Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на позајмените работи

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 5 април 2019.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Имав еден многу убав и скап фустан, купен од странство и незнам со кој памет(обично гардероба нејќам да позјмаувам) и го дадов на една пријателка за да оди на свадба.
  Поминаа три месеци а никако да и текне да ми го врати..ај си велам нели да го испере идр. но, и мене ми затреба за една пригода и си го побарав...но на мое огромно запрепастување, пријателкава ми вели дека фустанот несакајќи го закачила на нешто и не го испрала се уште.
  Нормално дека се наљутив и побарав да ми го среди како знае и умее или да ми купи нов.:(

  Ниту фустан добив, ниту оштета добив...се испокаравме и така заврши едно долго пријателство:?:

  Јас на една пријателка несакајќи наочарите за сонце и ги скршив, но затоа и купив исти такви нови.

  Што мислите, треба ли позајмените работи да ги враќаме како што треба, како што ни ги дале, треба ли ако ги оштетиме да се купи ново или да се платат..или да се правиме наудрени ко оваа мојава што ја мислев за другарка???
   
  На Abeja, ray-man, Luminary и 14 други им се допаѓа ова.
 2. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  1.989
  Допаѓања:
  33.287
  Пол:
  Женски
  Сум позајмувала и ми позајмувале.
  Имав другарка на која што често и давав облека и никогаш не ми ја враќаше како што сум и ја дала.
  Или искината или некаде прљава. А ја глупава ми беше незгодно да и речам па дури и кога ќе ми побараше следно не и правев проблем(facepalm) Еден ден ми пукна филмот и кога ми побара еден нов фустан само што го купив и реков дека не можам да и го дадам зашто е нов. Ми се налути:?:
  А кога мене ми позајмувале, нештото сум го пазела ко очите. И одма другиот ден откако ќе го исперам го враќам. Не сакам да чувам нешто што не е мое.
  Пред еден месец и позајмив на колешка еден предмет. Да се услужи. Еве уште ми го нема вратено. А и го побарав:!:
   
  На Hellobeautiful, Alisa22, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.497
  Допаѓања:
  165.113
  Пол:
  Женски
  Ништо не давам на заем.
  Ако дадам нешто тоа веќе не го сакам назад.
   
  На Sannelaa, Martka, Јаневски и 12 други им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Многу давав порано, дури и сервиси за јадење и пиење на комшиите кога правеле родендени и слави...и секогаш нешто фалело, скршиле....ама последниот пат кога ми го упропастија тенџерето за ајвар правење..е збеснав...веќе не давам ништо..

  јас сум позајмувала работи од комшикиве мои и од пријателките, па дури и пегла, усисивач, фен за коса..но секогаш сум враќала чисто, исправно и уредно...
   
  На vitamina, Elen4e_sonce, Alisa22 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  1.989
  Допаѓања:
  33.287
  Пол:
  Женски
  Мене ми е незгодно да ги одбијам.
  А паметно е тоа што го пиша @LiliBoz .
  Така и ми треба кога многу се замарам со тоа што ќе помисли ако не и позајмам. Дали ќе ми замери и сл.
   
  На Alisa22, Milobebence, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. smb asr

  smb asr Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  773
  Допаѓања:
  9.568
  За позајмување не сакам да земам туѓи работи, ама и за давање многу сум лоша, еднаш и позајмив маица на другарка, за таа после месец да ја позајми на друга нејзина другарка. И сосем случајно ја запазив маицата (со девојката не се знаевме) и ја прашав од каде и е, и кога ми кажа само и реков на сред чаршија да ја соблече. И нормално и ја зедов (не ми беше гајле дали ќе шета гола), и од тогаш веќе и другарка ми не ми побарала ништо. А вака ако ми е некоја личност при срце и ако нешто и се допадне, го соблекувам од мене и и го давам засекогаш (не сакам натиго-дајмиго) Еднаш и на сосем непозната женска во дискотека и ги дадов сандалите и дома боса си се враќав:lol: Се зависи од каков впечаток ми остава личноста:wasntme:
   
  На Milobebence, Kate Rina 93 и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.032
  Пол:
  Женски
  Нешто што најмногу ме нервира е позајмување.
  Не сакам ни да зимам ни да давам. Ама ..... има безобразни личности кои сами си бараат и ми е незгодно да одбијам ќе дадам и после амин за враќање.
  Има еден куп работи кои сум ги дала за после со молење да ми ги вратат или воопшто да не ми ги вратат. Уште памтам дека имам невратени лектири, книги, облека, усб-иња (еден куп)...
  Што е најтрагично ќе ми кажат леле не можам да го најдам и така цело време.
  Срамотилаци!
   
  На Luminary, Shmizla94, vitamina и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.879
  Допаѓања:
  107.230
  Пол:
  Женски
  Позајмувам и во исто време подарувам, назад нека не ми враќаат.полесно ми е така на душичката:)
   
  На Milobebence, LiliBoz, Kate Rina 93 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.550
  Допаѓања:
  6.947
  Пол:
  Женски
  Ретко ми бараат на заем, а на најблиските другарки и сестри би дала. Но многу ретко е тоа, а и јас ретко барам.

  Е единствено што не давам се книги. Порано давав и така давајќи ми фалат неколку, а немам појма кај кого се, ниту некој ги враќа. И кажав книги више никад на никого, освен на сестра ми.
  Пре би позајмила некој партал него книга.
   
  На Bozica1980, Milobebence и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.408
  Пол:
  Женски
  Не позајмувам, ниту пак сакам да давам на позајмување. Немам проблем со подарување, баш ми е мило и често се трудам да подарувам, ама позајмување :shake:
   
  На blackwave, Youknow, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
 11. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.281
  Допаѓања:
  22.241
  Пол:
  Женски
  Позајмувам и ми позајмуваат , но само на сестра ми, золва ми и најдобрата другарка. Мал круг на луѓе на кои им верувам имам околу мене, и затоа е тоа така. Кога беше золва ми помала , и било срам да ми побара облека и сама се услужуваше директ од шкафот, кога не бев дома. Но кога го приметив тоа , направив кафе за двете, ја викнав и ѝ кажав :" **** кога ќе ти треба облека на заем, побарај ми. Немој да се срамиш од мене. Денес ти си ми побарала , утре јас ќе побарам на заем. Тоа е нормално за мене, се додека е " легално " позајмено. Не е за облеката, ама еве јас знам дека блузата сум ја оставила од лева страна , но никаде ја нема. За да не се измешаат работите ми е ". Мило ми е што тоа го разбра на позитивен начин, не се навреди, и денес си позајмуваме облека кога имаме потреба од тоа.
   
  На RainbowButterfly и baba Rada им се допаѓа ова.
 12. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  @baba Rada гардероба ич не се позајмува ама ако си решила на секој не се дава се:D
  Позајмувам само на сестра ми, ама откако почна да дели со другарките сум и пререкла.
  На не толку блиски другарки не позајмувам затоа што не ни очекувам да вратат или ако решиле да вратат им велам слободно штом се послужиле да не се срамат да го задржат позајменото.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  6.801
  Допаѓања:
  21.890
  Пол:
  Женски
  Сум позајмувала и ми позајмувале.Машки маици и дуксери имам на лагер ама тие не ги враќам :inlove:
  Вака од ,,туѓа” облека најчесто зимам дуксери ако ми е ладно, ги перам и гледам да ги вратам во кратко време.
  Еднаш ми даде другарка кроп-топ за на журка, јас и го дадов на друга она мене ми даде едно на прерамки и го снема кроп-топот.
  Каков идиот сум..и се понудив на другаркава да и дадам кеш да си земе бар некој друг ама неќеше.
  Гледам да не правам дај ми -на ти освен ако не е неопходно.
   
  На Elen4e_sonce и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  6.136
  Jas vo princip ne sakam nekomu da pozajmuvam nitu pak baram za pozajmuvanje.
  Na bliski retko koga ke dadam za nosenje no posle ne go oblekuvam.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  8.456
  Допаѓања:
  28.770
  Пол:
  Женски
  Кога бев девојка со никого не сум делела облека, само со мајка ми. А многу години веќе ни со неа.

  Ниту барам ниту давам на заем, без врска ми е тоа. Тоа што имам, тоа користам. Ако ми треба нешто, ќе го купам, а исто така ако некој ми побара нешто, побрзо би му купила отколку што би му позајмила. Свои работи не давам.
  Додуша, ниту луѓето од мојата околина не се такви, исклучиво секој своето :whew:
  Банален пример. Ми се случило да поднакиснам на дожд само за да не земам чадор на заем. Поголемо малтретирање ми е да го мислам чадорот дали го вратив отколку да накиснам.

  Има бе луѓе како пијавици се. На мајка ми една комшивка, а бе бог да чува. Зема на заем и се прави дека никогаш не зела, а ако го видиш кај неа и спомнеш да ти го врати, вели тоа мое си е, како да го враќам :fubar:
   
  На blackwave, Elen4e_sonce, Hellobeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
 16. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  36.508
  Пол:
  Женски
  Не позајмувам ниту сакам да позајмам.
  Не сакам да носам туѓа облека ниту мојата да ја носи друг.

  Единствено со кого сум разменала облека е сестра ми и сум зела облека од мајка ми.
  Од други лица не. Нема шанси да носам туѓа облека а уште помалку сакам некој друг да ја носи мојата.
   
  На Youknow, Hellobeautiful, Alisa22 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.071
  Пол:
  Женски
  Мајка ми уште од мала ме учела дека туѓа облека не треба да позајмувам, доволно си имам своја. Многу ми беше кул во средно кога гледав најдобри другарки како си менуваат облека и гледаш есни исти панталони носат 5 девојчиња во иста недела. Ни денес не разбирам што било кул во тоа :D
  И имам дадено неколку работи на најдобрата другарка и се ми има изгубено, еднаш дури пари ми даде, ама не ми беше за парите туку за стварта.
  Крстко кажано, ниту давам ниту барам. Ретко, многу ретко знаев да побарам накит или ташна и тоа било тоа
   
  На WarriorMind, Elen4e_sonce и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  3.635
  Допаѓања:
  29.086
  Пол:
  Женски
  Кога бев основно и средно ,да си позајмувавме со другарка.Секогаш исправно враќавме и двете.Дури кога си планиравме за искачање ќе кажевме планирам во твојата суќна да одам и така .Не беше облеката важна колку среќата и насмевката.
  Имам позајмено и најнов апарат на колешка.Моите за дипломска ми го купија 9000 денари.Јас им го дадов не постар од месец дена.Ми го вратија се во ред. Тогаш бев во фаза и уште сум де се што се купува и поправа е ефтино, само луѓето и пријателствата се бесценети.Колешката остана тогаш запрепастена како и го дадов.А зошто да не ќе одеше со дечко и на одмор.
  А книги од факс ,дома немам ни една сите ми се по колеги колешки.Штом положев ќе означев што ми се паднало и го давав на друг. Немам проблем за давање, ама поретко зимам.
   
  На WarriorMind, RainbowButterfly и baba Rada им се допаѓа ова.
 19. Emma2

  Emma2 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.313
  Допаѓања:
  5.760
  Пол:
  Женски
  Многу ми е глупаво позајмувањето, порано ко помлада другарки знаеа да ми бараат гардероба и сум давала ама никогаш одма не ми враќаа и кога на крај ќе си го добиев позајменото парче, беше толку излитено што ми беше шубе да го облекувам. А и дека знаев дека сите тела се различни и дека ниеден прашок не пере целосно нечиј мирис или бактерии и така си правев филмови и не ги облакав. Мене многу ретко знаело да ми се случи само фустани за свадба да барам на заем декс сепак е свадба и не секогаш можеш да си приуштиш нов фустан. Сега веќе ни тоа не го правам, си купувам или носам што имам. Е со мајками уште ми е останато На ти го, дај ми го, дека она ретко носи класика гардероба, се и е да речам некоја младалачка варијанта на работи во кои и ја би се нашла , па така знам да се подновам и од неа од време на време...
   
  На WarriorMind, Elen4e_sonce и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.835
  Допаѓања:
  33.832
  Пол:
  Женски
  Во однос на темата, мојата парола е мое не давам, а туѓо не сакам. Никогаш не сум практикувала некому да позајмувам или да имам потреба да позајмам.
  Специфична сум за многу работи, а (не) позајмувањето е една од особините што придонесува да го одржам контактот без да има моменти на напнатост и недоразбирање во форма на "надмудрување" на другиот.
   
  На blackwave, cresa-jagoda, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.