Во кое време би сакале да живеете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bright, 23 јуни 2010.

  1. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Би сакала во 70ти и 80ти...Hippie times....Flower & Power...Make Love not war!!
    Го обожавам ова време...и баш би сакала тогаш да живеам да видам какое...кога сите се облекувале ретро...со долги фустани...баш баш ми се допаѓа модата од тоа време... :!:
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    850
    Би сакала да живеам во времето кога рокенролот бил најслушан стил на музика. Не само заради тоа што ја сакам рок музиката, туку некако ми се чини како во тоа време луѓето биле некако посреќни, помалку завидливи... А танцувањето било скоро задолжително :D И тоа замислете само колку е ЗАКОН да се танцува на рокенрол...самиот ритам едноставно те подигнува, не можеш да останеш рамнодушен :D Па и не мора да си нешто посебно добар во танцување, доволно е само да скокаш и да ја клатиш главата :D
    Башка, ми се допаѓа тоа што тогашните жени не се замарале толку за тоа како им изгледа косата, не ја пеглале и сл. Тоа не дека не сакале, ама немало сеуште тогаш преси :D И кога сите изгледаат така, со бушави коси, не постоело потреба од пеглање и фенирање...А сега, сите се средени, па мора сите како слепи овци да го следиме трендот :D Зошто ако излезам јас со непеглана коса или ако не ја фатам во реп, ќе бидам подвижна смешка за сите :) Не ми е ниту права ниту виткана, “златна“ средина(не е баш златна :D )
     
  3. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    И јас би сакала во тој период да живеам... балови, преубави фустани, корсети, шминки...преубаво :)
    Мислам дека не би ми фалеле премногу новиве технологии
    Back to basics :clap:
     
  4. janie

    janie Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    mnogu bi sakala da ziveam vo vremeto na hipi dvizenjeto...vo vreme koga hipicite ne gi pocituvale pravilata,ziveele bezgrizen zivot ...edinstveno ne bi se drogirala :D Make love not war i den denes mi e zivotno moto :)
    [mod-kirilica:1b64wdlk][/mod-kirilica:1b64wdlk]
     
  5. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас би останала во нашево време :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: и тоа изгледа сама, како што гледам сите сакате во минатото :D :D :D
     
  6. Marissa24

    Marissa24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    11
    Мислам дека сум родена во погрешно време... отсекогаш сум сакала да живеам во античкиот период (Спарта, Троја). Ама секако да бидам жена, зошто маж некако хммм...НЕ! не би се борела за ништо на светот, само би носела убави бели фустани на една прерамка :D
     
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.611
    Допаѓања:
    6.405
    Па што знам.. јас неможам да седам на едно место, како што веќе овде ми здосади па би се префрлувала од едно во друго време. Сакам да живеам на пример во 1850 и некоја жените што носеле такви слатки долги бели фустани и се шетале со чадори да ги штитат од сонцето и со долги ракавици^^ а мажите биле џентлмени. Само ме нервира тоа љубовниот живот како им тече, свршени се САМО 5 години у уште не ја допрел женава хахахах :D После кога почнал хипи периодот и периодот на бунтовништво, па коа се појавиле и емовците ии така негде од периодот од касните шеесети до касните осумдесетти. Понатака скоро исто ми е, и досадно.. :D
     
  8. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Во времето на социјализмот, комунизмот некогашна Југославија.Кога владееше рамноправност,еднаквост,соживот,другарство,мир,слога братство и единство.Затеков од тој период малку и ми недостасува.Убаво минато време.
     
    На lolyta777 и karak им се допаѓа ова.
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Во 17 или 18 век и јас сакам да живеам во замок да носам такви фустани балски и одоздола оние корсетине да ги носам мн ми се интересни :D
     
  10. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    јас сакам да бидам родена во 2009 година да бидам мала бебушка,да ми купуваат се!..ама ете среќа или несреќа сум се родила 1992 :|
     
  11. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    21 - ов век, можеби нештата не се нешто баш нај сјајни ама добро е. :)
     
  12. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.932
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да живеев во 18 ти век, во времето кога владееле царици, кога се носеле тие раскошни фустани.
    Или мноооогу пред тоа, да живеев во тие готик замоците од 15 век, по можност Трансилванија, заедно со Гроф Дракула. :devil:
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SashaFierce

    SashaFierce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала да живеам меѓу период од 1960 год. - 1990 година :) Мислам дека тогаш е таа музичка ера и баш би сакала да и бидам сведок. Тогаш е периодот на квалитетната музика,рок музиката,поп музиката,диско музиката :) Би сакала да го доживеам тоа иако не знам колку било тоа присутно во Македонија.
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Сакам да живеам во време кога сите ќе се раѓаат со полн мозок, учени, паметни, интелигентни и среќни. Да не мора да одиме на училиште |(
     
    На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kala007

    Kala007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    Би сакала да живеам во периодот на ренесансата :) Иако за многу е лош период мене многу ми се допаѓа.
     
  16. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    483
    Сакам да живеам во 19 век.Го сакам стилот на живеење,на облакање - едноставно би сакала да се родам тогаш :)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Би сакала да живеам во ова денешното време. Во споредба со сите претходни времења најдобро е. Можеби нема многу финансии, но коа ќе размисли човек, па кога и ги имало. Никогаш не било се така сјајно. Но за разлика од другите времиња денес се живее многу поедноставно, ако некогаш требале месеци за една порака да стигне некаде, а не било ни сигурно дали ќе стигне, денес треба само да седнеш да ја напишеш таа порака и со еден клик таа стигнува на место кај што сакаш. Ќе рече некој добрите стари времиња - сите времиња се добри кога ќе му припаднат на минатото, секое време си носи свои нешта кои никогаш подоцна не се повторуваат.
     
  18. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.490
    Допаѓања:
    2.949
    Во 1960-1970-1980 :D Ама и сега ми е супер! :)
     
  19. sweetybarby

    sweetybarby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Сега и овде !!!
     
  20. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    можеби малку ке звучи лудо ама би сакала да живеам некаде во 17 век во Италија
    поголеми би ми биле шансите за подобар живот и за пронаогање на вистинската љубов
    :$ :inlove: