1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во кое време би сакале да живеете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bright, 23 јуни 2010.

  1. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Задоволен сум си од сегашниот животен тек, но би сакал да си ја „пробам среќата“ во древен Египет, во клуминацијата на нивното моќно царство, со сите тие пирамиди, сфинги, обичаи...
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Исто и јас, ама да бидам фараонот :lol: :rofl:
     
  3. Krisi88

    Krisi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    30
    Има три периоди во кои би сакала да живеам и тоа: Пред буржоаската револуција во Франција , затоа што сметам дека тоа бил плоден,креативен ,волшебен период со многу тајни договори, страстни врски,ослооободен од тензијата на виртуелноста, период кога луѓето биле насочени кон сликарството , уметноста , литературата,поезијата ( нормално зборувам за буржоазијата , а не за сиромашниот народ , зашто се знае на сиромашниот му е тешко без разлика дали во 1012 или 2012); потоа периодот на 70-те од минатиот век или поточно летото 1969 година сите знаеме зашто нели ВУДСТОК :) и цел тој прекрасен период на хипи движењето ,кога децата на сонцето ( нормално дрогата би ја исклучила , а сексот и рокенролот :clap: ) уживале во тој невиден подем на рок музиката , па Џими Хендрикс, па Џенис Џоплин милина .... ; и периодот на Тито ,затоа што многу ми го фалат постариве, а баш сакам да знам каква би била таа т.н. утописка држава каде што има само радничка класа и страхопочитување кон врвот . Ова третиов период ми е само колку да видам дали навистина имало период кога немало толкав јаз меѓу луѓето (мислам на поделбата богати-сиромашни).
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.895
    Во времето на Тито. Толку. Да го видев барем еднаш... :(
    [​IMG]
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. unforgiven

    unforgiven Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    баш фино :) :) :) :) :) :) :) :*
     
  6. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Во ова време! :)
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.634
    Допаѓања:
    22.048
    Пол:
    Женски
    Југославија ... кога имало работа за сите, кога се давале социјални станови и кога можело да се шета низ цел свет, кога имало колку-толку поголема слога меѓу луѓето ... ах ... абе поубаво било времето ... трета светска сила не е мала работа ... дури и за Македонија како дел од неа иако не сме биле најпривилегирани...

    А единствено не се каам шо не сум живеела тогаш ( сум била премн мала за да се сеќавам :D ) затоа што не давале во црква да се оди ... а јас сум си многу по религијата и еднаш неделно да не отидам мислам немам мир
     
  8. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Јас би сакала да живеам во 18 век , кога многу работи не биле откриени , па којзнае можеби јас ќе откриев нешто :D Исто така би сакала да живеам во времето на Тито , како што велат поубаво се живеело тогаш
     
  9. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    би сакала да живеам во 80 или 70 години, добро дел од 80 години и сум живеела бидејќи тогаш сум се родила но бев мала... ;)
     
  10. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Баш и јас така сакам...многу ми се допаѓа ова време...а и времето на Марија Антоанета...но,и ссега е добро само да бев во друга држава..ах...
     
  11. bojana26

    bojana26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Јас би сакала негде 70 и 80 па и 90.Убаво било тогаш :)
     
  12. Plavokosa

    Plavokosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    20
    јас би сакала да се родев во времето на барокот. девојките носеле многу елегантни фустани, прекрасни... а и градбите од тоа време биле прекрасни, замоците, се ми се допаѓа од тоа време и многу често гледав такви филмови порано. сега за жал одамна немам гледано некој таков филм.
     
  13. Blueberry-18

    Blueberry-18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Во времето на "Имотот на дамата" :) :)
     
  14. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Јас би сакала да живеам во времето на Тито, тогаш сите биле рамноправни,сложни, богати, сите работеле по нешто по 7-8 деца во фамилија и можеш да одиш каде сакаш :wasntme:
     
  15. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Пред да биде откриена технологијата :)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Сакам во 21 век исто, само да се врати времето кога бев помала неколку години, кога не е застапен толку многу интернетот, и кога сите си седевме надвор на клупи жмурки, и разни работи, а не сега кога седиме на компјутери.. :worried: Знам дека ја сум зависна од интернет, но дефинитивно сакам да се врати времето кога сите си се дружевме, а не сега кога се делат на мали, големи, шмизли, дигнати, спуштени..
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    100
    да имав временска машина би се вратила во периодот на романтизам кон крајот на 18 век.Тогаш жената била ценета,била вечна инспирација на мажот,се бореле да ја освојат,баш романтично :lol: Би живеела со вечните музички класици,ликовни уметници...Колку само луѓето биле поинвентивни во тој период,за разлика од денес кога се ни е дадено на дланка и црпиме готови информации.
    И многу би уживала во раскошните тоалети :lol:
     
  18. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Во ова во кое што живеам денес. Во минатото не ми се свиѓа поради тоа што нема ниедно време во кое не се војувало и слободата на жената била многу ограничена. Ми се допаѓа се што носи ова модерно време на живеење, а најмногу слободата и рамноправноста која ја немало во минатото.

    Од минатото најмногу ми се допаѓа Барокот.

    А би сакала да живеам и во иднината само не во таа ,,розовата'' на Баба Ванѓа :D :D :D
     
  19. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    988
    Би сакала да се родев барем десетина години порано, односно да имав сега триесет и нешто години. Најубавите години да ги поминев во време каде што има вистинско другарство, да слушам добра квалитетна музика и да живеам здраво. Навистина, денес животот е доста олеснет, но недостасуваат вистинските човечки вредности и оние мали нешта што ја носат среќата. Какво задоволство било да собираш пари за да ја купиш касетата на омилената група, додека денес со еден клик на компјутер добиваш што сакаш..кефот не е ист. Тие фамилијарни собири, блискост...денес се е извештачено :worried: Сепак, не жалам што барем моето детство го поминав надвор од дома, играјќи на улица, правејќи торти од кал, наместо да играм игри на компјутер
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Би сакала да останам во времево во кое живеам, мене ми се допаѓа овој живот.
    Доколку веќе морам да одберам би одбрала античко време. Живот во Античка Македонија, Египет или Персија. :wasntme: