1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во Скопје од други градови

Дискусија во 'Канта' започната од nadja29, 30 август 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342
  Пред некој ден бев на интервју во приватно училиште,и бев доста изреволвирана поради тоа колку години сум имала и дека сум била доста млада ,и дали моите родители знаеле за конкурирањето на работното место(поради тоа што не сум од скопје ).Јас доволно години за да конкурирам на работното место и имам завршено соодветно школување!Дали тоа му беше тоа дека ние провинцијалните не треба и не смееме да конкурира во скопје туку да си чекаме работа во нашите мали градови додека некој отиде во пензија или пак да работиме во конфекции за 6000денари.бевме две на интервју и додека таа беше 2-3 години постара од мене и нормално дека не ми се јави и дека таа е примена на работа.Тоа е нашата чудесна држава
   
  На GirlLove, galapce, Ekstaza и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Ако се вработуваат тие од провинција во Скопје, тие што се од Скопје каде треба да се вработат?
  Треба сите да сфатат дека во Скопје нема место за цела Македонија.
  Да не треба тие што се од Скопје да одат во некој друг град да се вработат?
   
  На izabela.nik, marija305, Madam-A и 16 други им се допаѓа ова.
 3. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.134
  Допаѓања:
  122.902
  Никако. Тие од Скопје треба да имаат предност при вработувањето, а со оглед на нивното место на живеење. Па дури и ако на пример, работното место е во Центар, предност ќе имаат жителите на Центар, а ако нема никој, може да се викне следен од Кислеа Вода, или Карпош. Од Ѓорче ако дојде на ред.

  Е сега, ако нема пријавени за работното место од Скопје, може да се вработи провинцијалка, ама на одредено време, додека некоја скопјанка не се квалификува и не заврши школо, па провинцијалката да се врати на нива кај мајка и.

  Затоа, едно од прашањата на интервју треба да е и местото на живеење. Во стара скопска фирма, на пример, Скопска пивара, треба да прашаат и за потеклото на родителите. Таму треба да се вработат исклучиво стари скопјани, па ако мајка ти е од Сујаклари, а татко ти од Журче, нема да можеш... Предност ќе имаат Дебар маалци, стари скопјани. Ете, така треба. Чунки, Скопје е на скопјани, а они не можат да патуваат до соседен град по работа, сетики провинцијалци се. Ами круната од главата ако им падне?

  Затоа, образвание, искуство, квалификации, оспособеност, не се прашува на интервју многу. Се прашува место на живеење.
   
  На gjoker4e, senza.parole, 2036 и 35 други им се допаѓа ова.
 4. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  @Cka Сакаш да кажеш дека нема да се најде некој од Скопје со потребното образование, квалификации, вештини и способности па треба да се вработи некој од провинција?
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.134
  Допаѓања:
  122.902
  Ако не се најде од Скопје, може да се најде од провинција, откако со сигурност ќе се утврди првиот факт.

  Ако на интервју се појават две девојки со идентично знаење и способности, треба да се вработи скопјанката. Тоа е предност на посилниот, провинцијалките се второрангирани.

  Значи, во случај на исти способности, прво е скопјанката, па провинцијалката. Иако не верувам дека воопшто може да се најде некоја девојка од провинција која би била подобра во нешто од некоја скопјанка, едноставно не функционираат така работите. Нема за што нема девојка во Скопје.
   
  На gjoker4e, Victorian, Orthophill и 4 други им се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Како де на вас од СкУпје не ви текне да направите еден масовен- голем- огромен протест па сите фабрики да не се отвараат кај вас. Сите клиники ( современи и опремени) да не се кај вас итн итн и ете ние нема да идеме у СкУпје. Ете факултети почнаа да се отвараат и на др места, па сите провинцијалци не идат тамо. Ете нека се отвараат клиники, школи, фабрики и кај нас и јас СЕ КОЛНАМ дека нема да стапнам кај вас. И не може некоја скопјанка со просек 6 да биде подобра од мене со просек 8.5 и да јас ке се бунам ако таа е примена место мене. Ете нели државава има дефицит на инженери.
  А уште ова ме интересира, колку скупјани има у скупје?
   
  На senza.parole, Victorian, stiki18 и 14 други им се допаѓа ова.
 7. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам те следам и во глобала ми се допаѓаат твои размислувања, но ова што си го пишала погоре е чиста глупост. Не ми се верува дека постојат личности кои стварно размилсуваат така.
  Искрено се надевам дека ова е заебанција и иронија.
   
  На stiki18, thegirld, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Се разбира дека постот е иронија.
   
  На Jordanovska-K, crimson и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 9. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.757
  Пол:
  Женски
  аа нема фабрики по Скопје , повеќе се отвараат по другиве градови, бар на вести така кажуваат :D
  ама немојте дека нема скопјани во ск. јас сум скопјанка со баба дедо и останати поколенија од чаир.
  Против внатрешноста немам ништо против да не бидам сфатена погрешно, си зедов маж од провинција :D :D
   
  На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
 10. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.160
  Допаѓања:
  10.936
  Пол:
  Женски
  Nemozam da poveruvam deka nekoj uste moze da razmisluva kako tebe,cista glupost,gore navedenoto.(facepalm)(facepalm)se izvinuvam ama morav da reagiram..
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.527
  Пол:
  Женски
  Не знам што е толку тешко за разбирање и зошто одма така изреагиравте, кога повеќе од очигледно е дека @Cka беше малку саркастична. :)
   
  На Ena05, CameliaMiller, Daleron и 6 други им се допаѓа ова.
 12. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Отвараат, отвараат. Бараат со средно работнички, ги примаат тие со факултет-бидејќи имаат предност нели логично. И овие почнуваат со минимална плата од 9600ден и за 2-3 годнини може и ако имаат врски да ги унапредат во џокер и да зимаат +2-3000ден.
  А факултетите во другите градови и оние во Скупје не се споредуваат. Квалитетот е разлика милион!
  И во врска со просекот не се согласувам дека ти, ако просекот ти е 8,5 си поспособна од онаа која има просек 6.
  Ти, ако си на битолскиов, штипскиот или уште полошо фон, славјански, европски и сл. ѓубре од факултети-џабе ти е просек 8,5 бидејќи тој ни 6ка не ти вреди. А онаа која има просек 6-научила за 10ка ама професорот бидејќи нема семинарски, презентации и еднаш дека не дошла на предавање и става 6ка...
   
  На vendiii и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека е така. Од постот јас не го заклучив, ништо не укажува на тоа.
   
  На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.534
  Пол:
  Женски
  Да сте од Скопје и да не можете да се вработите, а некој од провинција со врски да се вработи нема да ви биде мило, а не сите вие сакате да избегате од другите градови каде што неможе да имате убав живот и неможете таму да си најдете работа, па ги праќате Скопјаните да одат во друг град каде е мизерија и од каде што вие бегате, да најдат работа.
  Кој каде живее таму треба да си се вработи.
   
  На Morena.Roxy.Lina, GirlLove, black-angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.527
  Пол:
  Женски
  Ма целиот пост е напишан така @ocicka2014 , види само какви бисери има, ќе види дека ја тагнав и ќе потврди и самата таа. :)
  Патем - поздрав до @Cka, да знаеш дека баш добро ме изнасмеа.

  А секаде има студенти и „студенти“, тоа треба да ви биде јасно, без разлика дали е УКИМ, УГД, Тетовски, ФОН, не знам кој и не знам како.
  Не е ниту преценетиот УКИМ цвеќе за мирисање, но во прашање се години и години работно искуство на истиот за да добие таква репутација каква што има во моментов, но излишно е да се ставаат во ист кош сите студенти кои завршиле таму, затоа што факт е дека не се, а и никогаш нема да бидат.

  Да не се натегаме сега и за ова, верувам дека секоја од вас е добро запознаена со нашиот срање висоокбразовен систем, а и темава не е соодветна за оваа дискусија.
   
  На Val-Dim, Ekstaza, kjukli и 5 други им се допаѓа ова.
 16. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  Логикава човече, убива.
  Ти знаеш ли во другите земји дека луѓето патуваат по 3 саати и повеќе до работното место. Некои тоа го прават и со авион или хелихоптер, секојдневно.
  За добар работник и патните трошоци ќе му ги покриеш.
  А јас не познавам некој од Скопје да патува во друг град да работи. Во тој град НЕМА работа за граѓаните, а не пак уште Скопјани да прими.
  Башка патните трошоци и јадењето ќе ти бидат поголеми од платата што ќе ја земеш. Така да нема логика.
   
  На senza.parole, thegirld, Sky-butterfly и 5 други им се допаѓа ова.
 17. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Немој се пресмеав со постов. Пишав во постот инженер и да во скопје студирав, машински факултет, тамо трошев пари, патував секој ден по 3 часа ( на сонце, ветер, снег, дожд), немав време да се запишам на курс за шпански јазик, зошто прво во мојот град нема, а второ затоа што моето време го трошев по патишта И мојот просек и покрај сите маки беше подобар од скојаните до 2ра година. Е до 2 година во мојата група ( смер) имаше 2ца скопјани и 9 провинцијалци, јас бев единствено женско. После 2ра год останавме само провинцијалците и сите дипломиравме и се боревме до крај, додека на скопјаните им беше многу тешко. Не знаев дека сите тие од скопје се со Ариевска плава крв и дека треба да им се поклонуваме. Едниот од нив работи како чувар. Ама битно е човекот е скупјанец.

  Не ми е сеуште јасно како може во една толку мала држава да постои провинција. Кина има провинции 16 ама тоа е Кина. Не знам како Македонија е поделена на провинции, како чудно ја мешате со Римската империја.
  Терминиот „провинцијалци“ покаужува колку „сељаци“ се тие што го користат.

  Кој провинцијалец тебе ти дојде дома и ти го окупира станот? Ако си подобра ке го задржиш твоето работно место, ако не ке си заминеш, зошто цела држава вложуваше само во Скопје.

  Се чудам како не ви смета кога некој шпон од арачиново збори на шиптарски, а паѓате во несвест ако слушнете македонски дијалект.


  Еве јас студирав во Скопје, кога добив алергија од сонце, се лекував во скопје ( секако мене повеке ме дереа), сега кога сум бремена пак сите испитувања ми се во Скопје ( приски, д-димери нез што). И јас трошам и време и пари за пат за да се прегледам во скопје, зошто во мојот град нема таква можност. За да го однесам внук ми да види золошка, пак треба во скопје. За преглед на очен детски лекар, пак треба во Скопје. Пресметано сета мака и сиот труд за студии, секако ке се борам за работно место во скопје за некои 40000 денари, наместо во мојот град за 9000 ден.
  Сега на вести кажуваа дека велосипедски патеки пак ке средуваат во Скопје. Епа тоа е.

  За крај, просек 6 не се добива зошто некоја учела за 10 а немала семинарки, тоа може по 1 или 2 предмети да се случи, а не за сите 40.
  ФМП
   
  На senza.parole, 2036, Victorian и 17 други им се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.527
  Пол:
  Женски
  Ова го има само во Балонград. :)

  Примамливо звучи, ама не ќе да е толку розево. Ќе видиш кога ќе пораснеш.
   
  На senza.parole, Victorian, stiki18 и 11 други им се допаѓа ова.
 19. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  НЕ! Кој колку е способен, тамо треба да си работи.

  Убаво кажа, во другите градови е и мизерија. И не ми е гајле дали некоја скопјанка што се влечела 10 години на педагошки дреме дома и нема работа, додека некоја од Кочани завршила во рекордно време со висок просек и работи во Скопје. Оваа влекачкава нека оди во Велес во конфекција да работи, пошто толку е кадерна.
   
  На senza.parole, bernadett, Victorian и 9 други им се допаѓа ова.
 20. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  13.141
  Пол:
  Женски
  За ова дека во Скопје се има, респект. Јас имам друг проблем и за нешто одам во Скопје. Здравјето и парите по патиштата и патарините ги оставив. Во мојот град ништо нема освен матичен лекар кој што може само да ти даде упут за Скопје се разбира.

  А за ова последново не се согласувам. Од 40 предмети мене мин 20 ми беа: Вкупно 100поени. Од колквиуми ако извадиш максимум 70 поени(7ца), семинарска10поени, презентација10поени, 10поени присутност. А 20 предменти премногу рушат просек ако го немаш ова...
  Имам случај во мојот град студент на информатика со просек 9,7 си зима типкава стипендија, а незнае да форматира комјутер.
   
  На senza.parole, Ekstaza и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.