1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување со диплома C2 англиски

Дискусија во 'Барање работа' започната од Kate89love, 11 мај 2018.

 1. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  Здраво,

  Дали постојат некои опции за вработување со C2 диплома за познавање англиски издадена од Кембриџ? Нешто како „професор“, преведувач, писател на статии во некој весник/магазин?
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.890
  Допаѓања:
  28.555
  Пол:
  Женски
  Професор само со диплома за завршен Филолошки факултет.
   
  На Dust, КикиМаус, Justicija и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  30.589
  Пол:
  Женски
  Во средно или основно училиште нема шанси но можеш да се вработиш на пример во некое приватно училиште за часови по англиски. Познавам две такви кои даваат часови во приватни училишта на помали деца а ниту една од нив нема филолошки туку едноставно си имаат добро познавање на јазикот.
   
  На mira.mira и marchi-cool им се допаѓа ова.
 4. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.821
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  а каква е таа С2 диплома? Јас имам 4 дипломи од завршени курсеви по англиски за кои сега слободно можам да си ги фрлам. Криво ми е за парите што сум ги потрошила а богами и за времето.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.158
  Допаѓања:
  30.589
  Пол:
  Женски
  Verojatno stanuva zbor za C2 nivo, na Bilats toa e najvisokoto nivo.
   
 6. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.164
  Допаѓања:
  152.757
  Пол:
  Женски
  Не е оваа диплома како оние кога завршуваш година на курс или кога завршуваш цел курс, туку се интернационално признати дипломи, ако сфатив точно. Ваквите дипломи се допиваат со полагање на интернационално признати тестови.
  C2 ако не се лажам е advanced и највисокото ниво кое можиш да го добиеш (A1, A2 - beginner; B1, B2 - intermediate; C1, C2 - advanced)


  На темата, исто како мислењата погоре, мислам дека можиш да работиш само во приватно училиште за јазици. Ама не сум информирана детално.
   
  На Dust, boo3 и marchi-cool им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.890
  Допаѓања:
  28.555
  Пол:
  Женски
  За професор потешко ќе најде работа. Поисплатливо ќе и биде ако преведува. Тоа може и од дома да го работи. Солидно се заработува.

  За да можете да полагате за С2 диплома мора да ги имате завршено сите степени курс по англиски. А тоа се 8 степени. Таа е интернационална диплома.
   
 8. Afrodite¥

  Afrodite¥ Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  2.979
  Пол:
  Женски
  Знае некој колку се плаќа да се полага за C2? Сум слушнала дека цената се движи околу 150 евра, не знам со сигурност.
   
 9. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  Толку ти се отприлика и IELTS и TOEFL, мада првиот најавија дека ќе поскапува, само не знам од кога.
   
 10. Carissa

  Carissa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2017
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  LinguaLink nudat podgotvitelen kurs i ispit za C2 nivo. Jas plakjav po 7500 za ispiti, a kursot obicno e okolu 12-13000.
   
 11. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  170.729
  Пол:
  Женски
  Не мора апсолутно ниеден курс да имаш посетено, не е предуслов. Јазикот може да го научиш на било кој начин, јас го научив со престој во Њујорк

  Околу 150 евра е
  За C2 најчесто се полага САЕ или CPE тест затоа што булатс и сличните се крајно непотребни. С2 е последното скалило на CEFR така да се бара прилично доста.
  Реална да бидам ниеден курс нема да те спреми за С2, за С2 или знаеш или не знаеш.
  Може само финесите на тестот да ти ги доловат и каде за обратиш внимание..
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  Одговор на сите:
  C2 е proficiency диплома, која е интернационално признаена, и е највисокиот степен на познавање на англискиот јазик. Цената на испитот е околу 9000 ден како што знам, а за поточни информации мислам дека би било паметно да се јавите во центарот за странски јазици и да прашате.

  Прашање до сите:
  Дали познавате некое приватно школо каде би прифатиле некој (хонорарен) работник или некоја установа која бара преведувачи?