1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување во еден, а живеење во друг град

Дискусија во 'Барање работа' започната од memory, 20 септември 2012.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Се согласувам Jewel, истото го мислам, ама муабетот беше „Скопјаните не ги сакаат провинцијалците оти.....“, па затоа акцентот беше на тоа - сакав да укажам дека не е се` така црно со дојденците во Скопје и дека некои луѓе буквално живеат од нив.
    Чисто колку за инфо, нека кажат оние во чии градови се отворија дисперзирани студии и почна приливот на студенти дали има разлика. Факт е дека ја поттикнуваат економијата во тие градови, тоа е нормална работа.

    Во муабетот за мама и тато не беа вмешани „сите“, туку оние кои мрчат дека други им ги земаат работните места, а не мрдаат со малото прсте тоа да го променат. Немам против никој, без разлика од кој град доаѓа, ама имам против луѓето кои дремат дома, кенкаат и редовно наоѓаат дежурни кривци. Има работливи и неработливи луѓе, првите каде и да ги фрлиш ќе се снајдат, а за вторите важи сукњата и паричникот на тато.
     
    На Mikako му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Многу добро ми е познато патувањето до Ск и тоа цели 5 години патував, студирав таму и работев кратко време и секогаш ќе постои деградирање на провинцијалци, сакале вие т.н скопјани да го признаете тоа или не.Не сакам никога да навредам, но ако некој е решен да учи ќе учи и на Марс,а не да оди во Ск. само да се омажи или да ја украде работната позиција на некој друг кој по чиста случајност е од Ск.Немам ништо против луѓето што се родени и живеат во нашиот главен град ама факт е дека со самото прашање од каде си за тебе формираат слика, која можеби нема врска со реалноста поврзана за тебе.Имам и јас пријали од Ск, не дека не, ама по некој случајност претежно сите имаат потекло од провинција и веќе долги год. живеат во Ск, а останатите се пријатели кои додека имаат корист од тебе до тогаш те дружат и те сметаат за дел од нивната т.н помпезна елита.
    А за тоа дали се исплати да патуваш по сат време до Ск. за работа не се исплати ама оди најди работа во средина како мојата каде се е исполитизирано или е албанизирано, со ретки исклучоци на наши луѓе кои со мака и пот го заработуваат лебот и кои се надеваат на подобро утре, а веќе им поминало времето за градење кариера, но сепак се тешат со тоа дека ќе биде подобро, а реално никогаш нема да биде подобро и никој не е крив што само во Ск. се отвараат добри раб. места и што секој се бори да преживее.
     
    На SnowWhite8 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе. Ептен е заморно патување секој ден и какви 20 минути од куманово до скопје тоа е цел час. Мене толку време ми треба да стигнам до ск. Па уморна од пат и цел ден таму седиш после кога си дојдеш дома целата си за никаде. И така секој ден. Па и на провинцијалците не им е ич лесно и не сме ние криви што ништо нема во куманово зборам за оние кои учат во ск а и за оние кои работат. Мислам редно е барем нешто да се инвестира и во помалите градови да се отвори фирма некоја или факултет. Близку сме до ск да ама сепак не е исто да имаш нешто во твој град или надвор од градот.
     
    На Tanjamm и Oxymoron им се допаѓа ова.
  4. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си кажам мислење :lol: Како прво кој сака каде сака таму нека работи ... .
    Еве конкретно за мене и за луѓето со кои јас се дружам секој си ја прави сметката јас лично не би прифатила работа во Скопје која ќе ме води во минус ... дома би ја прифатила бидејки нема да имам трошооци а ке стекнам искуство секако нема што да правам :D а да работам за 6000 па и за 12000 и од дома да ги изложувам да плаќаат за кирии поарно дома ке седам бе ... а ако на некој му се укаже прилика да работи со убава плата и да си ја разива кариерата.
     
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Потешко од ова нема. Патување секој ден. И по сонце, дожд, снег. Губење на време во трескање по патишта. Уште потешко е со фамилија, зошто најчесто таа трпи поради работењето во друг град. Да може да бирам истата работа, помалку да ми е платена, само да сум си во истиот град, ич не се мислам...
    Секоја чест на оние што го издржуваат ова темпо. Мене уште малце ми фали да се откажам... Може некоја ќе се усреќи со моето работно место :lol:
     
    На Annath и eli25 им се допаѓа ова.
  6. ELIDavor

    ELIDavor Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.788
    Пол:
    Машки
    Ај и јас да се приклучам.
    2 години и 5 месеци работев во Дмм во Кавадарци секоја ден патување по саат ипол во двата правци за прва смена треба да станиш во 3 ноќта да пиеш кафе да се облечиш и да заминеш автобусот тргнува во 4:20 часот од таму се враќаш во 15:05 часот.
    Во лето некако се издржува ама во зима да станувам толку доцна косата ми се креваше па штом ќе си помислев дека надвор е многу ладно најискрено не ми се ни стануваше. На трета смена тргнуваш во 20:20 часот.
    Па се случило сообраќајка на патот па сите коли запрени колони чекаш се нервираш па во зима автобусот останал дефект дремиш без греење, некогаш не ни пуштаа парно луѓето штедеа и зима во 3 ноќта ајде како пингвини внатре во автобус туткај се со капи шалови вентиаги само да се стоплиш. Кога се враќавме од прва смена и кога одевме за втора не пуштаа некогаш клима внатре се варевме во автобусот но мора да одиш само за да извадиш колку толку пари за да не им велиш на твоите дајте пари, ама и ние сме машки и за нас важи правилото Абе ајде маж си или што си.
    Одмор мн малце ти останува само за спиење макар и 2 години само во автобус спиев, за да се видиш со друштво тоа малце ќе го подзаборавиш, роденден да чекаш во викенд треба да им се правдаш како не знам што да правиш за да те пуштат на враќање можи некогаш и на нозе ќе стоиш до Прилеп бидеќи некој сакал да оди чаршија а му било далеку да си оди дома па да излези едноставно не му се одговарало и многу пати имам спиено на нозе бидеќи си изморен премногу.
    Но како и да е сега сум на работа пред 2 месеци во Прилеп во „Ghenterm“ и ми е блиску одма стасуваме до град повеќе време да одмориш и да се видиш со сите.