1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Јас затоа категорично реков не готвам. Јас и претходно не спремав, маж ми знае да си готви, ако сака нешто сам поубаво ќе си го спреми отколку јас да му направам. А сега со бебе ич не ни пробувам. Само за неа да спремам доста (да не речам многу) ми е.
     
    На KuklickaSk, @Verba и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас не одам на работа па сум крпа. Не сме навикнати на ваков ритам затоа сме вакви.
     
    На @Verba и lackygirl им се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И таман си се навикнал на едно дете, доаѓа друго :drunk:
    Понекогаш си викам- што ми требаше! :bug:
     
    На NewMama, LoveHope, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.829
    Пол:
    Женски
    Хаха јас мислам дека нема да бидам способна за второ, ова многу ми е захтевно, а Фри е нај во право, не сме навикнати на ваков ритам.
    Цела бременост со кукање ја поминав, се замислувам сега бремена плус со дете од 3,4 години низ куќа :drunk: :worried: не да кукам ќе се скренам :rofl:
    Сега мерев дијастаз имам помалку од 1 см, и тоа само кај папокот, нагоре не. И почнувам сромачни по малку од вечерва, само што направив неколку :sweat:
     
    На NewMama, Spidy, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  5. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Тоа дијастазата, до кога треба целосно да ја снема? Бебето ми е месец и пол и еве сега прочитав како се проверува, ако проверив добро, имам по еден прст дупче помеѓу стомачните под и над папок :| Не знам дали е тоа дијастаза, сега тресам и јас, првпат вчера дознав дека постои такво нешто. Инаку бев во ептен добра физичка форма пред бременост, цел живот вежбам и дури докторот ми прокоментира за време на царскиот дека едвај го исекол слојот мускули, ме праша што вежбам.

    Едит: Аха. Сега прочитав дека дијастаза било кога имало минмимум два прста 3-6 месеци по породување. Кај мене е точно еден мој прст, на месец и пол од породување. Тоа значи дека нема дијастаза?
     
    Последна измена: 12 ноември 2019
  6. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Мамички Од прилика како изгледа вашата исхрана ? На многу сајтови едно пишува смее за јадење на др сајт па сосема спротивно
    Тешка храна како грав леќа зелка зачинета храна тоа не јадам ама ме интересира што можам да јадам
    Сепак сакам да си ја вратам мојата килажа (25кг се поправив во бременоста ), сеа 3 недели после породувањето минус 8кг сум ама сепак сакам уште ама слабеењето да не му штети на млекото
     
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Мускулите кај сите трудници се одвојуваат за време на бременоста, дијастаза има ако не се вратат назад. Затоа се вика 6 недели после пораѓај да не се вежба, за тие со царски и до 6 месеца. Мускулите се ослабени и им треба време да се вратат како што биле. Ако после 6 месеца има сеуште простор, тогаш е официјално дијастаза. Ако е мала не верувам дека нешто смета, ама има жени со 3-4 см (па и повеќе), знам дека може и папочна кила да се јави, или операција некогаш се препорачува.
    Тебе уште ти е рано, може и само ќе се затвори.
    За да не му штети мораш да внесуваш повеќе калории, за да може твоето тело да создава млеко. Ако се ставиш на диета, прво ќе намали на млеко па после ќе почнеш да слабееш. Значи не се ограничувај со количина на храна, само јади здраво. Без леб, без благо, многу свежо овошје и зеленчук. И не се обесхрабрувај, многу мајки не можат да ослабат додека дојат. Штом престанат, и без диета се губат килограмите.
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски

    Од овошје и зеленчук се смеам да јадам или ??
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.189
    Допаѓања:
    10.810
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш заради бебето, има некои правила што да се избегнува за да нема грчеви. Јас лично освен грав и цитрусни овошја ништо друго не избегнував зошто само тие две работи и сметаа на малата. Јас би рекла да следиш. Јади по една намирница на ден, ако приметиш промена кај бебето, избегнувај го тоа. Јас пиев кафе и газирано, јадев зелка и краставици, и солено и благо, од ништо не си скратив, и не сум имала проблем со малата.
    А за слабеење, најдобро е се свежо да јадеш. Значи целта е да јадеш поквалитетна храна, а количински да не си скратиш.
     
    На macence994 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Фалаа :hug::hug::hug::l:
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ми дојде прв пат на 22 ри минатиот месец. Денес е 11ти ме откорна стомак од болење. Никогаш претходно не ме болело пред да ми иде како језивите контракции да ги чувствувам повторно. Ме сечат јајниците страшно. Порано ми идеше на 35 дена.

    За колку време ви се нормализира?
     
  12. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.238
    Допаѓања:
    23.985
    Пол:
    Женски
    4 месеци после пораѓај на неколку пати имам неколку капки крв и на бришење исто. Не осеќам никаква болка. Бев првиот месец на гинеколог се беше ок. Крварев тогаш некои 45 дена.
    Треба да идам пак на преглед според ова или нормално е вака?
     
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Не знам како да ти кажам али крш си уште капеш :D

    Иди нека те видат би требало да е матката вратена на место и нормализирана.
     
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    Овулацијата ти е сега, според ова што пиша. Ако претходно си имала болни обилни циклуси, обично се менува за 180 степени, односно стануваат безболни и нормални. А може овулацијата да боли. Јас сум таков пример. Пред да родам, имав многу болни и многу обилни циклуси, на инфузии сум завршувала поради болките. Сега немам мака, ама затоа овулацијата ми е ко ножеви да имам во јајниците. Нормализација на циклусот обично е после месец два, ама болките може да се повторуваат.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Немав никакви болки само гради и половина малку беа предвесници дека ќе ми иде. Али имав два пати месечно, при овулација и нормално идење. Помислив дека можеби е овулација али немам траги како претходно. Се надевам нема да ми се смени наопаку и од без болки да преминам во болки.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    И јас се надевам дека нема да смени. Циклусот не го ни осеќам веќе, ама затоа овулацијата ме убива. Баш периодов ми е, вчера цел ден ме боцкаа јајниците и левата нога ме болеше дури.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  17. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    20.825
    11 месеци како сум породена,менструација сеуште немам. При прегледот на 6 мес се беше во ред. И мене така ми се случи како крварење ( само на бришење имав ден/ два) околу 6 или 7 месец,и веќе не се повтори. После тоа,пак бев на преглед,гинекологот рече,јајниците сеуште ти се во мирување,нема да добиеш скоро.
    И нека ги,нека мируваат сеуште. Како имав болна менструација,само уште тоа ми фали. Ама се надевам дека кај мене ќе смени на подобро.
     
    На Girl-Rabbit и Мариаа. им се допаѓа ова.
  18. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Леле луѓе јас сум еве 7 месеци породена но стомаков неможам да си го гледам , имав кила после првата бременост на вторава ми се зголеми дали е од тоа незнам што ќе да е, но вака дали било кај некој друг , искуства молам?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.960
    Пол:
    Женски
    Ако имаш кила, од тоа ти е голем стомакот. На лекар оди, да ти кажат чаре. Ако ја оставиш, може да расте и да се вклешти, па да боли многу.
     
  20. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Не мила ќе ме оперираат но морам од кога ќе престанам да дојам, ваљда од кога ќе се оперирам ќе ми се намали стомакот