1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање назад во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од macedonia.timeless, 5 април 2015.

  1. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Не верувам, едноставно одбивам да поверувам во тоа :)
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски
    Немој девојко да се враќаш , гледаш сите сакаат да си одат од Мк , а ти си во земја што ти овозможува убава иднина , ако се вратиш во Мк како што пишаа и многумина немој да мислиш дека сите ќе те пречекуваат со раширени раце, секој веќе си отишол по својот пат , незнам колку често одите во Мк но ете доволно ќе ти биде лето и зима да доаѓаш колку на одмор поседи си 1 месец и врати си се назад. Брат ми заврши медицински факултет и веќе 1 година оди на германски учи јазик за да бега од МК , ќе речеш има работа за доктори секогаш но зашто толку учел а да зема на крај 10.000 денари , значи за се треба врски да се има за жал
    Јас живеам во Грција (мажена сум овде) далеку сум 400 км и ме фаќа носталгија често не викам не , и иако не е нешто сјајно овде за разлика од Мк подобро е и не би ми текнало на памет некаде да одам со мм. И кога се враќам во Мк со тие што се дружев многу што се гледав скоро ској ден сега веќе толку не ми обврнуваат внимание , ќе изеземе 2-3 пати итолку секој си нашол или др другари си го фатил патот....Друго е тоа што имате проблеми дома да си го решете меѓу себе , нема да се проемни ништо ако се вратиш во мк , може само полошо да биде
     
    На SummerGirl и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  3. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Море да не ја лаже некое лудо младо момичката :inlove:, а вие не се враќај та не се враќај :doh:

    Врати се моме. Твоја слободна волја, твој избор, твое право и на твоја глава. Никој не може да те врзе.

    Џабе ти ронат феминкиве тука, џабе и јас ќе ронам. Џабе се ти рачунаш за возрасна, за арно ти викам, да не се навредиш за тоа, ама во најмала рака регресираш, заради кавгите, па затоа и мислите за МК ти се такви...розеви :makeup:
    Предлог, компромис нека ти биде со родителите. Излези под ќирија најмалку пола саат пеш од домот на родителите, ништо раскошно, едно собче делено во куќа со други млади луѓе. Кај седум години нека одат и 6 месеци плус. Дај капар некаде(се признава и позајмено за ќирија од твоите:wasntme:), со најмала законска плата ќе имаш за најмалата собичка во неколкусобен стан за делење, и за најосновни потреби. Ќе нема за луксузи, ама ќе научиш да си купиш леб попладнина пред да затворат, не на сабајле, кога е на пола цена... такви работи, од кои се расне, да не ти ги кажувам оти сама треба да ги пронајдеш, израчунаш, изедеш, исплачеш. Твоите нека се пишаат гарантор ако бараат газдите, дим од дома.
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas vo Makedonija bi se vratila na odmor na 2-3 nedeli i nazad kade sto sum. Ne bi otakazala ni licna karta tuka ni nisto , sekoe zasto si ima zatoa - prvicno podobar e zivotot nadvor od Mk. kolku i da e tesko i da se ima kavgi vo familijata toa e se prolazno .
    Eve 2 maseca sum nadvor od Mk mi ostanale prijateli koj na prsti se brojat i toa na edna raka :) i za sto da se vratam za majka mi i tatko mi pa tie se poveke srekni koga jas sum srekna.
    Da skratam vo pisuvanjeto iako doma si e doma ,no podobro e nadvor od Mk samata drzava i tie sto se tamu se krivi sto poveke i poveke mladite zaminuvaat od nasata mala cudesna zemja :)
     
    На MiloMalo и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Одвратен си со начинот на изразување.
    Немаш ни трошка почит кон никого.
    Мислиш дека си интересен ако користиш погрдни зборови, фраер дека си? Не бе човек, беден си.
    Сите што сакаат да се вратат во родната земја ги направи малоумни, со пречки во развој. Ако некој не размислува како тебе, веднаш етикети му лепиш како не е нормален итн. (особено ако не е од твојата партија или ако е за власта, тогаш го вадиш најгадното од тебе)
    Така човек не се станува. Ти го кажувам ова бидејќи сеуште не си станал човек а очајно сакаш, ама си го избрал погрешниот пат. Ти не знаеш да комуницираш нормално, не знаеш да развиеш разговор, си дошол на форумов со погрешна причина, да лечиш фрустрации.

    Научи се да разговараш со ПОЧИТ.

    Ги разбирам тие што сакаат да се вратат во Македонија, бидејќи не е лесно никаде и никаде нема да успееш преку ноќ. Но причините за враќање назад на девојчево macedonia.timeless не се вистинските за тоа. За таква одлука треба да разговара со нејзините бидејќи ако таму се финансиски доста стабилни и ако има добра иднина таму (образование, кариера), може да доаѓа во Македонија за одмори, ако се работи за носталгија. Или ако толку емотивно е поврзана со својата земја и ако има вишок пари, може да ги инвестира во некој одржлив бизнис во Македонија, не знам што е чудно тука. Но ако е само носталгија, Швајцарија не е далеку и може често да ја посетува родната земја.
    Повеќе е дискутабилно за оние што се во прекуокеанските земји, како тие се борат со носталгијата и ретките можности да ги видат своите, бидејќи не секој може да си дозволи толку често враќање во Македонија, без разлика што е да речеме во САД, Канада, Австралија и сл.
    Иако и јас сум размислувала на одење во некоја прекуокеанска земја, си мислев што подалеку, толку подалеку од проблемите, ама мислам дека би умрела пола во себе ако заминам толку далеку и себично оставајќи ги моите за да успеам. Многу бргу би посакала да се вратам назад, јас би се вратила за да бидам со моите, но ако сме отидени сите фамилијарно (мајка, татко, сестри, браќа...) нема да размислувам за враќање ако сметам дека подобар живот имам во некоја друга земја.
    Но, може да се успее и тука ако се потрудиш и ако сакаш, секако.
     
    На Tanjamm, crimson, Captain-Omni и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Се согласувам дека напишаното делува грубо но ако се погледнат аргументите - баш наведеното е реалност. Или се работи за лице со пречки или за ``трол``, ниту се работи за фраерство од моја страна ниту нешто слично на тоа.

    Зошто е тоа така? Ако тргнеме од претпоставка дека она што го напишала е вистина, тогаш се работи за една од неколкуте земји со највисок животен стандард ВО СВЕТОТ, најдобра инфраструктура, најдобри параметри по било која основа. Швајцарија е цел на иселеници од цел свет.

    Нејзините родители ако сфатив добро се намачиле за да емигрираат таму и да и овозможат иднина.
    Девојката веројатно е разгалена и игноратна во доволна мерка за да размислува за поништување на дозволата на престој и трајно враќање во Македонија. Можеби дошла со парички од мама и тато на одмор тука и се почуствувала многу фино. И од тоа заклучила дека тука фино се живее.

    Пази, не е навреда да се каже игнорантна за некоја која споредува живот во Швајцарија и Македонија, тоа е едноставен факт. Лично не сакам да е така, но ете - така е во случајов.И јас доколку напишам нешто такво би бил игнорантен.

    Моите, твоите, боите, сето тоа е неважно, емиграцијата е краен чин на лица кои од различни причини го напуштаат местото на живеење, не секогаш економски, но воглавно.

    Кои пари за бизнис со одржлив развој во Македонија бе девојко, па уште на нејзини 21-22 години, сериозно човек треба да се напне за да не употреби тежок збор во дискусииве, дали се читате што тресете?
    Па дури и да има пристап до пари на некој начин, ќе се изгори за цел живот со една таква авантура однапред осудена на пропаст.

    Нема што да размислува и да споредува, ако те слуша тебе ќе си упропасти живот, ќе се врати во припиздинава и за неколку години страшно ќе се кае. Што тогаш, ќе и напишеш трогателен пост дека ``може да е успее тука ако се сака`` или некое слично клише кое соочено со животната реалност на пропуштен живот и кариера во Швајцарија вреди апсолутна, Келвинова нула?
     
  7. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јaс не знaм зaштo тaкa сo петни сили јa oдврaќaте oд идејaтa сaмo зaтoa штo вие претпoстaвувaте декa немa дa и е убавo или немa дa се снaјде.
    Мoже ќе си се снaјде тoп тукa... мaкaр не се снaшлa, пут пoд нoге и нaзaд.
    Јaс сум зa тoa aкo тaa тoлку сaкa штo е дoстa верoјaтнo зaштo пoрaди тoa се рaспрaвaлa сo нејзините, некa се проба. Немa штo дa изгуби, бaрем ќе знaе декa прoбaлa.

    Сaмo некoј пoгoре имaше убaвo нaпишaнo, пoчекaј си зa држaвјaнствoтo, кoгa си тoлку блиску дa гo земеш, зoштo дa не?

    Штo и дa oдлучиш, сo среќa ;)
     
    На Tanjamm, Captain-Omni и Abeja им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Не размислувам да се вратам. Убаво ми е овде. Познавам луѓе кои се вратија. Не им се допаѓаше начинот на живот. Едни комшии се вратија после 4 години живеење во Америка. Сите кои се вратија наидуваат на осуди за нивните одлуки.
     
    На Herrera и Mnik им се допаѓа ова.
  9. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    12.721
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам дека е целокупен џекпот, според тоа што го гледам и знам. Шварцарија има само пари и убавини како земја, препре убава е. Ја сакам само за шетање, за живеење не. Во Германија системот е каде каде подобар, од сите аспекти.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sopotchanka

    Sopotchanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Здраво. Мојот дечко после година и пол планира да ја напушти Германија. Има одјава од адреса и моментално живее кај роднини, но не е пријавен. Моето прашање е дали може да прави поврат на данок поради тоа што нема адреса.
     
  11. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    Moze da pravi
     
    На Sopotchanka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sopotchanka

    Sopotchanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    А дали парите можат да бидат пуштени на мк сметка