1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на кредит за починато лице

Дискусија во 'Правни совети' започната од jomabo, 19 јули 2016.

 1. jomabo

  jomabo Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Почитувани. Мајка ми пензионерка почина со голем долг за враќање кредит во банка. Дали долгот по пат на автоматизам се префрла на сопругот нејзин со негова пензија или на мене како дете иако не правиме оставинска постапка затоа што ништо нема на нејзино име и нема што да се дели, или пак може долгот во банка да згасне?
   
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  87.548
  Банката ќе го пренесе долгот на наследниците.
  Според Законот, како што се наследува имот, се наследува и долг.
  Но, прочитај по нет...
  Ќе се обратиш до нотар.
  Читав дека постои начин да се заобиколи законот, со тоа што ќе се одкажеш од наследник.
  Во тој случај ништо не ти следува и за ништо немаш обврска.

  Совет барај од добар адвокат и нотар....по можност да ти се познати.
   
  На rose60 и danichap им се допаѓа ова.
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  8.905
  Допаѓања:
  59.410
  Пол:
  Женски
  Банката на овај или онај начин ќе си го наплати долгот. Зависи што има ставено како обезбедување и дали има жиранти. Ако има жиранти оди кај жирантот.
   
 4. Скопјетесакам

  Скопјетесакам Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  9.193
  Кредитот се префрла на другиот родител,ако он не го враќа го враќаат неговите деца.

  Но види има нов закон за бришете на кредитот некој проект беше на владата,незнам точно за што стануваше збор отвори на интернет барај имаше опција некоја.
   
 5. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  8.905
  Допаѓања:
  59.410
  Пол:
  Женски
  Тоа помина. Тоа беше отпис на долгови за ранливи категории.
   
  На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.919
  Допаѓања:
  286.157
  Пол:
  Женски
  kaj majka mi osiguritelnata kompanija go pokri celiot iznos na kreditot
   
  На danichap, nena2010 и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
 7. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  87.548
  50% од имотот/долгот го наследува брачниот другар
  50% децата

  И како што кажа @nena2010 ако има жиранти, а вие дигнете раце., ќе ги заглавите луѓето кои некогаш ви излегле во пресрет
   
  На theowndemon, Јаневски, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Скопјетесакам

  Скопјетесакам Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  9.193
  Е можно е затоа пишав дека не сум доволно упатен,затоа што имаше такво нешто.

  Тогаш во случајов кредитот ке го исплаќа нејзиниот сопруг.
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  8.905
  Допаѓања:
  59.410
  Пол:
  Женски
  Најубаво е @jomabo да си се обрати до правната служба на банката од каде го земала кредитот.
   
  На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  506
  Допаѓања:
  1.465
  Пол:
  Машки
  Наследниците одговараат за обврските на оставителот до рамки на наследниот дел. Ако нема оставина, нема да може да си наплати банката, доколку кредитот веќе не бил обезбеден на пример со хипотека или друго средство за обезбедување на побарувањата, а во никој случај наследниците со својот имот не одговараат за долговите на оставителот.
  За повеќе информации како да го спроведете горе наведеното контактирај ме во порака.
   
  На Ljupco1982, Cka, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  Согласно член 83 став 1 од Законот за сопственост и други стварни права, наследникот одговара за долговите на оставителот до висина на наследениот имот, а согласно став 2 од истиот член, наследникот кој се откажал од наследство не одговара за долговите на оставителот.
  Тоа практично значи дека не може да се наследат само обврски.
  Доколку кредитот е реално обезбеден (залог, хипотека), банката може по доспеаноста да се намири од заложената ствар без оглед на промената на сопственикот на стварта, но доколку е само лично обезбеден (читај - плата, меница), во тој случај бидејќи должникот е починат банката ќе треба да ги бара наследниците. па (доколку ги најде, и доколку истите наследиле нешто) ќе може да побарува од нив, доколку се откажале од наследството на оставителот, банката нема да може да побарува ништо од нив, но во најголем број на случаи банките ги обезбедуваат реално своите побарувања.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 12. jomabo

  jomabo Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ви благодарам на сите. Да појаснам. Се работи за починато лице пензионерка со сопствена инвалидска пензија. Нема жиранти и нема никакви хипотеки или залози на нејзино име. Кредитот е земен од банката од која прима пензија на 3 години и половина е отплатен преку рати секој месец со земање пензија. Сега прилив на средства за пензија запира. Со оглед на тоа дека нема ни никаков имот или сопственост на нејзино име нема ни да покренуваме оставинска. Татко ми како нејзин сопруг си има своја старосна пензија. Дали законски автоматски се пренесува долг за наплата на татко ми како нејзин сопруг, сеедно што тој не ни знаел за кредитот?
   
 13. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  не не, нема ништо "автоматски" тука, со оглед да тој НЕ бил обврзан како жирант, нити пак потпишал меница.Банка нема никакво побарување спрема него.
   
 14. Jasminkabibibi

  Jasminkabibibi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2016
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Se izvinuvam malku ke skrsnam od.temata:(
  Долг направен за вода кој се води сеуште на татково име,но и мајка ми е почината ....во куката никој не живее водомерот укочен и стигаат статички сметки и опомениза исклучуване...дали е апознаен некој со ваков проблем и дали има некое солидно решение...
   
 15. Evripigi

  Evripigi Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2016
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  1.143
  Пол:
  Женски
  Ќе одиш во водовод да расчистиш ама долгот не се поништува го наследуваат наследниците, така да се ќе мораат тие да платат без разлика што никој не живее таму.
   
 16. Jasminkabibibi

  Jasminkabibibi Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2016
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам
   
 17. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  4.390
  Ако не можеш дома да го најдеш договорот појди си во банката. Банките не простуваат долгове, само ќе ти се трупаат камати после ќе ти биде потешко. договори се со банката со време да не биде полошо.
   
 18. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.425
  Пол:
  Женски
  Во сметката за вода има и друга такса, мислам дека беше за комунални услуги и таа е фиксна, се пресметува по квадрат и трошеле вода или не сепак ќе ви стига сметка со таа сума. Ке си покренете оставинска постсапка, кој ќе ја наследи куќата ќе ги подмири трошоците во Водовод, ако има повеќе наследници ќе поделат сумата што треба да се плати. Мој совет е да плаќате во банка преку трансакциска затоа што секогаш може да извадите извод како доказ за платен долг, ако плаќате во пошта мора да ја чувате сметката. Со наследното решение ќе отидете во Водовод, таму ќе извршат промена на податоци и сметките ќе стигаат на име на наследникот на куќата.
   
 19. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  По смртта на твојата мајка, во случај да имало имот, наследувате по една половина со твојот татко. Доколку имаш браќа и сестри или прибраќа или присестри, имото се дели на онолку делови колку што има наследници. Покрај наследувањето права, се наследуваат и обврски така што доколку нема права(читај и имот) а има само обврски, си ги наследувате подеднакво обврските. Во случајот, не може автоматски, банката да ја префрли наплатата на кредитот на вас како законски наследници.
  За тоа треба да има оставинско решение од нотар(во оставинската постапка не верувам дека ќе има спорни прашања па за тоа да постапува судот па тој да донесе оставинско решение).
   
 20. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.788
  Пол:
  Машки
  А тие па што ќе и кажат право... што да ти расправам. Во нивен интерес е да платиш не да се спасиш од долгот.
  Ништо не се пренесува по автоматизам. Можеш и ако сакаш да спроведеш оставинска ќе те кошта 600 денари кај нотарот.
  Најбитно не можат да извршуваат долг што е на нејзино име од ваш имот ако не се прифатиш за наследник во оставинска постапка. Така да уживај.
   
  На baba_kata и Victorian им се допаѓа ова.