Во среда на 3-ти февруари, протестен марш под мотото „Јавна соба е кривично дело“

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 29 јануари 2021.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.304
  Ве повикуваме на протестен марш оваа среда, 3 февруари, од 14:30 часот, за поддршка на сите жртви на криминалната група Јавна соба, од Министерство за внатрешни работи до Јавно обвинителство – институциите кои треба да нè заштитат од насилство, но очигледно не го прават тоа.​

  -Бараме од Јавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот „Јавна соба“, кој претставува кривично дело во кое голем број жени се жртви на родово засновано насилство.
  -Бараме соодветни казни за администраторите на групите, како и сите членови кои праќале и се уште праќаат фотографии и пишуваат лични податоци на девојки и жени.
  -Бараме и инсистираме сексуалното вознемирување преку интернет посебно да се регулира и во Кривичниот законик.
  -Бараме соодветна грижа за жртвите од надлежните институции.

  Неколку приведени членови и санирање на штети нема да нè замолчат. Будно ги следиме институциите и бараме сеопфатни решенија за превенција на родово базирано насилство.

   
  На Purplelilac, Limpan, Ivan4e04 и 23 други им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.304
  Јас ќе присуствувам.
  Ко обично.
   
  На mira.mira, Purplelilac, Ketchup и 10 други им се допаѓа ова.
 3. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Ајде сите кои ке присуствуваме да напишеме коментар за тие тие кои се мислат и стравуваат да добијат подршка
   
  На Purplelilac, WildMk и theowndemon им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.085
  Допаѓања:
  128.132
  Пол:
  Женски
  Јас сакам, сега досадвам по другарки за друштво зато немам ништо сигурно пишано. Камо сите "да" да речат. Возојте работат така? Да поминам и таму.
   
  На Purplelilac, Ugly Duckling, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.304
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  42.810
  Пол:
  Женски
  Сакам да присуствувам, ако можам да се организирам некако со некој, бидејќи сум далеку од Скопје.
   
  На Purplelilac, theowndemon, Ana789 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.304
  Скопје има 800.000, белким има доволно свесни, па да не мора од другите градови да доаѓате.

  А може и во секој град да организирате.
  Контактирајте ги Медуза.

  *повеќе за во оваа тема е постов
   
  На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 8. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  2.375
  Пол:
  Женски
  Ќе присуствував, ако немав испити за полагање. :?:
   
  На Ladyy* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ☆P!nselsp!tze☆

  ☆P!nselsp!tze☆ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2020
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  808
  Пол:
  Женски
  Саат време. Со разбистрена глава побрзо се памти после.
   
  На Purplelilac, WildMk, Summerbaby и 7 други им се допаѓа ова.
 10. arabella_

  arabella_ Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски
  А да ургираме да се премести од 17 часот протестов?
  Голем број сме во 14:30 на работа..
  Или за викенд, не би било подобро што знам
   
  На mira.mira, JuLleE и M&M им се допаѓа ова.
 11. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.459
  Допаѓања:
  80.803
  Прашано е, таргетирале да биде во работно време за да ги видат оние во институциите

  Стварно, или сте за, или не си барајте изговори. Активизам не е нешто што бира време или метеоролошки услови.
   
  На Purplelilac, СуперДевојка, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
 12. arabella_

  arabella_ Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2020
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски
  Не зборував само за мене, голем број се тоа време на работа.
  Ќе видам , ќе пробам да земам слободен ден ако има кој да ме смени, сега за сега не знам за сигурно.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 13. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  2.375
  Пол:
  Женски
  Тука во право си, ама многу ми е далеку да трчам од еден до друг крај.
  Петок да го ставеа таманка да им се унистеше викендот во собрание.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.810
  Допаѓања:
  10.199
  Пол:
  Женски
  Ќе спомнам на другарки да дојдат да не бидам сама.
  Дај хамери да направиме со натписи.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.494
  Допаѓања:
  29.697
  Пол:
  Женски
  Ако има некој заинтересиран да направи онлајн пренос (live stream) на ју тјуб, за да може сите кои не се во можност за физичко присуство да дадеме придонес со вклучување и пишување коментар во знак на поддршка.
   
  На tamche995, Purplelilac, BeYourself и 20 други им се допаѓа ова.
 16. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.459
  Допаѓања:
  80.803
  Одлична идеја:)
   
  На IM.TMKQ и friendy им се допаѓа ова.
 17. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.654
  Допаѓања:
  30.853
  Пол:
  Женски
  Еве да прочиташ :)
   
 18. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  1.927
  Пол:
  Машки
  Не одам. Не ме интересира воопшто.
   
 19. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.370
  Не одам зошто овој протест е од ,,непрофитните" организации кои излегуваат еднаш на десет години само колку да кренат медиумска фама, експонираат за да лапнат некој денар плус и секое чудо да го завршат за три дена.

  Кога ја видов листата, Медуза, LGBT, ми пропадна сиот ентузијазам и желба за поддршка, заедништво и спонтаност.

  Прокопајте малку на нет, и може ќе сфатите колку од нив се во background политички инфилтрирани, и колку у приватен живот им чуе Ѓурга за жените во Македонија и нивните права кога се силувани, обесправени и кога бараат било каков тип на згрижување и заштита.

  Се додека овој народ нема црпка за спонтано соединување надвор од жмронските и ездеовските игри, овие наводни протести без никаков жар, агенда и иницијатива од луѓе лешинари ќе ми навредуваат интелигенција.

  Со среќа нека ви е.
   
  На Leat, magnolija09, Traveler91 и 5 други им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.304
  Леле колку сум изненадена!
   
  На Purplelilac, MeowMeow, Stephen Amell и 11 други им се допаѓа ова.