1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Какво е тоа продолжено породилно одсуство?
     
  2. aurorce

    aurorce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Да немаш прекин веднаш од матичен педијатар и после конзилијарно мислење од тројца педијатри со дијагноза анемија или од ортопед. Можело два пати по два месеци Па сакам да прашам дали се смета како нега на дете и колку посто е боледувањето.
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Добро, ама тоа не е продолжено породилно одсуство туку регуларно одсуство за нега на болно дете и платата е 70 посто тогаш.
    Имаше тема за одсуство за нега на болно дете, побарај ја, ќе прочиташ се што те интересира.
     
    На aurorce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.153
    Допаѓања:
    5.144
    Пол:
    Женски
    А што значи тоа пример боледување за нега на дете.....дали смееш да однесеш дете на одмор и ли стриктно дома се седи. Некако ми нема логока?
    Како е од искуство?
     
  5. Bubamara87

    Bubamara87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    21
    Здраво мајки,
    Од утре почнувам со работа.
    Бебе е 8+++ и е на ексклузивно доење.
    Заспива само со цицање и тоа е најголемата мака..
    Не знам дали да се почне и со ад. Вчера и денес пробав со измолзување и ќе видам како ќе биде..Колку мл би бил еден оброк? Немам ориентација, бидејќи немам давано измолзено млеко, а ни ад..
    Каков би бил распоредот за оброци?
    Бебе сега за сега има два оброка.
    Секое искуство е добредојдено.
    Поздрав мајки, убав ден :inlove:
     
    На Keri и strelkata им се допаѓа ова.
  6. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    И јас тргнав кога ќерка ми беше 8++++. АД не прифати никогаш, а го нудев од 4 мес, сите брендови пробани, за молзење немам.
    Тешко дека на 9 мес доено бебе ќе ти прифати АД. За молзено можеш ама ако знае од шише да пие.
    Јас и воведов ужинка. Дур сум на работа има доручек, ужинка, ручек, кога ќе дојдам цица и вечера си има навечер. Вака тера 2 ипол месеци.
     
    На Keri, Осе и nevermet18 им се допаѓа ова.
  7. Bubamara87

    Bubamara87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    21
    Шише нема пробано, немам давано измолзено и ад до сега..
    Не знам како ќе биде, премногу се плашам и се нервирам..
    И со спиењето мака, заспива само со цицање..
    Доручек овошна каша, ручек зеченчукова, а за ужинка што даваш?
    Некако долг периодов дури сум отсутна од дома, не знам кој крај да го фатам од мисли..
     
  8. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    2.491
    Пол:
    Женски
    Моево пие само измолзено, моментално 7м е и има 2 оброка, распоред ни е овој сеа за сеа, 4чмлеко
    8ч млеко
    11ч доручек
    12 30 млеко
    3ч ручек
    4 30ч млеко
    7ч млеко
    9 30ч млеко
    Во 24ч пие вкупно 700 мл, просек по 120 на оброк, треба повеќе да пие у мл и да има помалку млечно оброци но не сака и тераме вака. Здравје кога ќе тргнам на работа планирам веќе да има и 3 оброк. Со што би одела можеби вака:
    Млеко
    Доручек
    Млеко или ужина ако прифати
    Ручек
    Ужина можеби
    Млеко
    Тоа само мои планови се, но ако можеш да измолзиш супер ќе си има и млекце да пие.
     
    На Freya123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Доручек јаде житарка со овошје или житарка, со јогурт плус овошје. Ако нема јогурт за доручек, ужинката е обавезно млечна, грчки јогурт чист или мешан со овошје, банана и чаша обичен јогурт. Исто за ужина може шмукалче некое, бисквити, банана со гмечени бисквити павлака, овошје било кое и сл.
    За ручек и давам 3 пати неделно месо со зеленчук, останатите денови или тестенина со некој зеленчук, или ориз,компир со зеленчук.
    Е сега да напоменам ќерка ми е лапач невиден. Се што ќе и даде човек јаде. Кога ја чуваше мајка ми и крадела од перекот и ѓеврекот кога си земала женава за нејзе.
    Не знам како би се извеле 9 саати без мама ако се работи за бебе што не е по храна туку преферира цице.
    За спиењето не се нервирај, мојава во кревет ја заспивав со тапкање, ја чуваа кој стигне ми ја научија на нишкање на 10 мес.
    Во глобала битно да е бебе најадено, наспано и суво. Ќе се снајдат со се тие што ќе го чуваат.
    Вода како пие? Мојава од шише. Види пробај со вода од шише, па ако можеш и да се измолзиш, да пие мллекце супер. За АД не се надевај многу.
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Koj ke ti go cuva?
    I mojata bese taka baska ne znaese od sise da pie. Jas ostavsv molzeno sekoj den po okolu 100-120ml i babite se macea da i dadat ednostavno nejkese da pie. Si jadese imase 3 obroka i cicase stom dojdam. Posle mesec j neso trgna vo gradinka i tamu jade sto jade mleko sekako nema ni molzeno ni ad.
    K3 se navikne ne se sekiraj
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.794
    Допаѓања:
    978
    Bravo mama , epten ti e jadac.. so moeto maki macime , nit jade nit znae da dzvaka hrana osven smoki biskviti i nisto drugo (facepalm)
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Мајки има некоја што го користи правото за пауза за доење? Како ја земате паузата, во текот на работниот ден или си одите порано?
     
  13. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    2.122

    Мислам дека тоа зависи како ќе се договориш со работодавецот. По закон пауза не може да се користи 3 часа пред завршетокот на работното време, па по таа логика не може да се користи со порано одење од работа, но во пракса мислам дека има работодавци што дозволуваат на крајот на работниот ден да се користи.
     
    На Freya123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.242
    Допаѓања:
    4.718
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа како сакам, избрав да се исклучувам саат ипол порано од работа.
     
    На Freya123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.951
    Пол:
    Женски
    Јас си одам 1 саат порано, така повеќе ми одговара. Штета што е само до 1 год :D
     
    На Freya123, Keri и Knizhevnik11 им се допаѓа ова.
  16. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Ќе научи, не се секирај, кој не научил :hug:
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа дека можам порано да си одам саат ама јас не ја користам.
    Според мене нема реална потреба на користење на тој саат освен ако не си решила да искачаш сред ден и да го доиш бебе.
     
    На Freya123 и Pacient srna им се допаѓа ова.
  18. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.951
    Пол:
    Женски
    Толку многу си ја сакаш работата? :D
    Јас одвај чекам да дојде 3 саат да си одам и уште од сеа се нервирам што после роденденот ќе бидам до 4 :lol: а сигурно ќе има и прекувремено (facepalm)
     
  19. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    4.825
    Пол:
    Женски
    Ептен :D.
    Работодавач како мојот, мислам нема друг во Македонија. Фер однос во секој поглед. Затоа и јас сум со фер однос.
    Прекувремено нема, плата пред први или први, одмор 20 дена, услови за работа феноменални, плати одлични.
    Сумирано ко што би требало да изгледа секоја успешна фирма во МК, ако нема никакви необзирни сопственици.
    Не за џабе одев ја на работа до една недела пред да се породам. Ќе идев до крај ама ептен 45 степени стана, па некако не ми се влагаше во кола на жештини толкави :D.
     
    На marijamarkoska, Anaroz1, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.951
    Пол:
    Женски
    Абе не дека јас се жалам од работата, се си е по пропис, прекувремено си е платено, одмор 25 дена :inlove: ама дома си е дома :angel:
     
    На Freckles., Tea SK и Knizhevnik11 им се допаѓа ова.