Во здраво тело здрав дух или во здрав дух здраво тело?

Дискусија во 'Фитнес' започната од ApoLLo, 3 јуни 2012.

 1. ApoLLo

  ApoLLo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  22
  Мое мисленје како рекреативен спортиста е дека,треба да се има желба и здрав дух,за да се дојде до убаво тело.
   
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Женски
  Во здраво тело, здрав дух.Првенствено е најбитно да е здраво телото, ако не е, џабе е се.А уште подобро е ако е убаво и здраво телото.И секако за да биде здраво - исхрана и вежбање.
   
 3. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.887
  Прашај го Миле Паника, тој знае најдобро. :nod:
   
 4. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.765
  Според мене поврзани се двете и не може да се рече кое е правилно, бидејќи и двете се точни.

  Секако дека, ако телото ни е здраво, и духот ќе биде поздрав. А, и ако духот ни е здрав, неминовно води до здраво тело. :)

  Иако, има случаеви каде некои луѓе имаат потполно здраво тело, ама расипан дух. :^)
   
 5. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  И двете држат вода.
  Сепак јас би рекла здраво тело-здрав дух.
   
 6. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  и двете се поврзани според мене треба да ги имаш и девет ....