1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вредности на нухален набор

Дискусија во 'Бременост' започната од efimija.t, 27 јули 2012.

  1. efimija.t

    efimija.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    50
    и приската излезе добра фала на Бога...намален ризик. :) ми се јавија во петокот да ме известат.
    ти честитам за ќеркичката.и јас од секогаш си посакувам ќерка,а маж ми син и сигурен е дека ќе биде машко :) .па ќе видиме..почна да ми биде сеедно.што ќе даде Господ,тоа.
    ти сигурно веќе почна и да го осеќаш бебето како мрда или?
    поздрав :)
     
  2. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ете гледаш дека се испадна во ред??? Џабе само се потресуваше. Ај сега опушти се, и уживај си.
    Фала ти на честитките, ајде сега и на вас за некое време ќе ви кажат кој пол е бебето, иако искрено и не е важно, само да е живо и здраво, дете е дете па дали е мешко или женско не прави разлика.
    Моево веќе мрдка, не многу често,ама го осеќаме и јас и маж ми кога ќе ја стави раката. А на ехо ептен ептен мрда, па може затоа и малце порано јас го осетив. А плус и слабичка сум, и може и до тоа да е. Поздравче и се најдобро. :*
     
    На efimija.t му/ѝ се допаѓа ова.
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    дали вредностите на нухалниот набор се валидни и после 12 недела односно колку треба да се придрзуваме на тие мерки после 13 недела. кој ке ми одговори.... :(
     
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Па нели може да се прави приска тестот од 12 до 14 недела? јас лично не направив анализа на крв само со ехо ме гледаше докторот, ама другарками го правеше во 14 недела и ехо и анализа на крв и се беше ок :) поздрав ;)
     
  5. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас правев негде 20та недела мислам :^) На клиника има Приска 1,2 и 3 и кој број ќе биде зависи од гестациската недела.Инаку и на ехо се мери вратниот пршлен чии што димензии го покажуваат истото она што и приската.Доколку мерката е 19 или 1.9 (кај секого различно ,а мерката зависи од видот на ехото) ,тогаш се е во ред.Мене гинекологот ми рече дека морам да направам затоа што по протокол на ГАК ја барале,а не затоа што тој се сомнева во нешто .
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Нухален набор се мери од 12-14недела, за дали и колку се точни резултатите во другите недели ќе си прашаш на гинеколог.
    Скринингот во 20-22недела е за ехокардиографија.
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    значи ме интересираше за нухалниот набор затоа што јас не правев ни приска 1 ни 2 мојата матична заборавила или сметала дека според возраста дека е непотребно да се прави, земав второ мислење од друг гинеколог сакав да ми извади параметри и да правам приска 2, меѓутоа тој виде дека се е ок срце раце нозе бубрег ...... само што ми рече дека нухалниот набор е 2,нешто (не запамтив), дека тоа се менувало со растењето на полот и дека таа нухална туба се гледала само со приска 1 а 2 не била толку веродостојна за тоа. Плодот е ок јас сум 17 недела останува да се следи на 21 недела како е развиена само што рече што помала вредност тоа подобро. Затоа ме интересираше мислење ?
     
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Истото и јас се прашував,пошто не го направив приска 1 ,го прашав гинекологот дали да правам приска 2 во 17 недела,тој ми кажа дека нема потреба затоа што вредностите во 12 недела ми беа 1,3. е сега сигурно дека како поминуваат неделите вредностите се менуваат тоа е нормално и логично,расте бебчето нели :) леле паметот ни го извадија со овие приска :^) ајде само позитивно,јас се замарав цел месец со тоа,сега веке не мислам и ми е многу подобро на мешево барем! :* поздрав
     
  9. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    јас сум 21 недела и го немам правено тој тест :^) на ехо ми рекоа дека бебшето супер напредува дали не е во ред што не сум правела приска :geek:
     
  10. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    па и јас не правев тоа, прашав дали треба и Др.Филиповски ми рече дека нема потреба. Многу сум среќна што ме поштедува од непотребни тестирања и испитувања. :lol:
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas ne pravev prisca,bidejki vrednostite na nuhalniot nabor bea vo normalnata granica. :)

    на мене ми измерија 1,0 нухален набор на точно 12та недела и мислам дека е во рамките на нормалата.Но мојот док. по грешка напишал 0,1 и што да ти кажам малку ме испаничи додека да свати дека згрешил :( но добро е што беше само грешка :D
     
    Последна измена од модератор: 8 јуни 2017
  12. ljubovna11

    ljubovna11 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site i kaj mene nuhalniot nabor go izmerija 1,0 megutoa na prenantalniot skrining vidoa deka nozinjata i racinjata mu se pokusi za 12 dena pa sega ke pravam amniocenteza a drugite organi mu rabotat sosema normalno se e vo red.Premnogu sum zbuneta se plasam da ne ima nesto i od samite rezultati so ke gi dobijam.Pozdrav na site i se nadevam na dobri rezultati
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ar.in

    ar.in Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Дали на некоја од вас и кажале на скринингот дека нухалниот набор е над 2мм, а после да се воспостсви дека се е во ред со бебенцето?И која е горната граница која се смета за нормална?Ви благодарам!
     
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Има такви случаи. Имаше една членка пред неколку месеци само не можам да се сетам за да ја означам. Направи пренатален тест, излезе океј и роди здраво бебенце само тоа знам. До 2.5 или 3 мислам дека е границата, на неа и беше околу 4мм баш запамтив.
     
    На ar.in му/ѝ се допаѓа ова.