1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    драга рано е за заклучоци :wasntme:
    месец дена поминато е само ...желбата ке ти се врати :tmi: верувај
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ќе ти дојде Меу,почекај да се навикнеш малку на неспиење да застанеш на нозе и да видиш како ќе си почнеш пак :lol: Првиот пат ќе ти биде чудно исто како оној прв пат,ама брзо ќе ти текне.Исто како возење точак еднаш ќе научиш и цел живот знаеш :rofl:
     
    На girl1985 и meU им се допаѓа ова.
  3. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    леле какво е чуствотоо кога одиш во продавница , пробуваш фармерки и опп те собираат
    боже господе сум се радувала како никад да не сум видела фармерки, уствари 9месеци немав облечено..
    Јас мислам дека имам симнато некое килце ама колку не знам :)како и да е супер се чуствувам , барем додека не се видам во огледало хаха, е уште едни чизми меркам на штикла и мислам дека ќе бидам комплетна :)
    инаку за сексуалниот живот и за желбата - само јас да не сум изрод ? па имам доста голема желба чекавме барем 1 месец да помине со оглед на тоа што бев многу шиена .. добро помина првиот пат, баш како прв пат хуху :)
     
    На La.Reina.Del.Sur, meU и NoellePage им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Сите во болница примаме ерготил после породување. Не се штетни во мали дози веројатно, ама ај што одвај ги најдов да ги купам, па како го студирав упатството, мислиш за нуклеарна централа е, па јас ќе ја разработувам |( Некој да ме прашаше, напамет ќе му го изрецитирав... не си свесна јас колку стравови имав тогаш првиот месец, месец и пол, мислев дека којзнае што ќе ми стане ако ги пијам. Психата е страшна работа, особено после породување, поради хормоните. Среќа, брзо помина :)
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Еве да ви се пофалам , од пред породување до сега сум -11.5кг :dance:
    Но :!: уште многу имам за да бидам како пред трудноча :$ сепак и ова е успех, а и преголема радост беше за мене :angel:
     
    На La.Reina.Del.Sur, anabel-a, kravce и 8 други им се допаѓа ова.
  6. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    MeU јас го скршив мразот, страв не страв се скоцкав од главе до пете, бебе средено заспано, а гостинската соба одвај не чекаше :lol: И да :!: пригушено светло што сега за сега е многу важно дури да се напраиме тип топ. Иако бев скептична за тоа што и како, дали ќе ми се допадне оти знам нема шанса да биде како претходно, си реков мечка страв мене не-и замисли бе, ами многу убаво да ти било. Се смее па мм ми вика да знаеше дека ќе е вака уште од прва ќе ме побрзаше за дете :lol: Ајде само храбро и полека уживајте. Греотка и за него што толку долго чекал, ама и за тебе :rofl:
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ноелле полека но сигурно си се враќаш во нормала :clap:
    Јас уште неможам да се опуштам до толку, некако , ма никако не ми оди. И да ти кажам веќе се откажав, нема што на сила да се форсирам, кога ќе дојде само од себе нека дојде.
    Денес бев да пробам некои алишта низ бутици, да си купам нешто малку да се средам, ама јок, сеуште не ме собира во ништо. А како за беља се видов и во огледало, па стомакот кога си го видов се уплашив :@
    А за она што ме искаравте со другата тема дека претерувам со загриженоста, дефинитивно е така. Деновиве се свестив, а поради тоа што сум загрижена за малата, дали ви се верува на никој не ја давам да ја држи. До сега само мајка ми, и две другарки ја имаат фатено, нив им верувам, ај за мајка ми ок, ама за другарките мислам дека е поради фактот што скоро имале деца, па знам дека е сигурна со нив.
    Страшна работа за ќотек сум. Маж ми индиректно ми спомна дека ме приметил за ова, зошто и на мајка му(свекрва ми) не сум ја давала, и навистина е така. Нејзе пак не и ја давам оти ја нишка многу силно, имам чувство дека ќе се збудали детето :emo:
    Сега почнуваат гости да ни доаѓаат на повојница, (кај нас викаме на бебе) , а јас цела потресена дали се здрави, дали биле во контакт со мали деца, болни од сипаници едно друго.... уффф почнувам да претерувам ,знам , но посилно е од мене :envy:
    Ќе се вратам во нормала, знам, само е прашање на време изгледа :$
     
  8. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Меу за огледалото и гледање на стомакот жити се на начнувај тема, оти ќе треба јажето да си го спремам или па сите огледала да ги мафнам од дома.Ама па сме родиле, оправдано е.
    А за паники не кравам па јас у оптше, дури и мислам дека многу лагано сум поставена. Единствено кога мм сака да си игра а малиов тек јадел е тогаш знам да му речам не да го остави за подоцна. Инаку сите го држат, нека се радуваат. А за сипаници когас спомна,бевме во супермаркет и помина до нас една жена со бебе и поголема ќерка со сипаници. па добро нека одат на свеж воздух, знаат дека не смеат т.е не се препорачува во затворени простории каде има шанска др луѓе да заразат дури не поминат. Свашта. Само за болести сум екстра претпазилва дури е мало. НЕма тука играње, па ако сакаат и дрска нека ме направат, тоа е.Мајка ако не го пази детето кој.
     
  9. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Многу брзо пред 10 год. си се вратив во форма за само 3 месеци си бев како никогаш да не сум рагала,а башка со царски рез :lol: :lol: :lol:
    и сега сум си супер,ни стрија ни стомак.... :lol: :lol: :lol: ни целулит
     
  10. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    После 2 месеци од пораѓајот отидов на контрола на гинеколог и сестрата ми мереше притисок и тежина што ми падна чудно. Ама си викам може така треба. Ги погледна резултатите неколку пати и не и беше нешто јасно. Замислете мислеше дека сум уште бремена! :tmi: Имав стомак како 5 ти месец да бев трудна. После првиот циклус кој ми беше многу обилен стомакот нагло ми спласна, како да ми се издиши. Не се нервирајте и мислете на бебушите има време и за слабеење. ;)
     
  11. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Мами ај кажете колку време после царски може да се депилирам??? :)
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Веројатно од кога ќе паднат кончињата и кога ќе заздрави тој дел кај што биле :?:
    Јас еве 40дена , но сеуште неможам да се осмелам за депилација, а немам појма ни кончињата дали се паднати, језиво ми е да гледам и да барам :worried:
     
    На CudnaZena му/ѝ се допаѓа ова.
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
  14. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    МеУ зарем не ти ги извадија конците во болница кога појде на преврска? Кај мене така направија, сега немам конци ама многу ми е језиво и мене да го допирам местото околу раната.
    А дали знаете дали местото околу раната може да изгледа барем блиску како што беше претходно и после колку време може да се започне со вежбање? Јас за време на бременоста се здебелив 14 кг, а сега две недели после породувањето имам 6 кг плус и верувајте ми едвај чекам да ги симнам. :)
     
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Меу мислам дека е со лепенка,па нема вадење конци,освен чворчето на едниот крај кое само ќе си падне,кај секоја жена различно.Јас после првото се издепилирав после 3 месеци ,а после второто на 1,5 месец,но јас сум навикната веќе на тапото чувство во тој дел.За вежбање мене мојот гинеколог ми рече да чекам до 6 месеци за резот убаво да зарасне бидејќи од напор постоела можност за добивање на кила.
     
    На Dazey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Уште -3кг :party: , досега -14.5кг :dance: ,до целта има уште 12кг за симнување :$


    Да со лепенка сум, а конците искрено немам појма кога и дали паднаа, јас никаде не ги гледам. На неколку места имам само како коричка, црна.
    Синоќа приметив дека веќе местото не го осеќам тапо, чувството скоро целосно ми е вратено и не ми е како отрпнато.
     
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    како полесно се заздравува после царски или после природен пораѓај ама со сечење таму доле? :?:
     
  18. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    После природен дефинитивно и да има пресек тој ќе биди многу мал во споредба со царскиот
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Природното си е природно,се излегува со бебето, тогаш само кожичка од перинеумот треба да зарасне, а при царски рез ти ја отвара цела утроба, ти ги поместува цревата, за да ја распара матката, да го извади бебето, после тоа ја чисти и ја празни матката со стерилни гази да не остане нешто и на крај ти ја шие матката, ти ги враќа цревата и поткожното сало на место и ти ја шие раната. Посликовито од ова не може :lol: .
    Затоа освен препорака на докторите за царски рез каде што е неопходно, навистина е глупаво да се бара царски рез од аздис и страв од пораѓај.
     
    На Alien_92, girl1985 и senjorita.lombardi им се допаѓа ова.
  20. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема правила .Јас со двете сум царски и закрепнувањето ми беше многу брзо.Со првото една недела за потполно да се исправам ,од кои 4 во болница,а со второто 5-6 дена .Јас немав апсолутно никакви проблеми ,во смисол на болки,проблем со рез... Се зависи и од тоа колку родилката е издржлива,сите имаме различен праг на издржливост на болка. Јас никогаш не сум била лигушка :) и мислам дека тоа многу ми помогна .
     
    На girl1985 и senjorita.lombardi им се допаѓа ова.