1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во светот на бајките и други серии од продукцијата на МРТВ

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Miss-Perfect, 5 мај 2010.

  1. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Мислиш "Погрешно време".

    Големи и мали ми беше една од најомилените играни серии, дури и јас бев статиста во една епизода. После тоа ги обожавав "Во светот на бајките", "Втората смена", "Белото циганче", "Салон Хармони", "Девојките на Марко", "Опстанок". Интересна ми беше и серијата "Умни Глави" во која исто така бев статист али во повеќе епизоди :)
     
  2. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Дааа и јас истите сакам пак да ги гледам! :lol:
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Во светот на бајкитее :inlove: :inlove:
     
  4. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Што убави детски серии имаше порано. Сите ги имам гледано. Омилена ми беше во светот на бајките. И ден денеска кога ќе ја слушнам таа песна се враќам во детството. Мислам дека и денеска треба да бидат попродуктивни и да продолжат да прават такви серии.
     
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Една од омилените ми беше.
    Се сеќавам со колкава радост и задоволство ја гледав.
    Тогаш квалитетни работи можеа да се видат, а не како денес ужас.
     
  6. babaodradisani

    babaodradisani Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Moze link od serijata devojkite na marko falavi odnapre :) pozdrav baba od radisani
     
  7. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Иако сум од генерацијата кога во мое време престанаа да ги даваат овие серии али сепак ги стигнав некои , се сеќавам на наше маало, во светот на бајките и чудовиштата во нашиот град.Бев ептен малечка али сепак овие серии останаа во моите сеќавања како дел од убавите моменти од моето детство.
     
  8. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Леле прекрасни серии ако има некој линк од Девојките на Марко нека го сподели
     
  9. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Големи и Мали!!
    Сто години да истерам,пак ќе ја гледам,во срцето ми се.
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.561
    Пол:
    Женски
    МРТВ ги поштував и порано ги поштувам и денес. Беше и остана најдобра програма на која не даваат глупости. Додуша денес и не гледам многу телевизија, но секогаш кога ќе пуштам, најдобрата програма ми е таму. Одсекогаш ги давале најдобрите серии, цртани, емисии...
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ех ,со какво внимание чекав да почне во Светот на бајките,посебно колку ја сакав песната..до ден денешен знам да си пуштам некоја епизода на јутуб и да си гледам, се навраќам во детството на некој начин:(
     
    На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Тоа беа златни времиња. Растев во годините кога се емитуваше култниот детски серијал, а песната ми беше симбол за сладок сон. Се уште ми одекнува текстот во сеќавањата и понекогаш знам да се вратам во детскиот живот низ епизодните случки на јунаците.
    Имаше долга листа на серии од овој тип кои ги одбележаа спомените на повозрасните генерации, како, Чук чук Стојанче, Дајте музика, Наше маало, Големи и мали, Здраво генијалци...
    Жалосно што приказните со поучна содржина останаа само дел од некогашната архива на медиумите, а совремниот начин на живот постави поинакви текови на социјализација далеку од дидактичките вредности, па денешните деца растат и учат од улогите во Прељубници, Долина на волците, Езел, Румелија и низа турски и индиски шунд.
     
    На simonna.a, Lella и Rama им се допаѓа ова.
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас како во сон се сеќавам на овие серии, бидејќи бев околу 4-5 години. Ама ја обожавав и уште ја обожавам песната „Во светот на бајките“ и една друга имаше нешто „Нани мило нани нани, светот има 8 страни, четири од нив се светски, а четири само детски.“ Леле уште се сеќавам. ^_^
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    Леле на погрешно време како се имам смеено...бата Жиле се викаше еден со црна коса така долга и брада?
    Луѓе мои,како ме смееше во една епизода кога се криеше под маса и еднаш ко разговараше со еден и го прашува дали да го отепам да му го раскрвам носот,другиот му рече не бе ќе го зафркнеш тепихо..така нешто беше...се имам смеено со оваа серија,а и големи и мали некое време ја гледав и светот на бајките сум ја гледала да не ја заборавам никако :D
    Сега има серии со наслови од типот на:Солзите на баба ти,Прости,Фала ти,Не се предавам,Долина на волкојте,Мајки и ќерки,Татковци и синови,Седум братучеди...абре 190 денари плаќаме за МРТВ..една серија барем така да имаше нешто...ама прво нека остари малечката невеста па ќе се отвори видикот за нашата филмско-сериска иднина...
     
    На Rama и Lella им се допаѓа ова.
  15. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    5.947
    Пол:
    Женски
    Еве гледам Опстанок на мрт. Ах ми се разбранува душата. Многу чувства со само една серија. се присетив на детските денови кога татко ми ја раскажуваше епизодата од Опстанок. Тоа ми беше домашна работа по македонски јазик. Си велам себе си убаво ќе беше јас да имав сега детенце на кое ќе му ја раскажував епизодата. Сеуште гледам македонски филмови и новите колку и да не се добри мене ми се добри. И тие ми градат спомени но од некое друго време.