1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Иста бев сега кога ми се враќа филм и ради тоа со доењето не успеав. Цело врмее припаѓав, мм ме држеше за рака да заспијам од што имав ночи страв ми беше да спијам. Уште кога ќе ми текне педијатарката ми викаше дои на кревет ако паднеш бебето на меко да падне (highfive)(facepalm) Не заспивав туку се онесвестував. Многу крваврев среќа со храна и одмор се среди. Откога малово премина на ад тогаш комплетно се средив затоа што повеќе одмарав. А за препотувањето жива вода бев цело време повеќе течности макар и со сила да надокнадиш
     
    На SkarletOHara и Marge им се допаѓа ова.
  2. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација и кај мене, се породив пред 10 дена, хормоните ми се лудница, 10 мин се тресам од студ па ме фаќаат топли бранови како жена во климакс..
    Ми се врти на секое, предпоставувам дека е заради ниско железо и умор.

    Дополнително од стандард притисок 90 со 60, сега под 130 со 90 не сум, главоболки по цел ден.
     
    На SkarletOHara, thelittle17 и Marge им се допаѓа ова.
  3. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Па за мене е малце тоа :D Реално јас спаѓам во луѓе што јадат повеќе. И сабајлечки да ме најаде смуди нема никаква шанса. Или ужина урма :)
    Можеби ако јадеш месо тоа повеќе те заситува не знам. Ќе пробам и јас по тој режим ама планирам да почнам кога ќе почне летниот предизвик.
     
    На Филотеа, mamaJana, SkarletOHara и 2 други им се допаѓа ова.
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.501
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Кога почнува летниот?
     
  5. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Исто бев и јас кога ми надоаѓаше млеко и тие млечни жлезди ми се затнува или додека да пробие убаво млеко и постојано кревав тт.. И кога ќе станев преку вечер да го дојам менував блуза потоп се правев.. Сепак разговарај со доктор, секој организам е различен
     
    На Marge му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Би требало за 4 недели. Уште нема спомнато за него. Само гледам дека спрема рецепти
     
    На Izzy_0504 и 0ли им се допаѓа ова.
  7. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Можно ли е од операцијата периодот третиов месец да ми доцни 13 дена?
    Мислам дека не е стабилизиран периодот ама сепак се загрижив.
    Заштита само кондом користиме и до сега се било ок...
     
  8. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Нормално е не се грижи.
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    По породување циклус имав прв точно на три несеци, пообилно од претходно но нормално.Наредно дпбив по месец и пол и првите два дена обилно после малку многу но од 4 ден од циклусот до денес ми е 6ти при мокрење осеќам на крајот болки во вагината, нормално е, цистит можеби или ?
     
  10. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Ептен ме заинтригиравте со муабетот за овие онлајн вежби. Специјализирани се за постпартум? За царски се безбедни?
    Очајно сакам да почнам да вежбам, ама или сум ненаспана и преуморна или немам време... А стомаков ми е како желе :D;( морам да почнам некако...
     
  11. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Не се специјализирани ама мене не ми беа тешки. Не сум осетила нелагодност кај раната или нешто слично. Мене ми се допаѓаат што се максимум 15мин, а повеќето се 10мин. И колку и да сум уморна си викам ајде 10мин можам да извежбам и тоа ме мотивира ептен.
     
    На Филотеа, Jana06, Inana123 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. TeodoraMJ

    TeodoraMJ Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, дали сте имале проблем со опаѓање на косата по породувањето? Мене ми паѓа до степен што кај челото почна да ми се гледаат празни кругови од што ми паѓа многу, а и дома ми е хаос насекаде влакна :shake: Дали постои некоја крема, шампон или нешто слично за овој проблем и кога да очекувам да се стабилизира?
     
  13. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Ништо што може да помогне во овој период, ќе се стабилизира накај 5/6месец, ова е од хормоните иста сум и јас
     
    На Филотеа и TeodoraMJ им се допаѓа ова.
  14. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    За тие што сте природно породени...
    1. Кога ви заврши жолтиот исцедок на крај, и кога бевте на прв преглед и дали ве гледаа вагинално?.
    2. Тие што имате и внатре конци, кога целосно ви заздрави раната внатре? До кога ве пецкаше?
    3. Кога почнавте со депилација, и дали надворешните рани ве болеа на депилација?
     
    На TweetyBird му/ѝ се допаѓа ова.
  15. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    жолтиот исцедок не се ни сеќавам до кога траеше, е до толку беше досаден, ама сигурно накај 40-тиот ден го снема затоа што тогаш и се издепилирав комплетно долу (не болеше повеќе од стандардна болка) за да се подготвам за гинеколошки преглед што читајќи од искуства овде, очекував да биде вагинален, но ме гледаа само на ехо.

    а ситуацијата со конците не знам каква ми беше, никој на пораѓај не ми спомна колку и каде сум шиена :?: ако добро се сеќавам, престана да пецка околу еден месец.
     
    На thelittle17 и ...Arthemisia... им се допаѓа ова.
  16. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Мене почна после третиот месец по породувањето многу да ми паѓа, ама алармантно многу, ми се појавија дури залистоци, ептен ми се изретчи косата, станот цел со влакна, по два пати денот поминував со Правосмукалка дека долга коса имам. Трагично беше 3-4 месеци, после се намали опаѓањето. Сега сеуште ми паѓа, ама не е толку страшно и се обновува имам многу нови влакна што растат. Баш кога бев на фризер и фризерката ми рече дека ми растат многу нови влакна.
     
    На Осе и TeodoraMJ им се допаѓа ова.
  17. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Обавезно консултација со матичниот гинеколог пред да се одлучиш за вежбање. Јас почнав после 4 месеци од царски, кога се вежба стомак добивам некоја тапа болка кај пределот на раната и престанувам, не се форсирам. Со останатите вежби немам никаков проблем.

    Да се пофалам, за еден месец сум видливо ослабната, од сите добивам само позитивни коментари и ми прија многу :inlove::rofl: дека од секогаш бев полничка де. И прв пат се видов себеси во кожни хеланки 8)
     
    На Филотеа, Осе, CareTee и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    80% е исхрана 20% е вежбање за видливи резултати.Кратко кажано не треба да се утепувате од вежбање ако имате намера два хамбургера да изедете после вежбање :). И не треба да се избегнува некоја храна напротив се треба да се внесува но некои по калорични работи во умерена количина. 5 оброци во текот на денот одприлика на три саати да се распределени.
    Кој има инстаграм
    https://instagram.com/dragana_fitlife?igshid=1tqs85kilesyd
    https://instagram.com/zdravko.kulinarko?igshid=18dgzwxf6nwl8
    Можеби ќе ви бидат од полза :) не рекламирам никого од скоро почнав девојкава да ја следам и има стварно добри рецепти особено за благо :l:
     
    На Ula, thelittle17, Филотеа и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.119
    Пол:
    Женски
    Мајки дали користите нешто за затегнување на гради? Ајде помош бидејќи баш ми се како издишани балони како да немам мускул внатре, ептен дефек...уште сме на доење :(:sweat: мм вика вежбај ама ова треба под нож да се санира 8)
    Ајде ќе ве молам за ваши искуства
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.770
    Допаѓања:
    12.884
    Дека би се вратиле во првобитна состојба не очекувај али има вежби како склекови со поставување на рацете пошироко.Има и други ѕирни на јутуб али претежно тие со помали гради по забележително е дека се зацврстуваст за разлика со тие што се со поголеми. :)