека го владеат светот. Пред некој ден пиев кафе со една другарка која ме убедуваше како и мене не ми се погодувала, сум бирала, а таа замислете купува скапи подароци, чести машко за да легне со неа, иако е грд, прегрд, па уште и се осмелува да држи лекции. Ужас, таквите се разјадени од внатре и јас не им требам да им ја плеснувам вистината, не вреди да им ја плеснам. Имав и јас роднини кои за секого сешто вадеа муабети, а демек беа добри. Се сум ставила на дистанца, јас ќе бирам со кого ќе бидам добра, јас и само јас, за другите сиктер од мојот живот. Кој ќе ме навреди, повреди на било каков начин, понижи, исмее, за мене не постои и крај.
     
    На Petar80 и La.loca им се допаѓа ова.
  10. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Дека сѐ се враќа и сѐ се плаќа е една од поголемите заблуди што им се сервираат на несреќните да се утешат и да ја прифатат судбината каква што е. Природата и космосот не познаваат закони и норми приготвени посебно за човечката раса која е само едно мало делче од сите живи и неживи суштества и каде деструкцијата е исто толку нормална како и конструкцијата. Доволно е да си на погрешно место во погрешно време (или обратно) и целиот твој живот да отиде во неврат или обратно во некоја позитивна насока. Дека има некоја сила која се грижи за правда или не знам што е голема смешка.
     
    На Joi, Gosh, JollyGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ne bi rekla deka nesrekjnite se tesat so toa, od ednostavna pricina sto pogledni okolu povrsno, nepoznati lica, gledas li mn srekja okolu? Sekoj e so svojot krst na ramena sto bi se reklo. Site nie SME del od golemata slika, mali nastani vodat do golemi promeni. Ako ne postoi uslovno receno "dolgot" vo ovoj ili sledniot zivot, zosto neosnovani nesrekji na mladi lugje im se slucuvaat, zboruvam za dolg so zivot, site ostanati se so Edna cel, ucenje I napreduvanje. Zarem iljadnici svedostva za nekoja natprirodna sila se laga? Ajde na Edna lokacija vo svetot OK laga, ama na razlicni lokacii? Tocno religijata e najstarata political forma koja e eteblirana za red megju lugjeto no, naiduva na zloupotrebi za zal. Go dobivame zivitot I go odbirame, sto kje napravime od nego, dolgovi ili nadminuvanje zavisi od nas. Se se plakja sto porano sto pokasno, nitu e uteha nitu e zakana, samo soznanie I natamu sekoj so svojot razum.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Точно Аутлук, неодамна бев сведок на една жена која ми е бивша колешка и се исмеваше буквално со кој ќе стигне, затоа што има пари, но бизнисот и тргна надолу и сега сите на неа и се смејат. И спуштаа муабети, а таа скромно си одговараше. Никој не сакаше со неа да седне на маса за ручек, да пие кафе, од 6-7 присутни едвај една девојка и збореше и тоа чисто од култура, да не изгледа глупо. Се се враќа, некогаш брзо, некогаш доцна.

    Исто роднина која се исмеваше и велеше „Остави ги тие разведени, кога ќе ги видам, тоа се нагризани пиперки и сигурно имаат фалинка“. Така коментираше за луѓе кои не ги ни познава. Сега таа се доведе во ситуација нејзините деца да бидат нагризани пиперки.
     
  13. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ova malku povekje e malogragjanstina ama zivotot ja dovel vo situacija na svoja koza da oseti kako im bilo na tie sto im se potsmevale. Ima Edna komedija so Radovan najnaj lik :) I vo Edna scena ima replika "nije lepo radovat se tugjoj nesreci" , moment prethodno covekot dobiva box :) taka I zivotot mava. Se ima nekoja cel, pricinsko - posledicen odnos go dvizi svetot, nekoi celi mozeme da gi razbereme, nekoi nekogas, koga ? ...verojatno ponatamu ako evoluirame.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Се случуваат добри и лоши работи. Ако им препишиме причина - ќе веруваме дека се случиле како награда или казна, кога во суштина и нема баш врска.
     
    На Joi, Gosh, XMaN и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ako nema pricina I cel t.e posledica, koja e smislata na zivotot? Stani, raboti, jadi I uzivaj ? Ne pominuva ova kaj mene.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Па што знам јас @Outlook , и животните не изгледаат како да имаат некоја подлабока причина, па се тука и живеат. Ние сме само најопасни животни.
    Само зошто се сметаме за поинтелегентни, не значи и дека сме вистински посебни со подлабока причина, према мене.
    Ете ако јас оговарам другарка, па она ме оговара мене е карма? А ако јас не оговарам, а она мене ме оговара нема ни да помислам дека ете можеби, е карма. Но, кога би ги насочувала мислите, така би верувала дека можеби е. Еве не знам, кога нешто лошо ми се случува не барам вина во себе како демек ми се враќа, туку го сфаќам како процес до кој се стига до лоша ситуација (верував во погрешен човек - раскажал на кој стигнал - некој се најде да ми кажи, нигде измеѓу не би вметнала дека ми се враќа).
     
    На Joi, Gosh и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  17. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Jas ne zboruvam za ogovaranje, toa mi e izlisen muabet ko tri od karti na ovie prostori e :) inaku sekoe zivo sustestvo ima svoja rabota na zemjava, od mikrob i insekt pa, do ajkulata vo moreto, site imaat rabota da opstane I da se dvizi eko sistemot I site se nadopolnuvaat megju sebe. Tocno samo covekot ubiva za da ubie ne od glad, zatoa za covekot pistojat drugi normi. Inaku koga se slucuva nesto loso ili dobro ne znaci sekogas kazna ili nagrada, ednostavno premin od Edna vo dr sostojba taka da recam, nagradite I kaznite se del od ucenjeto, celta na patuvanjeto ovde na zemjata e toa. Zivotot na sekoj od nas ima nekoja cel. Jas taka go sfakjam naseto postoenje, a sekoj sfakja I znae onolku kolku sto mu nalozil zivotot, ne mora da go prifatis ova ili barem vo ovaa faza od tvojot zivot, koj znae sto ne ceka utre. Nov den nov pocetok.
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    @Outlook оговарање го зедов како најпроста форма за пример. Морам да се согласам дека тука сме за да оди екосистемот напред, ама во принцип на награди и казни не верувам. Секој човек различно перцепира работи, па иста награда не е подеднаква за секој и прифатена како таква. Во тој случај тие награди и казни се издигаат на некое повисоко ниво, покомплицирано во кое неможам да верувам. Едноставно сме тука, постоиме.
     
    На Gosh и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  19. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Ako crvot postoi so cel, ne pominuva kaj mene deka nie samo si postoime.
     
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Глупости.