1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врање

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од blueeparadise, 8 јануари 2017.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.276
  Допаѓања:
  5.788
  Доста често сум одела во југоисточниот дел на Србија, дедо ми има куќа во едно мало градче со убава природа, па така сум минала низ Врање, Сурдулица, Владичин Хан.. Сите, според мене - симпатични градчиња. Но, сум ја немала приликата да се задржам малку подолго во некое од нив.

  Затоа, се решив откако ќе поминат снеговите да отидам до Врање на еден ден на прошетка, па ја отворам темава за да прашам дали некоја феминка го има посетено, што има нешто интересно да се види, да се посети, места за излегување, убави кафичи/ресторани? Времето ќе ми биде ограничено па не сакам да лутам по градот, доколку некој би знаел да ми посочи што како. :)

  Инаку, оф топик, кога веќе се споменува Србија, ама Белград ми е малку преценет, не дека не е убав, но како што според мене само Скопје не е Македонија, така ни Белград не е цела Србија, има многу поинтересни и полни со живописна природа - градови.
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.932
  Допаѓања:
  10.063
  Се сложувам. И мене ми се многу убави и Врање и Владичин Хан. Врање е мало гратче, нешто како Велес е по население, но се ти е во центар и има што да се види. Имаат две убави цркви, едната е на рид се вика Свети Никола, а другата е блиску до болницата на влезот од градот. Убава црква со двор. Имаат и музеј кој е интересен во центар. Лесно ќе се снајдеш затоа што се е на куп. За кафулиња и ресторани имиња не знам, но сите се на едно место, едно до друго и на сите страни мириса на скари и печени кокошки. Хан кога ќе се стопи снегот планирам да одам и јас.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски
  Мало но убаво гратче...а и блиску :D
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.545
  Дајте некој број или линклодхотел/хостел/соби/апартмани од Врање за Нова година?
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.706
  Пол:
  Женски
  Врање е многу убаво, живо и интересно гратче, има добри кафичи, ресторани со убава скара, слаткарници, продавници и бутици. За скара би го издвоила ресторан Хобит во центарот на градот. Се’ е сконцентрирано во центарот и блиската околина, така што лутање нема. Вреди да се посети.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.402
  Пол:
  Женски
  Ве молам ако има некој инфо за некое сместување во Врање нека ми пише во лп или тука. Фала однапред.
   
 7. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.932
  Допаѓања:
  10.063
  Види на букинг, близу автобуската има хостел, видов минатиот пат кога бев. На неколку минути од автобуската има хостел.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marristovska1

  marristovska1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Здраво, ме интересира дали утре работат бутици и продавници во Врање? И дали може да се плаќа во денари (ако не, дали можам таму да сменам или како да правам)? Фала ви многу :)
   
 9. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  3.873
  Допаѓања:
  7.382
  Пол:
  Женски
  Со картичка може да си плаќаш
   
  На marristovska1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marristovska1

  marristovska1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2015
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу:)) А кафанче некое да ми предложите за ручек?