1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во Алкалоид

Дискусија во 'Барање работа' започната од Marmarijamar, 24 април 2016.

  1. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Alkaloid se naj sranje firma vo Makedonija , robovi cel zivot se rabotnicite za 15 iljadi i toa preku agencija ZALNO !!!
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Garix

    Garix Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    По природа глуп ли си?
    Па просечна плата во фирмата на преку 1800 вработени е 46.000 +, ова ти се факти јавно достапни
    Дури и да има преку агенција вработено, сигурно се во многу помал број од официјално вработените 1800.
     
    На simoncelicius и Seli20 им се допаѓа ова.
  3. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Каде се јавно достапни овие податоци, прати да видиме
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    odi raboti za 14 iljadi ako ti odgovara
     
  5. Alex.Max

    Alex.Max Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Не се филмајте дека ќе имате 46000+ , како што кажа членот погоре во Алкалоид ...17000+ е реалноста за производство и се е преку Агенција ..Тоа е тоа ..
     
    На Marija23sk, eliesaab, Miki4eca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    i do tie kje stignat so sekoja sabota i nedela rabota i 3ta smena :D i dogovor nikad
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Другар на брат ми и сестра му работат во Алкалоид. Другарот зима одлична плата, има завршено средно медицина и биохемија факултет. Сестра му е со средно медицина и ми се чини сега зема 25 000. За викенд си се слободни колку што знам.

    Јас пред 2 месеца испратив CV за пакување на лекови, ми рекоа дека платата е 20 000, ама уште ми се немаат јавено. Наводно, ги читале сите CV-a и речиси сите ги барале, е сега може тоа да биде и после една година.
     
    На simoncelicius и tina2018 им се допаѓа ова.
  8. alex$

    alex$ Нов член

    Се зачлени на:
    13 декември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    Дали некој што бил во скоро време на интервју за во Истражување и развој знае да ми каже какви прашања поставуваат на интервјуто за работа? Фала ви
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    тие што се преку агенција секогаш малку зимаат кеш.
    зошто нема вработувања најмуваат така.
    и кај мене така праат
     
  10. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Дали некој знае дали во автокоманда во производство на сите оддели се работи трета смена? Исто така, дали случајно познавате некој што го примиле во производство регуларно без врски ама и НЕ преку агенција(ме интересира дали е можно такво нешто) :D
     
  11. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Во производство се иде во 3 смени, а за примање преку нив мора да имаш врски, инаку регуларно си одиш прво преку агенција, па после зависи од тебе ќе бидеш под нивна капа.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elmj

    elmj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Dali nekoj znae dali vo brzo vreme bi imalo otvoreni pozicii za vrabotuvanje vo Alkaloid? Vo kontrola na kvalitet na primer? Za kolku vreme otprilika se javuvaat od prateno CV i dali na site im se javuvaat?
     
  13. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Врски.
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elmj

    elmj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Za vrabotuvanje preku agencija se misli na agencija za vrabotuvanje? I dali ima nekakva vrska saemot za vrabotuvanje so toa ili e posebno?
     
  15. @malena

    @malena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Во контрола на квалитет и истражување и развој континуирано се регрутира кадар, воглавно фармацевти и хемичари, а во последно време и од технолошки факултет поради недоволно квалитет помеѓу кандидатите од фармацевтски и хемиски факултет.
    Дека влегуваат луѓе со врски - влегуваат, да не се лажиме. Меѓутоа, тоа е многу мал процент, можеби 10%, остатокот се вработуваат регуларно преку интервјуа. Во процесот на селекција, како и во секоја сериозна фирма, се вклучени повеќе луѓе, почнувајќи од човечки ресурси па се до директорите на единиците каде кандидатот потенцијално би се вработил. Има доста филтри и не е баш лесно да се влезе, па најлесно е да се донесе заклучок - "се влегува во врски".
    Јас уште пред 6 години се вработив без врски и напредувам во фирмата без врски и ги охрабрувам сите што се заинтересирани да депонираат CV и да се пријавуваат на огласи. Секојдневно бараат нови луѓе, не знаете кога ќе ви се посреќи :)
     
    На elmj и elimkd им се допаѓа ова.
  16. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Кои се условите за пакување козметика? Другарка аплицираше па не ја примија. Секако дека луѓе се пријавуваат, ама без врски не ги примаат. Бидејќи си таму, имаш инфо што се бара, некоја стотка или иљадарка? Бар да знае другаркава колку да спреми.
     
  17. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали знаеш колку е најниската плата во единицита за истражување и развој, за фармацевт? или како се движат платите во таа единица?
     
  18. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Агенција за привремено вработување Мотиви, прво си преку нив, освен ако имаш луѓе, тогаш одма си под алкалоид..
     
  19. @malena

    @malena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2017
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Колку што сум јас информирана и од мое лично искуство, она што се бара е квалитет и потенцијал. Не би знаела дали покрај тоа бараат и стотки или илјадарки :)

    Зависи од работно искуство. Последниве години ги покачија платите. Не ме држи за збор, ама мислам дека за почетник без работно искуство (би се вработил како приправник) платата е околу 20000 ден. Со работно искуство може да биде и 30-40000.
     
    На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Не знам од ЦВ колку може да се види квалитет и потенцијал, не ја ни викнале на интервју.