1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врање

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од blueeparadise, 8 јануари 2017.

  1. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Доста често сум одела во југоисточниот дел на Србија, дедо ми има куќа во едно мало градче со убава природа, па така сум минала низ Врање, Сурдулица, Владичин Хан.. Сите, според мене - симпатични градчиња. Но, сум ја немала приликата да се задржам малку подолго во некое од нив.

    Затоа, се решив откако ќе поминат снеговите да отидам до Врање на еден ден на прошетка, па ја отворам темава за да прашам дали некоја феминка го има посетено, што има нешто интересно да се види, да се посети, места за излегување, убави кафичи/ресторани? Времето ќе ми биде ограничено па не сакам да лутам по градот, доколку некој би знаел да ми посочи што како. :)

    Инаку, оф топик, кога веќе се споменува Србија, ама Белград ми е малку преценет, не дека не е убав, но како што според мене само Скопје не е Македонија, така ни Белград не е цела Србија, има многу поинтересни и полни со живописна природа - градови.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Се сложувам. И мене ми се многу убави и Врање и Владичин Хан. Врање е мало гратче, нешто како Велес е по население, но се ти е во центар и има што да се види. Имаат две убави цркви, едната е на рид се вика Свети Никола, а другата е блиску до болницата на влезот од градот. Убава црква со двор. Имаат и музеј кој е интересен во центар. Лесно ќе се снајдеш затоа што се е на куп. За кафулиња и ресторани имиња не знам, но сите се на едно место, едно до друго и на сите страни мириса на скари и печени кокошки. Хан кога ќе се стопи снегот планирам да одам и јас.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Мало но убаво гратче...а и блиску :D
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.539
    Дајте некој број или линклодхотел/хостел/соби/апартмани од Врање за Нова година?
     
  5. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Врање е многу убаво, живо и интересно гратче, има добри кафичи, ресторани со убава скара, слаткарници, продавници и бутици. За скара би го издвоила ресторан Хобит во центарот на градот. Се’ е сконцентрирано во центарот и блиската околина, така што лутање нема. Вреди да се посети.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако има некој инфо за некое сместување во Врање нека ми пише во лп или тука. Фала однапред.
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Види на букинг, близу автобуската има хостел, видов минатиот пат кога бев. На неколку минути од автобуската има хостел.
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marristovska1

    marristovska1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира дали утре работат бутици и продавници во Врање? И дали може да се плаќа во денари (ако не, дали можам таму да сменам или како да правам)? Фала ви многу :)
     
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Со картичка може да си плаќаш
     
    На marristovska1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marristovska1

    marristovska1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу:)) А кафанче некое да ми предложите за ручек?