1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во Скопје од други градови

Дискусија во 'Канта' започната од nadja29, 30 август 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
    Definitivno ne go menjavam za skopje
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Секој има право да работи каде што сака.Дали ке биде Скопје или др град тоа е негово право.Пример еве јас одлучив дека не се пронаогам во мојот град и ке барам работа во Скопје.Ке ме примите??.Секој се снаога во животот.И сега јас не сум од Скопје,но пример се мажам во Скопје што треба да правам да си барам работа во матичниот град зошто скопјани не сакат провинцијалци.И мислам дека нема потреба од такви поделби и Скопје е град и др се градови ништо не го прави поразличен.Еве сите вие што не сакате од страна народ и ние ке ставиме граница кога ке сакате да се прошетате нема да ви дозволиме ]:)]:):D:D (шала секако) ]:)]:).Затоа не ни ја бива Македонија..
     
    На candy.cane, GirlLove, mimidjon и 2 други им се допаѓа ова.
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    А ние се затрчавме:D по Скопски,се заебавам:D:hai:
     
  4. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    hahah pa ke se zatrcate koga ke sakate da podisete cist vozduh ]:)]:)
     
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кај работното место па и мажите да им ги земе. Нема мажи кај тебе во град?
    :D
     
    На lovestoneddd, GirlLove, artemidis и 6 други им се допаѓа ова.
  6. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Nema nema ..sakam skopjanec ]:)]:)
     
    На mimidjon, MilaP, Ordinary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    И пак дојдовме до тоа дека Скопје се гуши,од коли,од згради и така натака:(
     
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    А што да правиме кога сите инситуции се таму префрлете ги во мојот град па ние ке се гушиме ..Кога ке потекнуваш од друг град а не од Скопје сигурно нема така да мислиш и зборуваш:inlove::inlove:
     
    На MilaP и Ordinary им се допаѓа ова.
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Ние народот неможеме да бираме,ама инстутициите се тие кој треба да обезбедат услови:)
    Нас не ни требаат споменици,а огромни пари отидоа на глупости.Замисли што се можеше да се направи во секое градче:)
     
  10. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Како и сите др држави така и нашата сака да има метропола во овој случај Скопје и мислам дека е супер направено со сите споменици и се што е др во него треба да си горда на сето тоа (да не навлегуваме во др тема )
     
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Сигурно и зградите до пола Водно што дојдоа ти се допаѓаат:(
    Сакам да ја спомнам Словенија кај што селата се мали градчиња:)
    Искрено,не сум горда на спомениците:(
     
    На candy.cane, Annath, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Не е само Словенија каде што селата се мали градчиња има и др држави исти како Словенија далеку сме ние од Словенија ама кога гледате дека некој се труди да направи нешто вие тоа го рушите ама тоа е тоа ..овој муабет не носи на политика а немам намера да се расправам на тема политика зошто никогаш нема да додјеме на крај се ке се вртиме во круг .
     
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Немав намера да бистрам политика,се извинувам ако добивте погрешен впечаток.:D
    Само сакав да направам споредба:)
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Во вакви теми, порано или подоцна секогаш се доаѓа до истото - ние Скопјаните, вие провинцијалците, ние од друг град, вие Скопјаништата, ние граѓаните, вие селаните... Секој се снаоѓа како знае и умее. Јас бев на интервју за работа во Куманово и ако ме примеа, освен патот, друго немаше да ми биде проблем. Воопшто немаше да ми биде деградирачки што не работам во Скопје. Дури и ќе се преселев таму ако увидев дека математички ми е поисплатливо отколку да живеам тука, со оглед на тоа колку пари и време ќе губев на превоз. Ситуацијата за вработување е секаде лоша, и во Скопје, а и во помалите градови кои за жал се веќе во изумирање. И централизацијата си го прави своето, станавме град-држава. Јас кога и да прошетам во некое помало место, стварно ми е жал за луѓето што живеат таму и за градот што изгубил живост. Не доаѓаат сите во фамозното Скопје од убавини, туку од мака. Исто како што јас од мака ќе отидев во Куманово.
     
    На lovestoneddd, Animali, GirlLove и 23 други им се допаѓа ова.
  15. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Што и да правиш, секогаш за нив (скопјани) ќе бидеш дојденец. Те гледаат како нешто да си им зел.
     
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    хахааха кутрата, не ја сватија. а тие што не ја сватија од скопје се или провинцијалки? и скрос се сложувам со нејзината сакастичност. на тие од провинција само нивата им е работно место. брееејјјјј. не треба да се гледаат квалификации, мора нештата да бидат со ред. иако отворањето на фабриките е претежно во скопје, цела фела одржавни и придужни фирми е во скопје. еден документ да сакам да извадам морам да одам до скопје....и после провинцијалките ви се криви, секој си сака подобро за себе
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Тресење зелени е ова.
    Може за прост народ да го речеш но не за сите. 6 луѓе нови имам од кои само 1 од ск. Ич не ми е гајле од кај се. Ако им фаќа кликерот ќе ги учам. Ако не и фаќа и од марс да се џабе им е.
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Notorious-B

    Notorious-B Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Машки
    Не е дека некој доаѓа нешто да ни земе или слично.
    Мене ме погодува моментот што сите јадат г...а дека Скопје е село и скопјани сељаци, а на сите им гори да дојдат и да работат и се преселат у Скопје.
    Тука има удел и самата држава, шо сѐ прави, гради и развива во и околу Скопје, па нормално е да се вртат сите тука.
    Меѓутоа малце помалце ругање и јадење г....а за Скопје и за нас скопјаните кога веќе размислувате да ни се вселите во градот.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ,,Дa ни се вселите вo грaдoт?" Хa-хa. Нa мaјкa ти е грaдoт пa ти дa кaжувaш кoј мoже дa се всели и кoј штo требa дa мисли зa грaдoт и луѓетo сo кoи е oпкружен. Демек нa кoристење им гo дaвaш oд дoбрa вoљa пa сегa требa дa се oднесувaaт нa нaчин нa кoј тебе ти се дoпaѓa. Пoчит и oпштa културa требa дa се имa нo дa си гo зaбoрaвите "прaвoтo нa сoпственoст". Држaви се нaвикнувaaт и прифaќaaт рaзни култури и некултури oд цел свет, oни се зaмислувaaт кoјзнaе штo пoрaзлични oд други кoи живеaт нa 50 или 100 км пoдaлеку oд нив. Свaштa.
     
    На Oxymoron, KateKane, DAngel и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    * Како тресење зелени?
    Јас незнам со што се заминаваш ти. Но јас да се вработам некаде, скопјаните секогаш се однесуваат како нив да сум им ја зел работата.
     
    Последна измена: 30 март 2019
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.