1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. Nala37

    Nala37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    1.093
    Пол:
    Женски
    Блазеси ти мама. Јас природно кога искочив од болница бев како 6 ти месец трудна:rofl: затоа и ме фати страв за царскиот.

    Фала многу :l: со лесно на сите мешиња:inlove:
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    И јас го делам мислењето дека треба да си даеш време. Посебно задник и нозе не се стегаат најлесно, за тоа треба посветеност, правилни вежби и правилно хранење. Остави телото да се опорави малце, па после почни со вежби кои ќе ти го формираат телото. Иако бев со првото природно, ми напоменаа дека после 3 месец е подобро да се почнат вежби, а најдобро после 6 месеци после пораѓај иако природно.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Јас со царски бев па докторката на прегледот после 40 дена ми рече дека слободно може да почнам прво со полесни вежби и пешачење а после нормално да продолжам со вежбање и ми напомена да не се залежувам туку што побрзо да си ја вратам кондицијата и силата од претходно. Ама ете можеби секој доктор има различен став.


    Да прашам дали некоја има искуство со Тесла формер за затварање на дијастаза? Вака на интернет што гледам слики ептен ветувачки делуваат резултатите ама дали е навистина така, сепак соленки се третманите па сакам да слушнам лични искуства ако има пред да се одлучам.
     
    На Srcka28 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.955
    Пол:
    Женски
    Добро јас не зборам за пешачење и вежби без тежина, тоа секако дека треба, муабетот ми беше дека за подигање на задник не е лесно само со пешачење, за тоа треба вежби со тежина. А за со тежина ми напоменаа дека при не вратена матка сктоз на место, а и треба време иако на ехо се гледа едно, сепак нема потреба од форсирање.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Да да, секако нема потреба од форсирање ама мислам дека вежби со мали тежини нема да се проблем ако има зелено светло од гинеколог и ако и самата се осеќа спремна. Јас 3 и пол месеци постпартум почнав со пилатес со мали тежини. Е сеа за Ким Кардашиан задник требаат големи тежини:D
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Девојки полека ми иде враќањево во форма:/ .. сакам да почнам и масажи да препорачате добри антицелулитни низ Скопје
     
    На Radmilla и Robbie M им се допаѓа ова.
  7. Shekjerna

    Shekjerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2019
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Девојки после колку време од царски може да почнам со одење на трака?
     
  8. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Веднаш штом ти дозволи доктор. Мислам дека после 40дена комотно можеш да одиш само не почнувај со јак интензитет туку постепено.
     
    На Shekjerna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LI89

    LI89 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Мајки вие што вежбате дома да препорачате некои вежби кои ги има на youtube. Моментално сум на исхрана од нутриционист и доста намалив во тежина па мотивирана сум за да вежбам дома пред да почнам со теретана или пилатес :D
     
  10. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Тука ќе пишам.
    Минатиот понеделник ми дојде циклусот и еве сеуште трае, не е многу количински ама нормално ли е толку време да трае? До кога можам да чекам па да се обратам на гинеколог?
    Циклусот ми дојде после 50 од породување, 8 месеци поминаа веќе.
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Симни си апп Female Fitnes имаш вежби за секој ден (30 дена).Имаш вежби за цело тело,вежби само за стомак и само за задник.
     
    На LI89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Majki, koga vi prestana krvarenjeto posle poroduvanjeto? Jas tie 40 dena krvarev po malku, prvite 10 dena samo krv a posle samo ligavenje bese poveke otkolku krvarenje. Na kontrola bev tocno na mesecot otkako se porodiv i doktorkata mi rece deka ke dobijam za dve nedeli.
    Jas pak si se "ligavev" po malku, nekogas rozevo, nekogas kafeavo ama imav iscedok celo vreme. Mislam deka dobiv pred 10 dena, imav menstrualni bolki i klasicna menstruacija so krvarenje koe traese skoro edn nedela, ama eve uste imam sekon den po nekoja kapka. Do koga trae ova? So mm apstiniravme vo bremenost bidejki imav visoko rizicna bremenost ama se nadevav deka 40 dena ke krvaram pa konecnooo ke mozam da se opustam. Ama ova nema aber.. Nekoj da spodeli kolku vreme mu bilo vaka?
     
  13. Shekjerna

    Shekjerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2019
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Дали ги има некој вежбите од Ана Стојанова за после пораѓај?
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Ај споделете некои вежби за затегнување мускули на стомак?
     
  15. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.158
    Допаѓања:
    5.149
    Пол:
    Женски
    @MissChievous

    пратете ми линк со вежби за дијастаз.

    значи јас ја гледав моја фитнес мама ама мене ми треба само вежби, не ми треба исхрана пошто имам мањак килограми. Имам само меше кога ќе се најадам, насабајле ми е рамен.
    Но дијастазот стои, го имам.
    Породена пред 20 месеци.
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    И мене ми требаат вежби. Мислам дека немам дијастаз , вака како што проверував но изгледа ми се опуштија мускулите , стомакот ми виси од папок надолу чудно
    Не сакам исхрана ни јас, со кг сум ок .
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Како проверувате за дијастаз сами дома со прсти ли? Имаше кај драгана фит лајф вежби
     
  18. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Јас овие вежби ги правам за дијастазот. @eli25 пробај ги и ти бидејќи се и за зајакнување на стомачните мускули, а се многу лесни и не одземаат многу време:)

     
    На brm_brm, eli25 и VirgoStar им се допаѓа ова.
  19. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Со прсти, да. Легнуваш на грб, ги виткаш колената, ставаш два прсти над папокот и ја креваш главата, вратот и рамената како да сакаш стомачни да правиш, така ќе видиш колкав е процепот меѓу стомачните т.е дијастазот.
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Извежбано.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.