1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би осудила мајка што одлучила да не дои. Но, тие што мислите дека само градите ја менуваат формата со доење хаха. Ај ке зборам за мене, а не генерално мада мислам дека кај повеќето се случува. Прва промена во бременост ми беше кај градите, одма пораснаа и целите се направија со стрии. Се здебелив, кожата ми стана сува, косата залепена за глава, стрии, целулит, одам и се тресам целата како желатин, акни итн итн. Ако мислите дека само градите се жртва се лажете. Веројатно си мислите 'Да, ќе се здебелам ама ќе ослабнам, а ако дојам градите губат форма и тоа е тоа.' Не. Целото тело ја губи формата и никогаш не е исто. Затоа реков освен ако си Катарина Ивановска затоа што она внимава и на најмал детал зашто од тоа го вади лебот и плус генетика.

    Доењето е најмал проблем. Дај боже само градите да губеа форма. Што со белегот што го имам од царски и стомакот што ми изгледа како некој со секира да ме удрил? Цел живот се менува кога имате бебе и за мене е најубавата промена и одлука. За некој не. Така да, ако не ги сакате тие промени правилното е да немате дете, а не да не доите.
     
    На Xanty, bella.gk, RAK91 и 24 други им се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, посебно со последната реченица ;)
    Ретки се тие што не трпат промени во телото, а и генетиката е пред се :)
    Така да коментарите/ советите од двете "девојчиња" ( претпоставувам) многу ми засметаа тука, нека се вратат за некоја година да пишат кога ќе имаат деца, засега нека си ќутат, оти врска немаат колку е битно доењето за детето, врска немаат како е да имаш дете.
     
    На bella.gk, lovely12, Yowannty и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    А кое убаво тело без стрии, целулит, надвиснати гради, лузни . .. е поубаво и поважно од моментот кога бебе ти заспива на града и со тие рачиња те гали ( понатака читај драпа) по градите. Ти и градата му си се на овој свет. "И за да бидам во топ да недојам бебе"- нема шанса. Апсурдно ми е барем мене.
    Да бидам топ за мене значи да сум здрава и жива за да можам да си ги гледам децата, а не да имам тело како некои фотошопирани манекенки.
    Да, внимавам на исхраната, јадам здраво, дури и вежбам кога можам, но до мера која не го загрозува млекото и се друго на мене што им е потребно на моите деца. Бидејќи им сме потребни не само како бебиња туку уште повеќе понатака.
    Рака на срце за мајки кои од други причини не дојат, ама да им се скрати млекото заради некое килце, не оправдувам.
    Инаку јас отидов на пораѓај со + 9-10 кг. Се вратив со +5. Првите недели ослабив, но за повеќе млеко си ставив + 3-4 кг и до 4 месец бев иста како за на пораѓај.
    Почнав редовно со вежби, здрава храна, пешачење и сега сум како пред бременоста.
    Но уште дојам бебе.
    Не се оптоварувајте посебно на почетокот. Треба време да помине. Не сте ги ставиле кг преку ноќ, па така да ги симнете.
    Кога ќе почне бебе да трча сами ќе се лизнат.
     
    На bella.gk, kitty.m, Kaetana и 11 други им се допаѓа ова.
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Спречување на доење намерно без здраствена причина е грев.
    За да останат градите во првобитна состојба или за да може мама да шетка...
    Тоа е дадено од природата, цицето покрај имунитет за цел живот му е се на светот на бебето.
     
    На bella.gk, Bebac, Kitten и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Реално кој како сака може да прави 21 век е не е една илјадници се што едноставно не сакаат да дојат. А највеќе не дојат затоа што не знаат како. Во врска со имунитетот имам забелешка од личен пример. Внук ми е на АД од прв ден на сестра ми не и дојде млеко (кога читам во групата доење сфаќам и зошто но тоа е друга приказна). Детето израсна со Аптамил иде во градинка и од цела група само он не фаќа грипови настинки не е мрсулав не кашла. Јас поздраво дете немам сретнато во градинка да не се разболиш. Во овие 5 години сестра ми ни еднаш не била отсустна од работа да зима боловање ради детето а кога имал темп тоа било 2 3 дена и одма поминувал на нога што се вика..Така да не е репер ако доено да има посилен имунитет
     
    На Frosty!, Anomis11, m.i.g и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Сите ние сме различни и имаме различни мислења, но во глобала мислам дека на секоја мајка во прв план и е бебето, пред изгледот и пред се друго.
    А дури не роди една жена не знае какво чувство е тоа. И јас сум гледала бебиња од блиски слатки ми биле и се тоа, но кога го родив тоа чувство не се опишува, се заљубив на прв поглед.
    За жал се роди предвреме па имаме проблем со доењето, но се молзам и му го давам, а во меѓувреме се трудиме двајцата да научиме да цицаме.
    Кога фати со силиконската брадавица и цицаше некое време јас се стопив од среќа, ми се чинеше дека се поврзуваме уште подобро.
     
    На bella.gk, lackygirl, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Бебе за некој ден прави 9м, а јас од скоро се вратив на старата килажа со која останав бремена.
    Телото воопшто не изгледа исто, не можам да облечам ниту едни шорцеви,ни панталони.
    Јас и пред бременоста бев поправена некои 5кг, во периодот кога во глава ти се мота само бебе и зошто уште "не се фаќа" не те интересира ни тело ни ништо друго.
    Инаку дојам и ќе дојам до година а може и повеќе.
    Ја гледав на инстаграм мојафитнесмама, дали дава некој распоред за исхрана,вежби? Бесплатно или се плаќа нешто?
    Гледам добри резултати од девојки пред и потоа.:?:
    Некаде фебруари,март почнавме со мм дома да вежбаме,вежби од апликација ,ама кратко траеше 2,3 недели и баталивме.
    Мора нешто да се преземе,криво ми е толку алишта ми стојат,купувам нови:worried:
     
    На Starlič, Jana06, lackygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Земи си oрбитрек какo мене 30мин на ден дoдека баткo спие. Пoзгoдна сум сега негo пред трудна да бидам. Целулит снемав, стoмакoт ми е скрoс пoвлечен самo малце да гo стегнам треба.
     
    На Starlič и Bebac им се допаѓа ова.
  9. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали некоја од вас носи поголем број чевли? Денес извадив едни рамни сандали од прелани и кога ги облеков цврц, мали ми се. Лани нозете ми беа отечени и воопшто не ги носев, а и кога ги купив ги носев кратко, два три месеци.
     
  10. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Моја фитнес мама има програми околу 2000 ден. Дава план за исхрана и вежби. Ја следам јас доста време , иако немам уплаќано. :)
     
    Последна измена: 4 јули 2020
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    И јас помислив еднаш,му спомнав на мм, ми вика ау сакаш нова закачалка:D
    Да можам да најдам негде на старо,арно ќе биде:D
     
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    И мене така ми викаа па видoа вежбам, сега ми викаат намали сo вежбање :P има мнoгу на старo прoдаваат.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали ви опаѓа косата после породувањето, може ли нешто да го ублажи паѓањето и колку трае ова?
    Еве една недела како почна да ми паѓа и тоа во големи количини, неможам да се ислешлам ниту да ја врзам на раат рацете се полнат со коса секое поминување ;(
    Кога се погледнав во огледало од блиску гледам немам коса напред а имам и ситни проникнати влакна :worried:
    Бебе е за неколку дена 3 месеци и ја дојам.
     
  14. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Да, паѓа и тоа многу, нормална појава. Мене ми се преполови после двете деца, еве со второво тек сега престана да паѓа колку толку (бебе е 4+).
    Ќе се обнови, не се секирај, после ќе бидеш со нови влакна еден куп, секое своја политика. Антени колку сакаш, па за тоа ќе се жалиме :D
     
    На Jana06 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    И мене ми паѓаше од 3ти до 5-6 месеци.
    Џабе се нервираш,џабе и ќе пробуваш било што,додека не помине само од себе.
    Јас од страна имав дури како дупки. Сега откако пораснаа фрчат антени на сите страни:D
    Имаше пишано една членка дека и помогнало самодрастично шишање кратко.
     
  16. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 @Sofi.ja
    Ако продолжи вака и јас ќе останам со пола коса или повеќе.
    Јас ја пишав кога бебе беше месец ипол, ја скратив и проретчив малку... (facepalm)
     
    На Sofi.ja и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Да до 6 месеци паѓаше многу потоа престана ;)
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас. После првата бременост ми се зголемија стапалата и не ми се вратија во нормала. Чевли кои ги носев тогаш, едвај ги ставам сега. Тогаш ми биле комотни, сега ми се тесни.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Исто и јас. Сите чевли ми беа 39, сега не можам да ги облечам, 40 купувам. :devil:
    Не сум била единствена. Чизмите така така, патики разносени уште ги носам ама нови поголем број морам.
     
    На Starlič му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Да. За цел број.
    Не ми се ни удобни старите веќе.
    Сега се' купувам поголем број.
     
    На Kaetana, MilaSs12 и Starlič им се допаѓа ова.