1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Не тече никакво осигурување. Се распрашував и јас за тоа , единствено тие месеци само ти го чуваат работното место, немаш никакви бенифиции , освен тоа што си дома со бебуш се разбира.
     
  2. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Здраво
    За тие што имате користено 3 месеци неплатено родителско отсуство.
    Породилното ми завршува во јули, сакам да го продолжам за 3 месеци неплатено. Што треба да направам, со кого да разговарам, треба некои документи да се однесат?
     
  3. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Пред да ти заврши породилното треба да направиш барање за продолжено родителско отсуство и да го доставиш во фирмата кај правникот или тој што ги брка тие работи за да ти направат решение. На решението ќе бидат наведени од кој до кој ден ќе го користиш и за тоа време си одјавена, нема стаж и плата, но работното место е во мирување. Кога ќе се вратиш те пријавуваат повторно. Може да ги користиш сите три месеци продолжено родителско отсуство од еднаш или да ги користиш во неколку наврати додека детето не наполни три години.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу
    A каде да го направам тоа барање?
     
  5. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Не е точно дека нема здравствено. Од работа го известуваат фондот и жената е покриена здравствено.
    Прашајте си на соодветни места ако не знаат од работа да ви кажат.
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Ако те фаќа мерката за продолжено породилно, а сакаш да де вратиш на работа која е процедурата?
    И дали во тој случај ќе те следува пола плата од фонд и цела од фирма како што би те следувало при редовно породилно?
     
  7. Bkalco

    Bkalco Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Кај правникот во фирмата, тој точно ќе ти каже што да напишеш во барањето и него му го оставаш за да изготви решение.
    Здравствено осигурување имаш, додека трае отсуството, немаш стаж и плата.
     
    На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mila1990

    Mila1990 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите:) Би сакала да прашам дали можат да ме одбијат за неплатено отсуство, дали е тоа наше право или зависи од фирмата? Фала Ви..
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    За тие кои имаат приватен бизнис и каде што работата зависи само од вас, колку време по породување почнавте со работа?
     
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Имаш ли копија од потпишан договор при вработување со фирмата?
    Во мојот стои дека е мое право да земам неплатено отсуство
    Е сега дали беше по закон ова не сум сигурна
    @kukla21 ги барата овие работи
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Има право на 3 месеци неплатено породилно отсуство до 3тата година на детето. Право по ЗРО.
     
  12. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Бебе наскоро ќе полни 6 месеци, леле кога поминаа не знам:wasntme: Март треба да се вратам на работа, кога ќе наполни 9 месеци ама ако коронава трае не знам што ќе правам. Нема кој да го чува, јас и мм ќе работиме од дома ако трае лудилово, дали ќе може да постигнеме да работиме со него не знам. Сестра ми се понуди и она да дојде да работи со нас од дома и сите тројца да го чуваме. Мене секако ми следува 1час за доење и имаме 1час пауза. Ако заврши короната пак така мал како ќе го пратам во градинка не знам :whew: Кои се вашите размислувања по ова прашање генерацијо? :D
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Мене секако ми заврши договорот и ќе почнам "сам свој газда" ќе работам во моја фирма и планирам малово да го чувам до кај 2г па после да почне во градинка
    Мене во сред лето ми завршува породилно во окт ќе прај 1г и таман ќе тргне ќе фатат есенски и зимски вируси.
    Ако се смири короната и општо пандемијава ќе го пуштам од пролет.
    Мене свекрвата ми е слободна ама искрено не би им го остајла без мој надзор дури не почне да збори и да ми кажува што правеле што јадел кај нив.
    Мојте ме слушаат они уште сега терат по нивно. На пр ми викаат сред зима они би го шетале со затворена кабаница за дожд да не му е ладно. Или ако падне од маса бебе е нема ништо да му биде и нивните паѓале.
    И како да им го оставам?
    Ја ќе трпам и моја кариера ама тоа е...
     
    На Осе, cresa-jagoda и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  14. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Мене страв ме фаќа, само со мене заспива, само мене ме гледа по цел ден. Мајка ми ќе ја чува 1 месец, немам поверение во свеки(не се замара за бебето), па со мажот ми размислуваме за во приватна градинка барем до 2 години да оди потоа ќе ја запишам во државна,жена да фатам не се исплаќа ќе треба и ручек и се да мислам тука барем ќе биде покриена.ослободувањето од 1 час не важи кај што јас работам.
    Се надевам ќе продолжат породилно па ќе ги гледаме повеќе нашите бебиња.
     
    На Milkiway и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  15. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Леле ...јас треба да се вратам во мај уште од сега се нервирам кога ќе помислам. Мм вика мајка му да ја чува барем до 1 г. После градинка ,јас не сакам неа да и го оставам прво зошто уште не бев ни трудна сто пати ми рекла дека не сака да ми чува деца не можела. А сега друго збори. Друго зошто после 2-3 години ќе ми рече дете ти исчував ,значи најмногу што мразам кај луѓето е да ми префрлат нешто што ми помогнале иако сами се нуделе/наметнале. Плус и не знам како би ја гледала пошто има доста фикс идеи уште сега. Мајка ми е далеку не може. Размислувам да го користам тоа 3 месеци неплатени. А и едно прашање успат : Дали знаете дали ми следува да ги искористам деновите од одмор 2020 тие 10 или 12 како беше, што треба да се искористат до 31 декември? Јас од нив имам искористено само 3.
     
    Последна измена: 2 декември 2020
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Јас влечам боледување со одмор до нова година, после тоа морам да се вратам. Бебе ке е 11 месеци и мајками ке земе неплатен, друга солуција нема. Тешко нас со коронава
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Читам и во секој пост се пронајдов, не сум била единствена.

    Моментално го користам годишниот одмор од 2020 а бебе само во мене, не заспива ако не се наслони на града, никој ни пелена му нема сменато освен јас а камо ли да го нарани, од муабетот ај ти мајка најубаво си знаеш се приврза со мене, мајка далеку, свекрва а малце и закенка трча по мене, а и кога и да го оставам макар на 5мин ќе слушнам вриштење и трчам ко луда, или ќе им падне од на газе или со играчка ќе се лупни по глава, значи воопшто никаква пажња, гајле немаат ќе речам припазите а тие ако де така се растат деца до прва ќе паѓа :(
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Бебево е 2 месеци, а јас веќе бев во градинка да прашувам за упис - од Јуни! Ми се згазија од смеење :D
    Не сакам бебе да чуваат бабите иако се двете пензионерки. Уште повеќе од тоа сакам дете да оди во градинка од мало. Се надевам дека целава лудост со корона ќе заврши до тогаш. Јас нема да одам на работа првиот месец, па и вториот ако треба додека не се стабилизира бебуш.
    Има време до тогаш, ќе видиме како ќе биде :)
     
    На Pacient srna, IRBBB, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  19. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Јас се вратив пред две недели на работа, со бебе 13 месеци. Одам само прва и ми го чува жена. Во градинка не го пуштам бидејќи после Нова година се враќам во моите смени, дванаески со дежурства ноќе бидејќи работам во болница. Се навикна брзо и не ме бара јаде спие ама кога ќе дојдам се лепи на цицка и не мрда. Ке видиме како ќе биде ноќе со мм ама ако мора ке се одбиваме од цицање нема друго чаре.
     
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.950
    Допаѓања:
    18.059
    Колку ја плаќате жената, преку агенција или приватно?