1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Скроз различен е кај мене циклусот пред и после пораѓај.
    Претходно точно знаев кога ќе ми дојде оти ме сечеше стомакот, и после саат-два ми доаѓаше. Така секогаш бев спремна со влошка.
    Првите два дена умирав од многу јаки менструални болки (кои многу ми помогнаа додека се пораѓав). Ми траеше околу 4 дена.

    Сега воопшто немам знаци дека ќе ми иде, немам никаква болка и ме фаќа неспремна па ми протекува. Многу пообилен ми е циклусот, со влошки како пелени одам и пак протекувам првите два дена. Ми трае 6-7 дена и максимално ме исцрпува.

    Подобро ми беше претходно.
     
    На hello-kitty.90 и FreeMind им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас пред да останам бремена со првото имав болни менструации во траење од 7-8 дена одкако се породив траењето се намали на 6 дена не крварев толку обилно ко пред бременоста циклусот ми беше редовен и немав болки
     
  3. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    @FreeMind мене ми дојде после 2 месеца. Пред бременост многу болни циклуси. Сега скоро ништо и да не сеќавам. Некоја слаба болка во стомак и половина и тос е тоа.
    Првиот пат кога добив првите 2 дена беше темно кафена, докторката рече дека сум се чистела, нормално било, после тоа нормална менс. Вториот да не видев немаше да знам дека сум добила.
    Е сега немам болки ама затоа приметив дека првите 2 дена ми е пообилна од предходно.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Досега имам 3 пати добивано,ми доаѓа редовно на 27-8 дена,и трае обично по 5 дена.Е сега првиот пат никакви симптоми ниту болка не осетив,вториот пат имав ужасен ПМС и ми течеше доста обилно,а болки немав,и третиот последен пат исто без болки поминав,ми течеше нормално.Пред бременоста обично имав болен и обилен циклус.
    Во однос на килажата,јас имам обратен проблем-се трудам да не паднам многу и да ги одржам килограмите,дури мислам дека и ми фали плус некое килце,бар уште 3-4:).Брзо се вратив во нормала,немам стрии такви работи,но сепак и генетика е во прашање.Полесно може да ослабам отколку да се поправам. Цел живот мака мачам да качам некое кило,си јадам се,и конечно ко ке качам едвај 2 кг,за неколку дена може да ги снема.Али тоа е,секој со своите 'маки':D.
     
  5. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    За бебче не можам да се жалам, навистина. Спие од 10 до 10 со два подои. Обожава во количка, јас сум преодморена, се тип топ, ама луѓе никако да ослабам. Еве шетам нон стоп, ручек јадам манџички, пилешко, телешко, доручек трици. Денес по не знам кој пат диета почнувам. И се супер и ќе дојде некој на гости и бајадера ќе донесе и се тресам над неа. Викам не ја јадам не не и кога ќе ја отворам ко ненормална. Џабе си готвам. Ова не се мои кила. Се потам, не изгледам средено три маици вртам немам желба да се дотерам, зошо сум прасица. Имам 15 кила вишок, подебела откако бев трудна. Се надевам набрзо ќе успеам малце од малце.
    Има ли надеж бе жени? Ви блазесувам што сте слаби. Ич немам дисциплина. Морам на вежбање да идам. Пред да останам трудна 3-4 години вежбав без пауза се имав стегнато (крупна градба сум) ама и енергија имав и се ми стоеше.
     
  6. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Чекај рано ти е. Ако добро сватив има само три месеца од кога си породена. Ние денес 4 полниме па уште немам енергија како пред да останам трудна. Башка морам да чекам 6 да поминат па да почнам да вежбам. Уште 5кг јас треба да симнам за да дојдам до стартната килажа. А овие 15 како сум ги симнала појма немам а како тебе апетит ненормален имам.
    Има кога да слабееш, сега и од стрес не можеш. Хормоните дивеат. Колку и да сакаме да е поинаку моментално не бива.
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Јас ич ама ич не сум под стрес. Во толку лабава фаза од животот сум, уживанција. Затоа никаква дисциплина немам. А и добив. Ај некогаш ќе се вратам и јас само безнадежно ми изгледа. Да си се пожалам. 8):D ќешки само тоа да ми е проблем
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да ве прашам дали некоја од вас има вежбано за време на бременоста и каде? Вака по интернет гледам има јога за трудници ама не се редовни часовите....
     
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас па почнав бременост со 60 кг се здебелив до 69 две недели после пораѓај се мерев килажа 59 значи 9 кг се зедебелив 10 ослабев
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Самото тело е во „стрес“.
    Доживеало бременост, породување, доење...
    Стрвот за благо додека доиш - ќе го имаш.
    Јас во живот благо не сум јадела како првите 6 месеци додека бебе многу цицаше.
    После се стабилизирав.

    Ќе си дојде се на свое место.
     
    На slavica999, lackygirl, Someday и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    20.856
    Пол:
    Женски
    Исто и јас со благото, после 5, 6 месеци се стабилизирав, сега еднаш на два дена јадам нешто благо, не ми бара душава :)
     
  12. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Аии и јас со благово како да немам видено. Никогаш не сум јадела толку благо. На се се стрвам, дури и ма торти што не сум ги обожавала ич. Еве 6 месеци уште јадам благо многу.
     
    На Hulya1901 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hulya1901

    Hulya1901 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Јас мислев само мене ми се дешава :D леле не можам да престанам, значи мозокот ми вика не ама душа си сака
     
  14. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    И мене ми олесна дека не сум само јас. Страв ми е да не остане вака и после доењето (facepalm)
     
    На Hulya1901 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.085
    Допаѓања:
    20.856
    Пол:
    Женски
    Јас во 2012 на форумов :D е сега нема време, ни сила за ваков тренинг :$
    20190918_121754.jpg 20190918_121819.jpg
     
    На FreeMind, happygirl, Bella* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Пред да останам бремена си купив орбитрек и за дома да вежбам, плус во теретана. Ене го за закачалка служи. 2 часа откако се породив ако имам вежбано, а не во теретана да одам. :worried: А одма во комшии имам фитнес за жени, ама едвај се организирам за на работа да одам, па уште и тоа ми фали.
     
    На FreeMind и lackygirl им се допаѓа ова.
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Да не случајно некоја од вас има користено појас за спуштен стомак, го меркам еден на Медикус хелп, потајно се надевам дека би ми помогнал да ми го стегне долниов дел од стомакот ...
    Ама после една година и кусур од царскиот, и не ми е верно баш ..
     
  18. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Сите што сакате да го намалите стомакот после породување ви ја препорачувам @mojafitnessmama, побарајте ја на инстаграм. Има специјална програма, маратон со бебе, баш за мајки после породување.
     
    На Mom_3 и Vaga~ им се допаѓа ова.
  19. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    И јас го вежбав, стварно има резултат, -7цм во обем за некои 2 недели а и башка не се придржував до менито точно :) и стомакот некако ми спласна додека вежбав
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    А ние што немаме инста, може негде на друго место да ја следиме? :)

    Дали некоја користела крема за затегање на стомакот по породување и дали имало некаков ефект?
    Ја добив на подарок од клиниката кај што раѓав, па се мислам дали да ја почнам..
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.