1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување со економски факулетет

Дискусија во 'Барање работа' започната од mimiiiii, 30 јули 2012.

 1. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Тазе дипломирана сум , па ме интересира какви искуства имате колешки :D има некој вработен на струка пратам огласи знам дека е рано ке си почекам :D па споделете знам дека е тешко да се најде работа какви се вашите искуства :D
   
  На Kikilita му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AngieVi

  AngieVi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Моето искуство е разочарувачко ...помина цела година од кога дипломирав и се уште ништо...буквално секој ден сум на страниве за барање работа...и барем еден оглас во неделата (ако не и повеќе) има за дипломирани економисти, секогаш аплицирам но во главно не добивам повратен одговор...Повеќе гледај онлине апликации од страна на банките и некои компании кои имаат дел КАРИЕРА каде можеш да аплицираш
  Со оглед на тоа што од Агенцијата за вработување неодамна известија дека во Македонија има 5300 невработени економисти...стварно незнам што ке правиме...
   
 3. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Рано е да се жалам само 4 месеци ама незнам уште каде не пратив одговор на 2-3 места :sweat: и потоа ке ви се јавиме и ништо. 5300 економисти се од 2011 има уште на таа бројка сеа, може некоја феминка ке ни каже позитивно искуство да не дигне у морал ....
  А и се извинувам сега видов дека сум пишала факулетет наместо факултет :lol: сум брзала
   
  На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Minnie89

  Minnie89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  јас веќе 3-4 месеци активно барам работа,нема оглас на кој не аплицирав,и за државен службеник испит положив и од тие огласи незнам веќе на кој не аплицирав никој не ми ни вратил,единствено на две места ме викнаа демек на интервју уствари тест англиски правевме,на едното бевме неколку на другото милион луѓе и секако ќе ви се јавиме,ќе ви пишеме на маил и ништо од тоа.Жално е си завршил Економски факулет да не можеш работа да најдеш
   
 5. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  11.269
  Пол:
  Женски
  Ооо за државен службеник не се ни надевам ххаах ако немаш подршка научна фантастика е :D
   
 6. Minnie89

  Minnie89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  хахахах приметувам,ама и општо научна фантастика излага работава со факултетов
   
 7. AngieVi

  AngieVi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  И јас бев на едно тестирање пред 2-3 недели англиски, што го најавија како интервју а уствари беше тестирање...и ништо ни mail ни повик :^) . Навистина најмногу од се ме иритира што скоро никогаш не добивам одговор на испратените апликаци :( А тоа дека аплицирам на се и сешто па и со средно што се бара е тоа друга работа...Катастрофи, како што гледам најтешко е за економистите да се најде работа...има премногу дипломирани економисти :(
   
  На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Majte8

  Majte8 Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  Баш сакав да видам дали има отворена ваква тема, затоа што веќе се чуствувам досадна кога им зборувам на моите пријатели дека не можам да најдам работа, па ајде тука на раат да си кажам :) дипломирана сум веќе две години на економскиот факултет, маркетинг отсек, никогаш не верував дека ќе биде волку тешко да најдам работа :( сум била на интервјуа и на тестирања по банкиве ама сега за сега само чекам.. сум била на тестирања и на други места, сметководствени, бироа, интервјуа за канцелариски работник, не бре брате нигде не пали... за овие две години додека сум дома, само идам на некои обуки, пракси, мислам животот ми помина во обуки и пракси :D ама ајде дај боже да се погоди нешто не знам што да кажам, ако има некој да се пожали за темава и да каже дали има надеж, ќе го ислушам :)
   
  На mimiiiii и AngieVi им се допаѓа ова.
 9. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.337
  Допаѓања:
  10.770
  Пол:
  Женски
  Како што гледам работа тешкоооо, мнооогу тешко. Јас имам уште една година до дипломирање, ама уште сега се чудам што ќе правам откако ќе дипломирам. Гледам дека нас економистите не има со лопата да не ринат :)
   
 10. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Многу тешко се согласувам и јас.ЈАс сум на почеток на студирање на економнскиот факултет,но знам дека за работа е многу тешко да најдеш.Го студирам факултетот затоа што тоа го сакам и тоа ми лежи а не дека се завршива лесно.И искрено многу лесно за завршува економски по новиве програми,скратени предмети и слично.Но настрана од тоа,за работа е многу тешко.По мое,мислам дека факултетите како економски,правен треба да се стават неколку години во мирување,па ако не тоа да се намалат квотите.но како што слушнав квотите за наредната година ќе бидат зголемени,па не зна што мисли државава каде сите тие економисти ќе се вработат.
   
 11. Dacja

  Dacja Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2013
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  39
  Не е поентата само да се најде работа. Понижувањата допрва доаѓаат откако ќе почнеш да работиш и некој си неписмен со средно чевларско ќе ти биде надреден, е тогаш ти доаѓа да ја посакаш работата на кафекуварката. Да можев назад да го вратам времето, повеќе би го трошела во воспоставување на нови познанства, градење на истите, отколку спремање на испити.
   
  На Tam4yy, Vodolija88, mimiiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. AngieVi

  AngieVi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  ^ Целосно се согласувам. Ми се случи да бидам избрана за волонтер во област односи со јавност на јавна институција...јас и уште едно девојче со завршено само средно. И претпоставениот ни вика И ДВЕТЕ НЕ СТЕ СО СООДВЕТНИ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ОВАА ПОЗИЦИЈА но сепак вие бевте избрани. Во ист кош не ставија :x

  Премногу економисти не има, мислам дека и покрај тоа што премногу учиме за да положиме со една 6-ка, се помалку и помалку се ценат дипломираните економисти во државава. Работава е секој може да заврши економски и правен....а не е баш така :fubar:
   
 13. m1a

  m1a Активен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2021
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Дали има некоја работено во Маимпекс како економист? на интервју ми понудија добра плата, но гледам често имаат огласи и затоа ми е малце сомнително
   
 14. Nataska1989

  Nataska1989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Здраво и јас бев на интервју во Маимпекс и некако не ми оставија добар впечаток, ми рекоа да ги побарам јас за неколку дена па да ми кажат дали сум примена и денес гледам на вработување пак имаат пуштено оглас.