1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во Скопје од други градови

Дискусија во 'Канта' започната од nadja29, 30 август 2015.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Леле, а јас еднаш добив e-mail да појдам на интервју во приватно, скопско училиште.
    Сва среќа го прочитав три-четири дена откако прошол терминот, иначе на душа ќе сум носела некоја. :worried:
    Ако се вработуваме кај што живееме...кај да се вработат оние од Зубовце или Пртопопинци, па еве и местенца ко Ресен или Нов Дојран, со бизнис можности од цели две локални продавници? Ќе треба сите масовно (пато, на цело село) да умрат од глад.
     
    На senza.parole, crazylady, Ekstaza и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа баш дека постои поделба помеѓу провинција и скопјани, затоа сме ваква проклета мала држава без било каков успех. Како да остани некој во помал град кога во градот има само 2 основни училишта и една гимназија? Како да предава (ако завршил да може да биди проф.) во родниот град тој/таа што се школувал/а и ги трошел/а од дома 4 години, а сите работни места се потполнети? Во Скопје во само една населба има по толку школи (и повеќе) а во помалите градови замислете дека толку се...2-3 училишта....
    Не ми е јасно зошто се прават такви поделби? Има некој корист од тие поделби? Кој како си се снашол така нека работи. Јас пример живеам во Битола или Охрид или Велес ама имам пари, плус си наоѓам убава работа и можам да си земам стан во Скопје. Кој можи да ме избрка? Не е Скопје мое или твое, од сите е...Господ да чува ко мали деца....
    Убаво рече форимџиката погоре, ајде во Кина, во Јапонија, по Америкине онаму нормално има провинција, пошто се милионски и милионски држави ама во Македонија срамота е да се делат луѓето на провинција и скопјани...нема логика, еден грст народ сме и уште да се делиме (facepalm)
     
    На senza.parole, Sky-butterfly, Ekstaza и 8 други им се допаѓа ова.
  3. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    wow koja filozofija skopjankite MORA da se vrabotat isklucivo vo skopje,ma ajde spustete se na zemja molim ve.

    ne sme krivi nie provincijalcite sto nasata drzava go forsira samo skopje,sekoj se bori za podobra idnina,pa dali so vrski ili bez vrski,takva ni dojde denesnicata.
     
    На senza.parole, stiki18, Sky-butterfly и 4 други им се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ке кажам на кратко само за мојот град пред 90те. Тогаш работеа големи фабрики: Пелагонија, Циглана, Декон, Силика, Стаклара и никому не му текнуваше да замине во Скопје иако ни тогаш немавме: театар, золошка, клиника, музеј, базен......... Денес се се врти парата во Скопје и секој гледа да преживее. Нема рамномерна распределба во државава и приморани се многумина да заминат од својот роден град. Никој не сака да живее во загаден у пренатрупан град, ама кога се мора, тоа е. Еве јас би сакала да живеам во мал град и среден, како Кратово на пример, но што и каде по ѓаволите би работела? Еве ако се нуди доброплатена работа одма се селам тамо.

    Тоа што некоја ја имала таа срека, односно случајност да се роди во Скопје, не ја прави супериорна над другите МАКЕДОНКИ кои не се родени во 'центарот на светот-скУпје“ и ако не е способна да се снајде во својот град, тогаш ич не е мој проблем.
     
    На senza.parole, Victorian, stiki18 и 9 други им се допаѓа ова.
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Скoпје не е нa скoпјaните, нa сите е и вo ред е aкo имa пoтребa oд кaдaр дa се врaбoти oнoј кoј е нaј квaлификувaн...нo сепaк знaете ли кoлку е бoлнo дa седиш без рaбoтa иaкo си квaлификувaнa скoпјaнкa (не скупјaнкa) сo дoбaр прoсек, дoбиен сo судни мaки нa фaкултет кaде 90% oд прoфесoрите беa oд прoвинцијa ( и oдгoвoрнo тврдaм нaјтешкo им беше нa скoпјaните дa им дaдaт oценa), a вo истo време другaрите oд прoвинцијa сите дa рaбoтaт вo држaвни институции.
    Акo имa некoјa бoдoвнa листa при врaбoтувaње сметaм декa требa местoтo нa живеење дa е фaктoр, не пресуден, нo бoдувaн.
    И уште нештo...не ме зaсегa штo oд првa ќе скoкнете... Дијaлектите се бoгaтствo нa јaзикoт, нo кoгa ќе ве врaбoти чичo вo некoе министерствo, бaнкa...мoжете дa се пoтрудите дa збoрувaте литетaтурнo мaкедoнски... Рекoв литерaтурнo, не скoпски!
     
    На senza.parole, black-angel, Daleron и 12 други им се допаѓа ова.
  6. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Не ми смета тоа што се вработуваат луѓе од провинција во Скопје.
    Ама ми смета тоа што се привилегирани откако ќе се вработат. :!:
    Неможе секој празник тие да се дома затоа што далеку живееле, а ние на работа.
    За Божиќ, Бадник, Велигден...и сите други празници...па и ние имаме куќа и семејства и сакаме да сме дома за празници, што ако сме од Скопје :envy:
    Јас нели сакам барем еден празник да сум дома а не дежурна на работа за некој друг да си оди дома - јас да сум 12 или 24 часа?? Кај не си слободен, па згора на се уште и цел ден...
    Е ова е нешто што ме иритирало отсекогаш...
     
    На black-angel, cresa-jagoda, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    мила а ти нели секој ден се вракаш дома кај семејството, додека тие се гледаат само за прзници?
     
  8. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Кога двајца работат по 20 саата дневно...неможеш да се видиш како што треба...
    Дури и да се видиш, Божиќ и Велигден не е секој ден, ако е таа слободна за Божиќ, фер е јас да сум за Велигден.
    Па не сме ние црни офци...
    Празник си е празник, на некој ништо не му значи, мене лично ми значи и ете ми сметало тоа отсекогаш и ќе ми смета.
    Ајде ќе проголташ некако да си барем прва смена...па да си дојдеш на ручек и да седнеш со фамилија како човек....ама 24 часа??
     
    На black-angel, cresa-jagoda и Eli23 им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Им прогледуваат низ прсти само на оние кои се вработени преку врски или преку партија, најчесто низ државни установи и администрации.
    Прашајте ги оние вработени кај приватњаци да видите што ќе ви кажат.
     
    На Ekstaza, theowndemon, Anon и 4 други им се допаѓа ова.
  10. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам имам големо работно искуство, долгогодишно, и во приватни фирми и државно...
    Секаде го има ова...
    Или па јас сум невиден баксуз...за последниве 10 години сигурно да не сум дома за ниеден празник...можеби и повеќе:headbang:
     
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Потполно се согласувам со sanjaeva, истото го доживувам и јас на факултет.
    Туку, мене ми е интересна една друга работа. Јас апсолутно не се издигнувам над некој само затоа што сум од Скопје (што би било многу глупо) и се дружам со сите, никој не делам во групи, ниту пак оговарам.
    Арно ама, сум приметила, кога ќе дојдам во конфликт со некој што не е од Скопје, одма напаѓаат со "а па што, вие од Скопје подобри сте, побитни сте, и слично?" A воопшто не се ни спомнува таква тема.

    Некако, како проблемот со скопјани да ви е всаден уште од раѓање, како така да ве воспитувале, скопјани се вакви, такви, дигнати, се замислуваат и не знам што. Не ми се случило еднаш ова, туку многу пати и секогаш доаѓам до истиот заклучок. А секогаш, буквално секогаш внимавам на мојот однос спрема сите, никогаш не сум била ни безобразна, нит сум навредувала.

    Okcenzi одма почна со СкУпје, скУпјанки... и на што ви личи тоа? Всушност, никој не ве смета ни за подолу, ни ве навредува, туку вие самите си го правите тоа, таква ви е психата.
     
    На izabela.nik, black-angel, Sky-butterfly и 4 други им се допаѓа ова.
  12. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    А чекај ние што се провинција не заслужуваме да живееме и да работиме скопје?Немаме право да бараме надвор од нашите малички градови каде што се работи во конфекции за 6000 денари а си завршил факултет?
     
    На Ekstaza, ennaz и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Што се однесува до вработувањето, луѓето ги делам на работници и неработници.
    Се додека колегата си ја работи работата и не се шлепа на мој грб, не ми е гајле од каде е, ако сака од марс нека дојде.
    Ама треба да бидеш човек, и да речеш чекај бе и оваа има фамилија, секогаш ме менува, дај јас еден празник да работам таа да биде дома со семејството, што ако е од Скопје...
    Е баш ме интересира како ниедна до сега не го помислила тоа :x:x:x
     
    На Ekstaza, cresa-jagoda, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Е кaкo штo немa преднoст зa врaбoтувaње спoред местo нa живеење, не требa ни дa имa рaзлични услoви зa рaбoтa. Акo ти чини рaбoти, aкo не не мoрaш.
    Не дa е oд прoвинцијa, нa Oбaмa дa му е брaтучед, зa прaзник ќе биде или кoму му е редoт или чoрбa :)
     
    На Anon, cresa-jagoda, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    @MacaLove
    Зборуваш за изолирани случаи. Никој нормален не би си правел комплекси од ваква смешка.
    Мене никој не ме воспитувал да плукам по скопјани или по луѓе од било кој град, за мене сите се исти без разлика на потеклото и секој ќе си ја бара среќата во работата, љубовта, па и општо низ животот онаму каде што мисли дека има најголеми шанси.
    Моите секогаш ми велат - не ти е домот тука, дом ти е целиот свет, а ти учи, собирај памет и бирај каде мислиш дека најдобро ќе се пронајдеш себе си.

    Патем, смешно е, што во земја со големина на напрсток се прават поделби на скопјани и провинцијалци, без разлика што ете да речеме си од Битола, која е ако не се лажам втор град по големина во земјава, ама битно не си од Скопје, жал ми е.
    Кои црни провинции ги има кај нас, дај малце размислете. На крај доаѓаме до заклучок дека едноставно под „провинција“ се смета сето она кое не е од метрополата, а ако некој навистина го мисли тоа, искрено - жал ми е за него.

    Тоа Скупје и скупјанки @okcenzi верувам дека го кажа со доза на сарказам, а и не е нешто страшно или болка за умирање - имам другарки скопјанки кои се шалат за ова на сопствена сметка па никому ништо.
    Исто е и кога скопјани прават шеги со wanna be фрази на дијалект, па ете не гледам дека на некој толку го погодило во срце. :)
     
    На Magnolija, Victorian, Sky-butterfly и 11 други им се допаѓа ова.
  16. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Да бидам искрена, и мене ова многу ме има нервирано. Кога работев на факултет, и 90% демонстратори не беа од Скопје, кога требаше сесија да чуваме или колоквиумска додека нема настава, одма почнуваа со тоа „ама празник е, јас од Тетово ли да доаѓам? ај ти тука си од Скопје...“, па некоја друга од Куманово, итн. Па чекај малку, и јас и ти сме од ист ранг. На иста позиција сме, треба реалтивно исто да сме оптоварени, и исто сме платени. Зошто ти да си одиш дома во 15:30, а јас во 17 часот? Зошто ти од 29 декември до почеток на нов семестар да не одиш на работа, а јас (и другите од Ск) сабајлечки да ги држиме и твоите испити? И мене ми требаат 40 минути да стигнам до работа, и тебе. Тоа навистина не е фер. Среќа, понекогаш постојат праведни авторитети.
     
    На black-angel, cresa-jagoda, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Па не знам баш дали се изолирани, јас сите што ги знам што не се од Скопје, а знам мнооооогу, во даден момент реагираат така. Дури и од страна имам слушнато, на моја колешка што е исто од Скопје и изреагираа дрско, без никаква причина.

    Факт е дека всушност ние сите што мислиме дека не треба да се делиме на провинцијалци и скопјани сме мала бројка, а тоа се должи на воспитувањето.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Знам дека не сум единствена што го искусила тоа на работно место ама ај...

    Е така, како што нетреба да бидат тие дискриминирани за вработување бидејќи доаѓаат од друг град, нетреба ни ние да бидеме дискриминирани за вакви работи само затоа што сме од Скопје...а тој од Куманово или Тетово побрзо ќе стигне дома за пола саат со автобус отколку јас од еден крај на градов до друг во гужвите(facepalm)

    Исто работиме, иста плата зимаме, исти одговорности имаме, неможе некој да биде привилегиран за се нешто...:!::!:
    А за пречење не ми пречи никој, ама додека имаме ист третман затоа што ТРЕБА да имаме ист!
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    А зошто ти Маца така на големо тврдиш дека тоа на сите им е всадено во психата?
    Небаре наместо мајчино млеко, им држат лекција дека скопјани се зло и скопјани се нешто најстрашно на свет, па и обратно.
    Многу се лажеш, батали маалски муабети на секаков народ кој се мота по факултетските згради деновиве.

    Луѓето едни на други си ставаат вакви бубачки во глава па после секогаш Станко е крив.

    Патем, демонстраторите по факултетите во најголем број случаи влегуваат на „работното место“ преку дебели врски. А тие врски, придонесуваат за вакви ескалирања зашто нели, на внукот на владиката секогаш му се прогледува низ прсти - сосема иста ситуација како и оние со партиската книшка во ракав.
     
    Последна измена: 31 август 2015
    На Ekstaza, Anon и okcenzi им се допаѓа ова.
  20. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Изгледа тебе такви колегите ти се погодиле. Треба да си направиш со нив договор, ама само да знаеш дека не се баш сите исти и не се вадат сите со изговорот дека се од провинција, па ај за празници да бегаме дома. Ете во моментов што ми текнува дека имам двајца вујковци што работат во Скопје, а се од провинција. Едниот државно, другиот приватна фирма (двајцата со факултет, убави позиции). Не се сеќавам кога последен пат се дојдени дома за празник. Најсериозно. Ретко, ептен ретко ако ги пуштат за некој празник, ама следниот празник обавезно се на работа.
    Е сега ти излгеда немаш среќа со колегите.
    Ама и погоре убаво кажаа, вие и што живеете и што работите во ист град тогаш секој ден се гледате со семејствата...па зошто барем за некој празник да не го замениш некој колега од провинција, па и тој малку да се види со семејството.

    п.с. Ми текна и за тетка ми. И таа работи во аптека, и ако се погоди некој празник во петок, тогаш е слободен ден...но таа не може дома да се врати од четврток вечер. А зошто? Зашто во сабота мора пак на работа, а никој колега не ја заменува.
    Пак ќе ти речам, ти си налетала на такви ретки случаи па што ти бараат да ги менуваш на секој празник.
     
    На Rama, okcenzi и IronLady им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.