1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во светот на бајките и други серии од продукцијата на МРТВ

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Miss-Perfect, 5 мај 2010.

 1. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Девојки би ве замолила доколку некоја од вас знае нека каже од каде може да се најде детската серија Во светот на бајките. Јас пораснав со оваа серија, премногу ја сакав. Беше прекрасна и секоја епизода поучна. Исто би било супер доколку би можела да ги најдам за download сериите Опстанок, Големи и мали, Втората смена и уште многу други серии од продукцијата на МРТВ. Тоа беа програми, ова сега на ништо не личи. Стварно би ви била многу благодарна доколку некој успее да ми помогне да ги најдам некаде, позз и фала однапред :f:
   
  На al-vik му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JKathyy

  JKathyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
 4. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  "Чук, чук Стојанче" на мое време, беше институција. :lol:
  И "Девојките на Марко".

  Па имаше и ред други. За современиве - беа премија. И поучни и соодветни за возраста - истовремено.
  Излегло нешто добро од МТВ. Па да не беше МТВ, немаше и ние да постоиме. :wasntme:
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Многу ги сакав Во светот на бајките, Белото циганче, Опстанок, Втората смена, Македонски народни приказни.
  Втората смена е целосно прикачена на youtube, си ја изгледав пред некој месец со мерак.

  Порано имаше толку многу убави цртани и емисии за деца.
  Со невидено задоволство станував да гледам Пулсирања, Пулси-квиз шоу, Ѕвон, а да не зборувам за Зимско-рекреативната програма. Тоа ми беше омилениот дел од распустот. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=wksZ0ykSfFo
   
  На do-re-mi, Gea, sesilija и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Доказ, дека некогаш и МТВ била саглам телевизија. :!:

  Не се сеќавам која беше `Девојките на Марко`? А чук чук Стојанче е легендарна, уште се сеќавам на фацичката на детето :lol:

  На вратата Стојанче стои, а што ли бара? ах, времиња :lol:
   
 7. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Беше базиран врз една лектира на Оливера Николова. И ми се чини дека со Игор Џамбазов беше. Толку е меморијата. :wasntme:

  Едит - еве нешто http://www.imdb.com/title/tt1441126/
   
 8. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109
  Уфф, срцето ми се стопли кога се потсетив на сите овие серии кои ни го разубавија детството. Сами по себе беа прекрасни а и сеќавањата поврзани со нив се и воедно сеќавања на еден прекрасен период од нашиот живот. Ех, колку станав носталгична сега. На пример шпицата на зимско рекреативна програма ме потсеќа на убавите денови од зимскиот распуст, на мир, на сигурност, на среќа, на радост,со еден збор безгрижно детство, на игрите со снег... Кога сега би репризирале некоја од тие серии, со задоволство би ја изгледала, но мислам дека нема, за да не им го одземем духот на детството што живее со нив. :sun:
   
 9. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Јас ја зафатив само ерата на Во светот на бајките.
  Но не премиерите, туку малку подоцна кога пак ги даваа. :lol:

  Станував секое саботно сабајле од 10 мислам ги даваа за да ги гледам. Се молев да не ја даваат епизодата Детето Ѕвезда затоа што имав уплав од тие двете лошите сестри на мајката. :devil:
  Посебно од Магдалена Ризова ( сега глуми во приказните на А1) глумеше една сестра.
  Мелодијата од почетната песна ја чував во стариот телефон.
  Ретко сега да се направи нешто така добро, што ќе ги гледам сите репризи и пак нема да ми е досадно. :)

  Ѕвон го гледав кога ми го купија првиот папагал некаде во 3то, си играв со него и гледав, само кога бев втора смена. Јас сум сигурна дека бев единствен гледач од моја генерација затоа што меѓу нас ( децата ) Ѕвон е многу непопуларен. :)
   
 10. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Јас пораснав со детски емисии и Disney цртани :(
  Само детски песни не слушав, како мала ги слушав Backstreet Boys :angel:
   
 11. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Дали некој ја има документарната серија Опстанок, или каде да ја барам?
   
 12. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  а на белото циганче ви текнува? :D ако го најде некој на нет нека стави линк ве молам
   
 13. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  http://rapidshare.com/files/406281228/V ... .part1.rar
  http://rapidshare.com/files/406288669/V ... .part2.rar
  http://rapidshare.com/files/406297499/V ... .part3.rar

  eве ти линкови од една епизода.. повеќе можеш да најдеш ако се регистрираш на оваа страна
  http://rapidmacedonia.forum.st/forum

  разгледај на страната на фб МАКЕДОНСКИ ТВ - ФИЛМОВИ,ДРАМИ И СЕРИИ
  http://www.facebook.com/pages/%D0%9C%D0 ... 7214106739
   
 14. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Серијата не е македонска продукција, но ја даваа на МТВ.
  РАСКАЖУВАЧОТ
  Ја симнав одамна, но не е истиот доживљај. Сакам со македонска синхронизација. Ако знае некој каде може да се најде нека кажува.
  John Hurt во улога на Раскажувачот и кучето кое зборува. Закон.:up:
  [​IMG][​IMG]
   
  На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Еее прекрасни серии беа тоа, а се сеќавате на Големи и мали? Тоа беа емисии за деца, а не сега воа турскиве и индискиве серии
   
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  А како беше онаа серија, знам дека Синоличка Трпкова глумеше, а ќерка и (мислам дека ќерка и беше во серијата) се викаше Босилка, или така нешто? :^)

  Еве нешто интересно :)

  http://www.youtube.com/watch?v=oZVKT8_nlNY

  :dance: :dance:

  A еве ја и легендарната песна, кога почнуваше :)

  http://www.youtube.com/watch?v=uvtT5BDd35c
  Еве го продолжението.
  http://www.youtube.com/watch?v=VRPHZDfP ... re=related
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Опстанок беше таа, во тоа време ми беше некако језива, па не ја гледав често :rofl:
   
 18. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ако сакате смејте ми се, но јас моментално на јутуб си ги гледам дајте музика по ред :) Леле Оливер луѓе, она плавкото детенце :lol: Кога ќе се сетам дека братучедка ми сакаше да оди во Скопје да го бара зашто се заљубила во него :lol: Абе, дечиња ај барем не сме се трескале по такви како Елвир мекич како што сегашниве деца од 7 години се трескаат :)
   
  На The-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Еј што убаво ме потцети на раскажувачот, а и на сите серии од моето детство :) Значи ние сме раснеле со прекрасни серии и емисии, за разлика од денешниве деца кои растат со компјутерски игри и ФБ. Никогаш нема да ги заборавам во светото на бајките, бушавата азбука, големи и мали и ред други емисии.
  http://www.youtube.com/watch?v=nO465x_jEus
   
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Леле кога ќе ми текне еднаш (не се сеќавам кое одделение бев, прво или второ) Туфи и Двојче имаа концерт-претстава во Домот (денес Центар) на култура во Охрид, абе ќе го убиев татко ми ако не ме однесеше :D И го натерав да оди таму и да ми земе едно пакетче со тетратки и слики нивни.
  Аме смешки :D Луда бев по нив.
  И сега да ми кажат дека ќе се организира нешто слично, одам без размислување, во прв ред :D